Henderson: PS5 Pro vyjde za rok a bude umět 8K

Henderson: PS5 Pro vyjde za rok a bude umět 8K

Insider mluví o projektu Trinity. Konzole by mohla být téměř dvakrát výkonnější než původní

Zdroj: ilustrační foto, ArtStation - Mark Illing
23. 7. 2023

Na konci minulého týdne se znovu spekulovalo o novém modelu PlayStationu 5, který by měl být stejně výkonný jako původní konzole, ale přijít s menšími rozměry a pravděpodobně i odnímatelnou optickou mechanikou. O této revizi dosud poslední konzole od Sony opakovaně mluvil insider Tom Henderson, který naposledy reagoval na slova Nicka Bakera a naznačil, že by konzole nemusela mít přídomek „Slim“ a ve finále by se měla stát jen tím modelem, který bude dostupný na trhu a vytlačí z něj základní model. Na pozadí se toho ale podle Hendersona děje mnohem víc a dalším projektem má být Trinity.

Právě tak má Sony podle Toma Hendersona nazývat vylepšený model konzole PS5, jak o tom slyšel od lidí, kteří jsou obeznámeni se situací v japonské společnosti, ale přáli si zůstat z pochopitelných důvodů v anonymitě. Henderson informace o očekávaném PlayStationu 5 Pro zveřejnil na stránkách dalšího svého magazínu – KeyToGaming – který má doplňovat často citovaný portál Insider Gaming a nabízet serióznější informace, tiskové zprávy a všeobecné novinky o hrách. Podle Hendersona se na PS5 Pro pracuje už od začátku letošního roku, pracovní označení Trinity má být v souladu s předchozími matrixovskými jmény jako Neo pro PS4 Pro či Morpheus pro PlayStation VR, a pokud se prý situace výrazně nezmění, už kolem listopadu letošního roku by měla většina spolupracujících vývojářských studií obdržet devkity.

Další únik informací o handheldu Q

Shodou okolností během víkendu unikly také informace o handheldu Q, který Sony už po vlně spekulací stihla oficiálně oznámit. Dozvěděli jsme se, že handheld bude pohánět operační systém Android, což jen přiživilo debatu, že jde vlastně o tablet/mobil s ovladačem, který nebude umět nic speciálního, ale na druhé straně to otevírá další možnosti. Třeba i streamování z cloudu. Více najdete v našem dnešním článku.

Co se týče možného uvedení, Henderson to podle svých informací vidí na konec příštího roku, což by bylo přibližně čtyři roky po původním uvedení konzole. Za tu dobu už je možné technologicky kam posočit, a i na to konto se Henderson ve svém článku vyjádřil. Uvedl však, že není příliš technologicky zdatný a předloženým informacím příliš nerozumí. Podle všeho má PS5 disponovat „30 WGP a 18000 MTS paměti“, což poučenější diskutující například na portálu Resetera, kteří dokázali údaje přeložit alespoň na množství výpočetních jednotek – CU – kterých by měl mít nový vylepšený model PS5 60. Ve finále by mohl plně využít 54 CU v porovnání se 36 CU, které má k dispozici základní PlayStation 5. Nemá jít tudíž vysloveně o dvojnásobek výkonu, ale značný skok by hráči měli pocítit, i co se standardů hraní týče.

Zdroj: Resetera

Tom Henderson uvádí, že PS5 Pro by měl být schopný držet konstantní fps v rozlišení 4K a režimem výkonu dokonce v některých hrách cílit až na rozlišení 8K. Počítat se má také s akcelerovaným ray tracingem a tudíž značně rozšířenými možnostmi, v jakém rozptylu mohou být hrané tituly zobrazeny. Právě zmínky o rozlišení 8K však vyvolaly v řadách fanoušků a diskutujících značnou skepsi, uvážíme-li, že aktuální standard není ani 4K při 60 fps. Upozorňujeme ale, že bez ohledu na impozantní historii podobných zpráv od Toma Hendersona – včetně zmínek o projektu Q nebo DualSense Edge – se stále jedná o spekulace a realita může být přeci jen trochu jiná. Opatrně však můžeme očekávat, že by technologický skok mohl být poměrně zajímavý a pravděpodobně nás ještě před uvedením další generace konzolí čeká výrazný nárůst výkonu.

Nahlásit chybu v článku

19

Napsat komentář

Další články
Nahoru