Herní mýty: Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls

Herní mýty: Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls

Šéf projektu dělal na hře v Chicagu, ale sám fandil Detroitu. Oblíbenému týmu dal výhodu

Zdroj: Midway
29. 6. 2020

NBA Jam je populární basketbalová série, u níž se v letech 1993 až 2011 vystřídaly společnost Midway, Acclaim a Electronic Arts. První díl vyšel na všechny možné platformy od automatů, přes domácí konzole až po handheldy. O hře samotné by šlo nepochybně mluvit velmi dlouho, ale z pohledu herních mýtů je důležitá legenda, která se o hře začala tradovat. Fanoušci měli dlouhá léta podezření, že hra podvádí. A to navíc velmi specifickým způsobem.

Žádný koš pro Bulls v poslední sekundě zápasu

Pokud se hráč v dresu Chicago Bulls pokusil v zápase proti Detroit Pistons vystřelit na koš v poslední sekundě utkání, nikdy netrefil. To je ale zvláštní náhoda a navíc velmi neobvyklý mýtus. Až na to, že tahle historka je ve vší své bizarnosti pravdivá. Vývoj hry vedl Mark Turmell, velký fanoušek Detroit Pistons, a jak opakovaně přiznal, byl to jeho způsob, jak v éře obrovské popularity Bulls a rivality s Pistons v polovině devadesátých let trochu nesportovně pomoci oblíbenému týmu.

Poprvé to odhalil v roce 2008 v rozhovoru pro ESPN. Napsal zvláštní kód, kterým změnil rovnováhu sil. Od té doby se příběh pravidelně vrací a každých pár let ho někdo “objeví” a opráší. Jako v uplynulém týdnu. Turmell znovu tuto historku zopakoval v aktuálním videu magazínu Ars Technica, které je věnováno NBA Jam.

Jinými slovy, pokud chcete porazit Bulls v NBA Jam, s Pistons máte trochu navrch. Nehledě na to, že v dresu Bulls ve hře nenastupuje v drtivé většině verzí Michael Jordan, který nepropůjčil původně autorům své jméno a podobu.

Mark Turmell pochází z Michiganu, proto fandí Detroit Pistons. Úsměvným paradoxem přitom je, že společnost Midway měla sídlo v Chicagu, kde také Turmell na NBA Jam pracoval. To zřejmě bylo pro šéfa projektu pokušení, kterému nedokázal odolat. Cheat ovlivní úspěšnost Bulls bez ohledu na to, zda je ovládá hráč, anebo počítač. Dokonce i speciální verze, které obsahují Michaela Jordana, neumí tento hendikep “zlomit”.

Stojí za zmínku, že někteří kolegové Marka Turmella jako John Carlton nebo Jonathan Hey podezřívali svého šéfa už před lety, že kvůli své oddanosti Pistons nějakým způsobem hru ovlivnil. John Carlton tehdy pro magazín Sports Illustrated prohlásil, že vždy hrál za Bulls a Turmell za Pistons. Bulls většinou prohráli, takže na tom něco mohlo být. A vskutku bylo.

Herní mýty: Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls

NBA Jam v kostce

NBA Jam z roku 1993 vzniklo ve společnosti Midway. Šlo o jednu z nejvýdělečnějších automatových her všech do. Titul značnou měrou přispěl k popularizaci sportovních her a časem byl portován na konzole SNES a Mega Drive i handheldy Game Boy a Game Gear. I když Michael Jordan neposkytl svou podobu a jméno standardní verzi, vznikla později speciální edice s ním a Garym Paytonem určená pro jejich soukromou potřebu.

Další herní mýty a legendy

Kletba Madden likviduje hvězdy z obalu hry
Sportovec, který se stane tváří amerického fotbalu od EA, v další sezóně tvrdě narazí

Tajný bojovník ze Street Fighteru nešel získat
Sheng Long ovládá speciální útoky všech ostatních postav. Zrodil ho špatný překlad

Československá hra Killswitch se sama ničila
Tajuplný zapomenutý hit z roku 1989 s českými lidovkami sám sebe vymazal ze světa

Michael Jackson složil hudbu pro Sonica
Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?

Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru

Automat zabiják měl jako první usmrtit hráče
Hráčům šel údajně po krku virtuální protivník Evil Otto. Mstil se jim za to, že ho ponížili

Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru