Herní mýty: Kletba série Madden likviduje hvězdy z obalu hry

Herní mýty: Kletba Madden likviduje hvězdy z obalu hry

Sportovec, který se stane tváří amerického fotbalu od EA, v další sezóně tvrdě narazí

13. 2. 2020

Náš seriál herních mýtů neodstartoval původně v textové podobě, ale svou premiéru měl ve Vortexu #66. Až poté, když se nápad ujal, jsme z něj udělali nepravidelnou sérii na webu. Ve zmíněném vidcastu jsme probrali dvě z nejzajímavějších legend – tajemný automat Polybius od CIA a prokletí série Madden NFL. A právě ke druhému jmenovanému tématu se nyní vrátíme v plnohodnotném podání, které v seriálu prostě nesmí chybět.

Legenda praví, že fotbalistu, který se objeví na obalu série Madden NFL od EA Sports, stihne v další sezóně nějaké neštěstí. Může se jednat o zranění nebo třeba dramatický pokles formy. Ale měli jsme tu třeba i problémy se zákonem. V každém případě je důsledkem kratší nebo neúspěšná sezóna. Až do roku 1998 se tímto problémem nemusel nikdo trápit, protože krabici se hrou zdobila vždy podobizna kouče a komentátora Johna Maddena, který propůjčil značce své jméno.

Kletba se zrodila v roce 1998, kdy se na obalu hry Madden NFL 99 v PAL teritoriích objevil Garrison Hearst. Záhy si vážně poranil kotník a přišel o dvě sezóny. Následovala plejáda úrazů, zranění a zlomenin, mezi nimiž figuruje třeba Troy Polamalu z Maddenu NFL 10, jehož jméno zní z pohledu Čechů v této souvislosti docela vtipně.

Herní mýty: Kletba série Madden likviduje hvězdy z obalu hry

Proč je série prokletá?

Tuhle “teorii” berte prosím s velkou nadsázkou. Je to taková moje soukromá hypotéza, odkud pramení všechno to zlo. Možná ani netušíte, že na počátku série Madden NFL stála slavná Bethesda. Tehdy ještě ani zdaleka tak slavná. Ta vytvořila první sportovní simulaci s fungující fyzikou - Gridiron! z roku 1986. EA tou dobou pracovali na prvním dílu série nazvaném John Madden Football a najali si Bethesdu, aby pomohla vývoj dokončit. EA navíc získali distribuční práva na další díly série Gridiron od Bethesdy, ta ale zažalovala následně Electronic Arts. Obvinila firmu, že pozastavila vydání jejich vlastní hry a začlenila mnohé prvky do Maddenu. Ve sporu se hrálo o 7,3 milionu dolarů. Případ byl nakonec urovnán mimosoudně. John Madden Football vyšel v roce 1988. Otázkou zůstává, proč kletba začala stíhat až hráče po 10 letech…

V podobném výčtu bychom mohli pokračovat rok co rok, sezónu za sezónou, velmi dlouho napříč celou sérií. Ale za zmínku a zastavení stojí třeba rok 2018, kdy se na obalu hry Madden NFL 19 objevil Antonio Brown. Ten později utrpěl omrzliny při takzvané kryoterapii. Tím se legenda dostala na úplně novou úroveň. Toto zranění – v angličtině Frostbite – má totiž stejný název jako technologie, která hru pohání. A logo enginu se samozřejmě objevilo i na propagačních materiálech ke hře Madden NFL 19.

Samotná EA byla k “povídačce” léta skeptická, podobně jako mnozí sportovci. Zpětně si už ale někteří po jejím zásahu zase tak jistí nebyli. A nebo v ní spatřovali alespoň dobré alibi. V každém případě hráči videoher ji berou docela vážně. Někteří fanoušci dokonce volali po tom, aby jejich oblíbenec nebyl vybrán na obal v obavě, že jej stihne nějaké neštěstí. Když dostali hráči možnost vybírat sportovce pro obal přímo, spekulovalo se, že mnozí naopak volí proti favoritům, aby jej nevystavili “riziku”.

Legendu v minulosti zpochybňoval samotný John Madden a dokonce žertoval, že jemu se nic podobného nikdy během let nestalo.

Vážně berou tuto kletbu také sázkové kanceláře, které vypisují kurzy na možnost zranění fotbalisty, jenž se na obalu hry objeví. Legendu naopak v minulosti zpochybňoval samotný John Madden a dokonce žertoval, že jemu se nic podobného nikdy během let nestalo. Každopádně tomuto fenoménu se opakovaně věnují nejen herní, ale i mainstreamová nebo odborná sportovní média.

Přirozeně se nabízí mnoho racionálních vysvětlení této záhady. Americký fotbal je sport, při kterém je riziko zranění samo o sobě nezanedbatelné. Jde o fyzickou kontaktní hru. Vzhledem k tomu, že na obal se logicky dostává často někdo, kdo zaznamená výjimečně povedenou sezónu, není překvapením, že po triumfu může přirozeně dojít k nějakému poklesu výkonnosti.

Herní mýty: Kletba série Madden likviduje hvězdy z obalu hry

Basketbalová kletba NBA 2K

Kletba série Madden NFL má zajímavý protipól, i když zdaleka ne tak proslulý ani zlověstný. Před pár lety si hráči začali všímat, že basketbalisté, kteří se objeví na obalu hry ze série NBA 2K od 2K Sports, nápadně často mění v následující sezóně tým. I v tomto případě se samozřejmě nabízí jednoho z mnoha potenciálních vysvětlení. Hvězda na vrcholu, která podobně jako v případě Maddenu NFL obsadí obal hry, je žádaným zbožím a prostě vymění dres.

I když EA kletbu zpochybňovala, jak bylo řečeno, nebránilo jí to uvažovat dokonce o filmu s tímto námětem. Plány společnost oznámila v prosinci 2010 a mělo se jednat o komedii. V roce 2014 ale zástupce firmy prohlásil, že z plánů sešlo. Samotní vývojáři pak občas na toto téma zažertují. Jako když byla kletba nedávno snad konečně úspěšně prolomena a oficiální účet Electronic Arts na Twitteru vtipkoval, že nic takového neexistuje.

Kletba byla prohlášena za zlomenou až letos v únoru. Patrick Mahomes z Kansas City Chiefs se loni objevil na obalu hry Madden NFL 20. Letos vyhrál Super Bowl a na rozdíl od Roba Gronkowského z Maddenu NFL 17, který klíčový zápas a úspěch svých spoluhráčů sledoval kvůli zranění jen z lavičky, se Mahomes aktivně zapojil do zápasu. Možná se mu tak skutečně povedlo prokletí prolomit. Ale měl také namále. Předtím si ve stejné sezóně poranil koleno.

Všichni určitě budou s napětím sledovat její další potenciální oběti v nadcházejících letech.

Nakonec se mu ale naštěstí nestala fotka na obalu hry osudnou. Můžeme tak jen doufat, že Patrick Mahomes nebude podobně jako hrdinové filmové série Nezvratný osud pronásledován kletbou i v dalších týdnech a měsících a nedostihne ho dodatečně.

V každém případě se jedná o mimořádně zajímavý příběh. Někdo také může namítnout, že výjimka jen potvrzuje pravidlo a kletba nebyla definitivně zlomena. Ostatně všichni určitě budou s napětím sledovat její další potenciální oběti v nadcházejících letech. Jakkoli se totiž podobná věc může zdát jako úplná hloupost, lidi prostě právem fascinuje ona zlověstná pravidelnost i skutečnost, že legenda žije tak dlouho.

Další herní mýty a legendy

Tajný bojovník ze Street Fighteru nešel získat
Sheng Long ovládá speciální útoky všech ostatních postav. Zrodil ho špatný překlad

Československá hra Killswitch se sama ničila
Tajuplný zapomenutý hit z roku 1989 s českými lidovkami sám sebe vymazal ze světa

Michael Jackson složil hudbu pro Sonica
Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?

Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru

Automat zabiják měl jako první usmrtit hráče
Hráčům šel údajně po krku virtuální protivník Evil Otto. Mstil se jim za to, že ho ponížili

Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru