Dune 2000, Electronic Arts, Virgin Interactive, Historie her podle Duny, část třetí

Historie her podle Duny, část třetí

Remake Dune 2000 hráči moc nechtěli, ale přesto ho dostali. Otevřel cestu k pokračování

Zdroj: Westwood Studios
17. 10. 2021
Název: Dune 2000 Vývojář: , Vydavatel: , Platformy: , Žánr: Datum vydání: 12. 11. 1998

Stačilo pár let a z real-time strategie Dune II se stala klasika. Z dnešního pohledu byl hře tento titul přiřknut v podstatě obratem, zatímco dnes se přeme o to, zda můžeme o 20 let starých titulech prohlásit, že jsou dostatečně retro. Podobně jako dnes ale dokázala fanoušky myšlenka remaku rozdělit. Část hráčů měla radost, že se legenda od Westwood Studios vrátí ve vylepšené verzi, druhá skupina by raději viděla plnohodnotné pokračování a upgradu nikdy nepřišla na chuť. S odstupem 23 let je dnes sám o sobě remake od Intelligent Games klasikou a navíc pomohl umést cestu pro Emperor: Battle for Dune.

Ačkoli se o Duně 2000 říká, že je to remake, nejde jen o modernizovanou verzi stejné hry. Příběh je podobný, ale jeho části lze s ohledem na různé postavy nebo jejich zmínky vykládat také jako pokračování Duny II. Jde o typický příklad produktu, který se snaží tímto způsobem oslovit veterány i nováčky. Každému přitom servíruje trochu něco jiného. Běžný postup je to třeba ve filmu. Stačí se podívat třeba na prequel The Thing z roku 2011, který má ale paradoxně i prvky remaku, jakkoli to zní nesmyslně.

V Duně 2000 se vrací trojice známých rodů a opět jde o ovládnutí planety Arrakis. Musíme těžit koření melanž a bojovat s nepřáteli. Hra je plná menších i větších úprav z hlediska hratelnosti, pravidel i ovládání. Řada z nich vychází z hitu Command & Conquer: Red Alert z roku 1996, ačkoli už v době vydání Duny 2000 Westwood lákal na Command & Conquer: Tiberian Sun, který vyšel v roce 1999. Hráč už mohl například ovládat více jednotek současně.

Kromě na svou dobu moderní grafiky stojí za pozornost především filmové sekvence, v nichž se objevilo pár slušných herců. Hlavním tahákem a hvězdou FMV byl ale rozhodně John Rhys-Davies, kterého můžete znát z Indiana Jonese nebo Pána prstenů. Ve videích také zazní jazyk fremenů. V éře okouzlení interaktivními filmy a technologií CD-ROM šlo ještě o poměrně povedenou produkci, jak je ostatně pro Westwood typické.

Kromě verze pro Windows z roku 1998 vznikla o rok později také ta pro PlayStation. Ta se však na pohled od PC verze značně liší a představuje mnohem větší technologický krok.

Pokud jde o různé odchylky a zvláštnosti, stojí za zmínku, že německá verze prošla drobnou cenzurou, jak bylo pro tento trh obvyklé. Zmizely výkřiky umírajících a krev změnila barvu. Kromě verze pro Windows z roku 1998 vznikla o rok později také ta pro PlayStation. Ta se však na pohled od PC verze značně liší a představuje mnohem větší technologický krok. Nabízí už 3D grafiku a lze na ni tak pohlížet jako na předchůdce pozdějšího Emperora. Blíže jsme si ji představili ve streamu v dubnu 2019. Duna 2000 pro PS1 naštěstí na rozdíl od jiných konzolových strategií podporovala myš, byť ta speciální pro PlayStation nepatřila zrovna mezi povinnou výbavu konzolistů na přelomu tisíciletí.

Důležité rovněž je, že vývoj tohoto titulu neměl primárně na starost Westwood, ale britská společnost Intelligent Games pod jeho dohledem. Tito vývojáři vytvořili už datadisky pro Command & Conquer: Red Alert a později pomáhali také se hrou Emperor: Battle for Dune z roku 2001. Ta nejenže přímo navazovala na Dunu 2000, ale její příběh se odpíchl od konce za rod Ordos, jímž další hra začala.

Přijetí remaku nebylo tak dobré, jak si určitě autoři představovali. Řada hráčů byla z výsledku dost rozpačitá, ale to souviselo v mnoha ohledech právě s tím, jaký status legendy Duna II požívala. Když ale odhlédneme od zklamání, že namísto plnohodnotného pokračování fanoušci dostali trochu moc na jistotu hrající částečný remake, hra nebyla vůbec špatná. Nižší známky pramenily nezřídka ze zklamání nad tím, že zelenou dostal vůbec takový projekt. Objevila se ale také kritika umělé inteligence nebo vyvážení hry.

Podobně jako Dunu II i verzi 2000 si lze dnes připomenout také na moderních strojích s využitím komunitních projektů. Opakovaně jsme vás upozorňovali na fanouškovský “remaster” v podobě OpenRA. Za pozornost stojí i Dune 2000: Gruntmods Edition.

V dalším dílu našeho miniseriálu se podíváme na Emperor: Battle for Dune z roku 2001.

Hry z vesmíru Duny

Historie her podle Duny, část první
Cryo hru dokončili, přestože vydavatel úkol svěřil Westwoodu. A rázem tu byly dvě Duny

Historie her podle Duny, část druhá
Real-time strategii Dune II zrodilo přesvědčení, že tahové válečné hry jsou nudné a pomalé

Historie her podle Duny, část třetí
Remake Dune 2000 hráči moc nechtěli, ale přesto ho dostali. Otevřel cestu k pokračování

Historie her podle Duny, část čtvrtá
Emperor: Battle for Dune nedokázal vystoupit ze stínu Duny II. Vzal nás na další planety

Historie her podle Duny, část pátá
Druhá Duna od Crya byla kratší než její televizní předloha. Začíná v půli a popletla jméno autora

Historie her podle Duny, část šestá
MMO Dune Generations od Crya před 20 lety slibovalo ambiciózní on-line real-time strategii

Historie her podle Duny, část sedmá
Zrušenou Dunu pro Game Boy Advance si můžete hned zahrát. Po 20 letech vyjde i oficiálně

Historie her podle Duny, část osmá
Behind The Dune je erotický remake první Duny od Crya. Bezplatná hra je překvapivě povedená

Hrajeme živě klasiku Dune (1992)
Vydejte se společně s námi na planetu Arrakis v první hře z vesmíru Franka Herbert

Hrajeme živě klasiku Dune II (1992)
Vracíme se na Arrakis ve slavné real-time strategii od Westwoodu, která zastínila Cryo

Hrajeme živě klasiku: Dune 2000
Na populární real-time strategii se ale podíváme v jedné z nejzvláštnějších verzí vůbec

Hrajeme živě neoficiální remaster Duny 2000
Vracíme se na planetu Arrakis v bezplatném komunitním projektu s novými prvky i funkcemi

Nečekejte na EA, zahrajte si remaster Duny 2000 hned
Díky komunitnímu projektu OpenRA si můžete zkusit moderní verzi se spoustou novinek

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru