Frank Herbert’s Dune, Cryo Interactive, DreamCatcher Interactive, Historie her podle Duny, část pátá

Historie her podle Duny, část pátá

Druhá Duna od Crya byla kratší než televizní předloha. Začíná v půli a popletla jméno autora

Zdroj: Cryo Interactive
31. 10. 2021
Název: Frank Herbert’s Dune Vývojář: Vydavatel: , Platformy: , Žánr: Datum vydání: 14. 11. 2001

V roce 1992 se společnosti Cryo a Westwood střetly na poli videoher z vesmíru ságy Duna poprvé. Náhoda tomu chtěla, že o 9 let později, v roce 2001, se utkaly tyto firmy znovu. A opět šlo o souboj real-time strategie a adventury, i když v tomto případě už akčnější a navíc se stealth prvky. Tentokrát však vstoupil jako první na trh Westwood a jeho Emperor: Battle for Dune, který navazuje na Dunu II a Dunu 2000. To bylo v červnu 2001. A jak si vedl, jsme si připomínali už minule. Až v polovině listopadu na Emperora navázala hra nazvaná Frank Herbert’s Dune. I když v menu titulovaná jako Franck Herbert’s Dune.

Společnost Cryo Interactive nevyvíjela novou Dunu sama, figurovala především v roli vydavatele, a to ještě v Evropě. O vydání ve Spojených státech a v Kanadě se postaral DreamCatcher Interactive. Samotný projekt dostal na starost francouzský tým Widescreen Games sídlící v Lyonu a šlo o jeho debut, což nebyl dvakrát snadný ani povedený start. Frank Herbert’s Dune se opírá o licenci stejnojmenné třídílné televizní série z roku 2000, která se natáčela i u nás. Paradoxně to ale na ní není nijak zvlášť poznat.

Ačkoli se příběh snaží vycházet z předlohy, mohlo by vás hodně překvapit, že kromě ceněného soundtracku se nijak nedrží zmíněné televizní Duny z roku 2000.

Na rozdíl od původní Duny od Crya už je ta z roku 2001 plně 3D a pohání ji engine RenderWare od britského studia Criterion. Kromě PC vyšla také na konzoli PlayStation 2 a jedná se o adventuru s akčními prvky, vlastně bychom ji dnes označili jednoduše jako akční adventuru. Verze pro PS2 se ale nakonec oficiálně dostala na pulty jen v Evropě. V době, kdy se na hře pracovalo, už se totiž Cryo potýkalo s vážnými finančními problémy, což se pochopitelně na titulu negativně podepsalo.

Hlavním hrdinou je opět mladý Paul Atreides, který si musí získat důvěru fremenů žijících na pouštní planetě Arrakis. Ačkoli se příběh snaží vycházet z předlohy, mohlo by vás hodně překvapit, že kromě ceněného soundtracku se nijak nedrží zmíněné televizní Duny z roku 2000. Videohra má úplně jinou výpravu, architekturu, kostýmy a koneckonců ani postavy nepřipomínají herecké představitele stejných rolí. Navíc vypadají mnozí z hrdinů velmi zvláštně. Diplomaticky řečeno.

Hráče zaujala rovněž skutečnost, že v hlavní nabídce je v některých verzích hry přivítalo logo Franck Herbert’s Dune, tedy Franck s C.

Neobvyklé také je, že Frank Herbert’s Dune začíná až poté, co Paul a jeho matka Jessica prchnou před Harkonneny do pouště a hledají tu fremeny. Hráče zaujala rovněž skutečnost, že v hlavní nabídce je v některých verzích hry přivítalo logo Franck Herbert’s Dune, tedy Franck s C. I na svou dobu byl titul poměrně ošklivý a nedosahoval standardů grafiky ani ovládání, které působilo mimořádně toporně. Zejména hráči na PC si stěžovali na dědictví konzolové verze.

Zdroj: koláž/Vortex

Radost fanouškům neudělal ani dabing, na kterém se “samozřejmě” nepodíleli herci z televizní minisérie. Mnozí dabéři včetně těch hlavních si navíc střihli hned několik rolí a postav současně, což je poznávacím znamením levnějších projektů. Jako by to vše samo o sobě nestačilo, Frank Herbert’s Dune představuje ještě ke všemu velice krátký výlet do pouštního světa. Je dokonce výrazně kratší než televizní předloha. Dohrajete ji za dvě a půl hodiny.

S ohledem na vše vyřčené vás zřejmě nepřekvapí, že hra propadla v recenzích, u samotných hráčů i v prodejích, a tedy hlavně komerčně. Kritika titul nešetřila a průměr z jeho známek se ustálil okolo 50 procent. Padly sice nějaké osmičky, ale také známky 2/10 nebo 3/10. Novináři hře vyčítali, že nedokázala zachytit majestátnost Duny, že skoro nic nedělá dobře nebo že je nudná. Nebylo by ale určitě fér tvrdit, že je celá hra špatná od A do Z. Zajímavý byl třeba nápad, aby hráč vedle ukazatele zdraví musel sledovat také ukazatel vody, bez níž samozřejmě na Arrakis dlouho nepřežijete.

Nakonec se jednalo o jeden z posledních titulů od Crya, který zkrachoval necelý rok po vydání Frank Herbert’s Dune, a uzavřela se tak historie firmy, jež na herním trhu působila od roku 1990. Její konec znamenal stopku i pro připravovanou on-line hru Dune Generations. Na tu se ale podíváme zase příště. A nejde přitom o jediný zrušený projekt z vesmíru Franka Herberta. Ty i tituly od fanoušků si připomeneme v dalších dílech našeho seriálu.

Hry z vesmíru Duny

Historie her podle Duny, část první
Cryo hru dokončili, přestože vydavatel úkol svěřil Westwoodu. A rázem tu byly dvě Duny

Historie her podle Duny, část druhá
Real-time strategii Dune II zrodilo přesvědčení, že tahové válečné hry jsou nudné a pomalé

Historie her podle Duny, část třetí
Remake Dune 2000 hráči moc nechtěli, ale přesto ho dostali. Otevřel cestu k pokračování

Historie her podle Duny, část čtvrtá
Emperor: Battle for Dune nedokázal vystoupit ze stínu Duny II. Vzal nás na další planety

Historie her podle Duny, část pátá
Druhá Duna od Crya byla kratší než její televizní předloha. Začíná v půli a popletla jméno autora

Historie her podle Duny, část šestá
MMO Dune Generations od Crya před 20 lety slibovalo ambiciózní on-line real-time strategii

Historie her podle Duny, část sedmá
Zrušenou Dunu pro Game Boy Advance si můžete hned zahrát. Po 20 letech vyjde i oficiálně

Historie her podle Duny, část osmá
Behind The Dune je erotický remake první Duny od Crya. Bezplatná hra je překvapivě povedená

Hrajeme živě klasiku Dune (1992)
Vydejte se společně s námi na planetu Arrakis v první hře z vesmíru Franka Herbert

Hrajeme živě klasiku Dune II (1992)
Vracíme se na Arrakis ve slavné real-time strategii od Westwoodu, která zastínila Cryo

Hrajeme živě klasiku: Dune 2000
Na populární real-time strategii se ale podíváme v jedné z nejzvláštnějších verzí vůbec

Hrajeme živě neoficiální remaster Duny 2000
Vracíme se na planetu Arrakis v bezplatném komunitním projektu s novými prvky i funkcemi

Nečekejte na EA, zahrajte si remaster Duny 2000 hned
Díky komunitnímu projektu OpenRA si můžete zkusit moderní verzi se spoustou novinek

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru