Frank Herbert’s Dune: Ornithopter Assault (Elland: The Crystal Wars)

Historie her podle Duny, část sedmá

Zrušenou Dunu pro Game Boy Advance si můžete hned zahrát. Po 20 letech vyjde i oficiálně

Zdroj: Soft Brigade
14. 11. 2021

V předchozí části našeho seriálu jsme poprvé nakousli téma zrušených her. Všeobecně dobře známé MMO Dune Generations však nebylo jediným titulem, který to nakonec nedotáhl až na pulty obchodů. Tím dalším byla akce nazvaná Dune: Ornithopter Assault pro handheld Game Boy Advance od Nintenda. A shodou okolností opět vznikla pod křídly francouzské společnosti Cryo Interactive.

Celý název hry zněl Frank Herbert’s Dune: Ornithopter Assault a vyvíjelo ji maďarské studio Soft Brigade. Autoři fanoušky lákali na příběh pilota ornitoptéry, kterého cvičí Gurney Halleck sloužící rodu Atreidů. Tak alespoň praví oficiální popisek, skutečnost je ale ještě zajímavější. Hlavním hrdinou je totiž Duncan Idaho. Hráči by pomáhali Paulovi i fremenům v jejich boji o planetu Arrakis. Tým přitom sliboval ohromující 3D svět, který budeme sledovat z pilotní kabiny. Měli jsme pokořit víc než dvacet misí s různými úkoly, v nichž bychom bojovali, doprovázeli, bránili nebo zajímali nepřátelské stroje. Dokonce by došlo na hledání koření a vody.

Kromě režimů pro jednoho hráče Dune: Ornithopter Assault mohl nabídnout rovněž multiplayer díky propojení dvou GBA za pomoci kabelu. Na výběr by byly mise různé obtížnosti i klasický deathmatch. Samotní autoři se přitom pyšnili, že vytvoří první videoherní adaptaci Duny pro cestovní konzoli. Mohlo by vás také zarazit, že si vybrali poměrně náročný úkol. Jako by látka předlohy sama o sobě nebyla dost obtížná, trojrozměrný svět ve first person  “simulátoru” na Game Boy Advance bylo poměrně velké sousto.

Výsledek ale fungoval překvapivě dobře a navíc se díky jinému žánru hra dokázala příjemně odlišit od zástupu strategií a adventur z vesmíru Franka Herberta. Nezvyklá perspektiva zase dává tušit, kolik dalších potenciálně zajímavých témat z tohoto universa by bylo možné vyprávět i prostřednictvím her. Ne každá Duna se nutně musí točit okolo Arrakis a koření.

Jeden z autorů se nechal později slyšet, že na hře pracoval opravdu malý tým vývojářů z Budapešti. Celý titul postavený na voxelovém enginu se podle něj musel vejít na cartridge o kapacitě 4 MB, protože Cryo trvalo na té nejlevnější variantě. Vývojáři proto museli uplatnit celou řadu triků, aby toho docílili. Studio prý chtělo zvolit jiný styl než původní film, doslova méně barokní.

Hra měla vzniknout přibližně za pouhý půlrok. Vývoj začal v roce 2001 a vyjít mohla v září 2002, ale vydavatel v témže roce zkrachoval. Někdy v létě byl projekt pozastaven, ačkoli byl v podstatě hotový. V tu chvíli už fungovaly všechny mise a bylo je možné dohrát. Chyběl jen avizovaný multiplayer. Kvůli krachu Crya se ale hru nepovedlo dokončit, odeslat ke schválení Nintendu a vydat. Cryo přestalo platit autorům měsíční milestony a americký vydavatel, kterým byla pro změnu společnost Dreamcatcher, ztratil o projekt zájem, protože už by titul kvůli papírování nestihl vstoupit na trh v roce 2001.

O tom, jak daleko se autoři dostali, se nicméně můžete přesvědčit sami. Nedokončená verze Dune: Ornithopter Assault totiž unikla na internet, lze si ji stáhnout a spustit v emulátoru.

Jenže na další rok už neplatila licence na Dunu a musela by být znovu obnovena. A to mělo být pro tak malou hru příliš nákladné. Autoři se pokusili najít jiného vydavatele a pracovali na prototypech na stejné technologii. Mohlo se jednat údajně třeba o variaci na vrtulníkovou sérii Comanche. Jenže čas studiu nepřál a tato malá společnost nakonec skončila.

O tom, jak daleko se autoři dostali, se nicméně můžete přesvědčit sami. Nedokončená verze Dune: Ornithopter Assault totiž unikla na internet, lze si ji stáhnout a spustit v emulátoru. Kromě samotné hry se navíc povedlo v internetové archivu uchovat i otisk původního oficiálního webu.

Ani tady ale překvapivě tenhle už tak dost napínavý příběh nekončí. Dune: Ornithopter Assault se totiž může zařadit po bok jiných zrušených retro her, které dostaly druhou šanci. Titul se má vrátit a vyjít v plné verzi pod novým názvem Elland: The Crystal Wars. Hra vyvinutá před 20 lety se bude od 16. listopadu ucházet o přízeň hráčů na Kickstarteru, ale zbaví se licence Duny. Na samotném obsahu a podobě se ale jinak v podstatě skoro nic nezmění.

O vydání se chce postarat společnost The Retro Room Games, která získala práva na samotný titul, a slibuje 23 misí. Crowdfundingová kampaň už nyní láká na možnost dalších lokalizací, upomínkové předměty i možnost vydání fyzické verze včetně krabičky a manuálu. I když titul přijde o odkazy na Dunu, má si zachovat původní charakter, což je patrné už z videí. Hra bude stále zasazena na drsný pouštní svět, kde se bude těžit. Planeta se ale jmenuje Elland a namísto koření tu najdeme minerály a krystaly, jak už samotný název napovídá. I když se mění jména, některé postavy a část dialogů, nebude zřejmě příliš těžké žít v iluzi, že skutečně jde o Dunu. A pokud by se vám přeci jen reinkarnovaná Duna v této podobě nezamlouvala, stále si můžete zahrát tu původní.

Náš seriál se zdánlivě blíží do konce. Ani na tomto místě však ještě nekončí. I když už nemám v klobouku žádnou oficiální vydanou ani zrušenou hru, ještě si pro vás chystám jedno překvapení.

Hry z vesmíru Duny

Historie her podle Duny, část první
Cryo hru dokončili, přestože vydavatel úkol svěřil Westwoodu. A rázem tu byly dvě Duny

Historie her podle Duny, část druhá
Real-time strategii Dune II zrodilo přesvědčení, že tahové válečné hry jsou nudné a pomalé

Historie her podle Duny, část třetí
Remake Dune 2000 hráči moc nechtěli, ale přesto ho dostali. Otevřel cestu k pokračování

Historie her podle Duny, část čtvrtá
Emperor: Battle for Dune nedokázal vystoupit ze stínu Duny II. Vzal nás na další planety

Historie her podle Duny, část pátá
Druhá Duna od Crya byla kratší než její televizní předloha. Začíná v půli a popletla jméno autora

Historie her podle Duny, část šestá
MMO Dune Generations od Crya před 20 lety slibovalo ambiciózní on-line real-time strategii

Historie her podle Duny, část sedmá
Zrušenou Dunu pro Game Boy Advance si můžete hned zahrát. Po 20 letech vyjde i oficiálně

Historie her podle Duny, část osmá
Behind The Dune je erotický remake první Duny od Crya. Bezplatná hra je překvapivě povedená

Hrajeme živě klasiku Dune (1992)
Vydejte se společně s námi na planetu Arrakis v první hře z vesmíru Franka Herbert

Hrajeme živě klasiku Dune II (1992)
Vracíme se na Arrakis ve slavné real-time strategii od Westwoodu, která zastínila Cryo

Hrajeme živě klasiku: Dune 2000
Na populární real-time strategii se ale podíváme v jedné z nejzvláštnějších verzí vůbec

Hrajeme živě neoficiální remaster Duny 2000
Vracíme se na planetu Arrakis v bezplatném komunitním projektu s novými prvky i funkcemi

Nečekejte na EA, zahrajte si remaster Duny 2000 hned
Díky komunitnímu projektu OpenRA si můžete zkusit moderní verzi se spoustou novinek

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru