Half-Life 2 obdržel nečekaný update s nastavitelným FOV

Half-Life 2 obdržel nečekaný update s nastavitelným FOV

Přidána byla i podpora širokoúhlých monitorů a API Vulkan. Jde o přípravu pro Steam Deck

Zdroj: Valve
20. 10. 2021

Vývojáři z Valve potichu a bez předchozího upozornění vydali na Steamu update pro Half-Life 2, kterým navazují na dosud poslední oficiálně přiznaný patch z února 2019, zaměřující se na opravy macOS verzi hry. Aktuálního updatu si všiml insider specializující se na dění ve Valve Tyler McVicker, když procházel dostupné verze hry pod záložkou betaverze. Právě tam se nachází branch, který mění některé vlastnosti hry a je velmi pravděpodobné, že se týkají blížícího se uvedení handheldového počítače Steam Deck. McVicker vypíchnul, že mezi novinkami je škálování rozhraní podle zvoleného rozlišení, aby bylo funkční a čitelné i v rozlišení 1280×800, které nabídne Steam Deck. Těžit by z toho ale mohli i hráči s mnohem většími monitory, na nichž má škálování rovněž dobře fungovat.

Jak insider podotýká, rozhraní se neupravuje jen při změně rozlišení směrem dolů, ale také opačně, takže se hráči konečně dostanou podle McVickera k tomu, jak měl Half-Life 2 vždycky vypadat, ale nevypadal, protože se vývojáři neobtěžovali tento problém upravit. Další, kdo by pak mohli zajásat, jsou majitelé širokoúhlých monitorů, pro které bude ve hře k dispozici úprava FOV až do úhlu 110°, aniž by bylo nutné upravovat .dll soubory, jako doposud. Neméně důležitou a zajímavou zprávou je také zahrnutí podpory renderovacího API Vulkan, což je přímý odkaz na budoucí fungování pod SteamOS s linuxovým jádrem na Steam Decku. Ostatně, už v únoru letošního roku začal Vulkan podporovat také Portal 2 a s ohledem na nedávno představený proces verifikace, zda konkrétní hry na Steam Decku poběží, a jak, můžeme téměř s jistotou říci, že podporu Vulkanu mají také všechny ostatní hry od Valve.

McVicker pak předpokládá, že díky updatům pro celý katalog her od Valve by mohly ke slovu přijít i opravy některých známých problémů, což by zejména u starších titulů bylo milé překvapení. Nakonec, také dostupná betaverze Half-Life 2 s výše vyjmenovanými novinkami na tom není po technické stránce zatím úplně bezchybně, když insider zaznamenal konstantní chvilková zamrznutí celého obrazu. Není ale třeba vyvolávat jakékoliv obavy, minimálně do té doby, dokud si sami nebudeme moci otestovat, jak hry od Valve a dalších vývojářů na Steam Decku běží. Tak snad už v prosinci!

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru