Hideo Kodžima doporučuje nejoblíbenější hry

Hideo Kodžima doporučuje nejoblíbenější hry

Autor Metal Gearu se v posledních 10 letech opakovaně podělil o své tipy na nejlepší tituly

16. 9. 2019

Jaké hry baví herní vývojáře? To je nepochybně zajímavá otázka. Odpověď na ni jsme hledali i my letos v lednu v tématu o nejlepších titulech roku 2018 podle českých a slovenských autorů. Ale co legendy ve světě? Proslulý designér Hideo Kodžima nás nechal v uplynulých letech hned několikrát nahlédnout do svého soukromí a prozradil, s jakými tituly sám tráví čas.

Naposledy se k tomuto tématu vyjádřil začátkem září v anketě britského magazínu Eurogamer ke 20. výročí této stránky. Za své absolutně nejoblíbenější zmínil hry Super Mario Bros., The Portopia Serial Murder Case, Xevious a klasiku Another World v Japonsku známou pod názvem Outer World. To jsou všechny legendy. Nicméně v posledních pěti letech se mu prý nejvíc líbila logická plošinovka Inside od dánského studia Playdead.

Ve svých názorech je přitom poměrně stálý. Už v roce 2008 odpověděl velmi podobně na otázku japonského deníku Jomiuri Šimbun. Tehdy k nim navíc jen připojil vlastní Metal Gear Solid. V roce 2014 pak dostal otázku od Geoffa Keighleyho, jaký je jeho nejoblíbenější Metal Gear. Kodžima odpověděl, že to byl Metal Gear Solid 1. Při jeho tvorbě už nebyl jen designérem, ale i producentem a měl podle svých slov hru plně pod kontrolou. Na starost měl skoro vše, což byla prý výzva, ale současně zábava.

V roce 2014 ale pochválil Hideo Kodžima ještě jeden nečekaný hit, a to navíc, aniž by se ho na to někdo ptal. Učinil tak na svém Twitteru. Prohlásil, že jeho hrou roku je mobilní komiksová logická hra Framed od nezávislého australského studia Loveshack. Ocenil hratelnost, grafiku i ozvučení. Byla to podle něj jeho nepochybně nejoblíbenější hra toho roku.

„Another World měl fantastický svět. Ani jste nevěděli, co vlastně máte dělat.“

V roce 2017 se tématu nejlepších a nejoblíbenějších her věnoval také v rámci panelu E3 Coliseum na tradičním veletrhu v Los Angeles. I při této příležitosti připomněl hry Another World a Super Maria. Filmově pojaté dobrodružství Érica Chahiho bylo podle Kodžimy úplně jiné než ostatní hry té doby. “Mělo fantastický svět. Ani jste nevěděli, co vlastně máte dělat,” prohlásil s tím, že pro něj měl titul podobný dopad jako jeho oblíbený film 2001: Vesmírná odysea. “Neměl jsem tušení, jak hrou projít,” doplnil s tím, že tehdy nemohl najít jednoduše radu internetu jako dnes. Dodnes prý tak paradoxně hru nedokončil, řekl v roce 2017.

Jak se vám zamlouvají tipy slavného herního veterána? Líbí se vám jeho vkus, znáte tyto hry, případně necháte se pod dojmem jeho doporučení některou z nich zlákat?

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru