Duke Nukem 3D, FormGen, Gearbox znovu žaluje 3D Realms kvůli hře Duke Nukem

Gearbox znovu žaluje 3D Realms kvůli hře Duke Nukem

Tentokrát je předmětem sporu hudba. Jsme jako mezi mlýnskými kameny, hájí se Gearbox

Zdroj: Gearbox Software
16. 6. 2020
Název: Duke Nukem 3D Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , , , Žánr: Datum vydání: 29. 1. 1996

Když v roce 2009 kupoval Randy Pitchford jménem svoji společnosti Gearbox Software značku Duke Nukem od 3D Relams a jejich vlastníka Apogee Software, zřejmě ani netušil, do jak velkých problémů se řítí. Dáme-li stranou nesmírně obtížný závazek, doručit hráčům vymodlený Duke Nukem Forever, na který se dlouhé roky čekalo stejně dychtivě jako na pokračování Half-Life, šlo zejména o skryté licenční problémy, kvůli kterým se musel Gearbox s 3D Realms v minulosti již opakovaně přetahovat u soudu. Ani jedenáct let po získání zmiňované IP ale nemá Gearbox klid a řeší licenční spor s hudebníkem Bobbym Princem, který vývojářské studio Randyho Pitchforda žaluje kvůli neproplaceným poplatkům za použitou hudbu ve speciální výroční edici Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour z roku 2016. Pochopitelně navzdory přesvědčení Gearboxu, že práva na Duke Nukem vlastní v plném rozsahu.

Abyste rozuměli, předmětem obchodní transakce z roku 2009 měla být práva na značku zbavená jakýchkoliv závazků třetím stranám, jak se ale opakovaně prokázalo, 3D Realms nebyli podmínku schopní zaručit. Nejprve se vyskytl problém s chybějící licenci na engine rozpracovaného Duke Nukem Forever, za kterou musel Gearbox zaplatit další milion dolarů. Dále se obě společnosti střetly u soudu před šesti lety, když 3D Realms dostatečně jasně neinformovali vývojáře ze studia Interceptor, že jimi dříve licencovaný titul Duke Nukem Mass Destruction byl předmětem obchodního jednání s Gearboxem a práva už náleží Pitchfordovu týmu. A nakonec je tu výše načrtnutý spor z loňského září, který v těchto dnech vrcholí protižalobou a naznačuje, že se 3D Realms před prodejem Duke Nukem nebyli schopní vypořádat se zmiňovaným hudebníkem.

Protože ale Pitchford odmítl obratem hudbu ze hry odstranit, případně ji stáhnout z prodeje, dožadoval se hudebník soudního řízení.

Bobby Prince v roce 2019 nežaloval pouze Gearbox, ale poslal své právníky i za společností Valve, kde byl (a stále je) znovu vydaný Duke Nukem 3D k dispozici. Kvůli jeho žalobě, mimochodem, stojí vydání případné verze World Tour pro Switch. Podle tehdejšího vyjádření Randyho Pitchforda nicméně mělo dojít na mimosoudní vyrovnání, když šéf Gearboxu ujistil, že Prince za použitou hudbu dostane zaplaceno. Protože ale Pitchford odmítl obratem hudbu ze hry odstranit, případně ji stáhnout z prodeje, dožadoval se hudebník soudního řízení, do kterého teď Gearbox na svou obranu vtahuje prostřednictvím Apogee také 3D Realms. Ti totiž tvrdí, že se s Princem v minulosti vyrovnali, měli plnou licenci na jím vytvořenou hudbu pro Duke Nukem 3D, a ta nyní náleží Gearboxu bez nutnosti dalších poplatků. „Jsme doslova mezi dvěma mlýnskými kameny – buďto má pravdu Bobby [Prince] a měl by dostat zaplaceno, nebo mluví pravdu 3D Realms a Bobby se mýlí,“ říkají proto mírně nezúčastněně zástupci Gearboxu. „Protože to nejsme schopní rozhodnout, potřebujeme soudce, který se na věc podívá z obou stran,“ dodává Gearbox.

Randy Pitchford pak celou situaci komentuje pro magazín Digital Trends těžko uvěřitelnými slovy, že jim Bobby Prince ukázal smlouvu, kterou před dlouhými lety sepsal s 3D Realms, a pokud je pravdivá, původní majitelé značky Duke Nukem se ji neobtěžovali Gearboxu zmínit. „A pokud se prokáže, že tomu tak skutečně je, máme důvod myslet si, že existují další podobné záležitosti 3DR, se kterými nejsme obeznámeni,“ říká Pitchford. Předmětem sporu tak má být i odhalení dalších kostlivců ve skříni a finální uzavření obchodu, který se – technicky vzato – táhne právě od roku 2009. „Nic ohledně Duke Nukem není o výdělcích. Všechno už je to jen o pověsti,“ uzavírá Pitchford. Žaloba na 3D Realms byla podle informací Digital Trends podána u okresního soudu v Tennessee a přidělený soudce by se jí měl začít zabývat v nadcházejících týdnech.

 

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru