Hollow Knight: Silksong, Team Cherry, Hollow Knight: Silksong je terčem podvodu

Hollow Knight: Silksong je terčem podvodu

Vývojáři lákají na přístup k očekávané plošinovce a nabízejí kódy ke hře. Akorát že vůbec

Zdroj: Team Cherrry
10. 1. 2023

Podvodníci na internetu zkoušejí nejrůznější způsoby, jak z uživatelů vymámit informace, data či dokonce peníze. Bohužel toho není ušetřeno ani herní odvětví, a tak se řada tvůrců obsahu musí potýkat například s falešnými nabídkami her nebo propagace. To nyní potkalo i velice očekávané pokračování 2D hardcore plošinovky Hollow Knight: Silksong, na které fanoušci už pěkných pár let čekají. Na základě e-mailu, jenž byl rozeslán, by se mohli někteří začít radovat, že se vydání konečně blíží. Nesmělo by se však jednat právě o podvod v podobě phishingu.

S touto zkušeností se na Twitteru svěřil youtuber John Wolfe, jemuž právě e-mail týkající se Silksongu skončil ve schránce. V něm mu údajná PR manažerka australského studia Team Cherry Sarah Williams, jež za hrou stojí, sděluje, že mu na základě prozkoumání jeho kanálu a tvorby nabízí možnost obdržet předběžný přístup ke hře ve formě spolupráce. Výsledkem by mělo být video na YouTube v podobě recenze, až bude hra vycházet. Jakkoli lákavě tato nabídka zní, jedná se o falešný e-mail a pokus o podvod. Jak sám Wolfe poznamenává, lze si povšimnout některých nesrovnalostí a především podezřelých bodů, které nepravost e-mailu dokazují. Žádný kód ke hře se zatím bohužel nekoná.

Wolfe se na tomto příkladu rozhodl vysvětlit, jak lze podvod rozeznat. Lze hovořit o typickém jazyku a stylu vyjadřování, který je s phishingem spojený, tedy že nejsou kontaktované osoby oslovovány přímo, případně je e-mail s překlepy a chybami. Důležitým bodem je samozřejmě doména, z níž e-mail přišel – ta se v tomto případě neshoduje s tím, co má přímo studio Team Cherry na svém webu, a nejinak tomu je u jiných pokusů, kdy se mnohdy liší tečky a spojovníky. Největší zradou pro podvodníka je zde však fakt, že Team Cherry je malé nezávislé studio, v němž žádná Sarah Williams, která měla e-mail napsat, vůbec nepůsobí.

Zdroj: Team Cherry

Nejedná se přitom o výjimku, jelikož Wolfe vzápětí přiložil další příklady podvodného jednání, s nímž se setkal on sám. Podobně byl kontaktován i „studiem Red Barrels“ v souvislosti s jejich nadcházející hrou The Outlast Trials. I zde se lišila doména, byl použit nevhodný jazyk, ale dokonce zde nebyl ani nikdo z PR podepsán. Navíc je nepravděpodobné, že by podobné e-maily přicházely přímo od samotných vývojářů, většinou si pro tyto účely najímají PR agentury. A dalších podobných pokusů bychom našli ještě mnohem více i nad rámec toho, co sdílel sám Wolfe.

Co se týče samotného Hollow Knighta, Silksong by měl k nadšení mnoha hráčů konečně letos dorazit, přesněji dokonce do poloviny roku, přesné datum ovšem zatím nebylo stanoveno, ale snad se brzy dočkáme. A doufejme, že oficiální a věrohodnější cestou. Hra vyjde na PC, Nintendo Switch, PlayStation 4 a PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series a navíc bude od prvního dne zahrnuta v předplatném Game Pass.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru