GameStop se oficiálně začíná měnit na online obchod

GameStop se oficiálně začíná měnit na online obchod

Vedení hledá způsob, jak udělat z řetězce technologickou firmu. Bude konkurencí pro Steam?

Zdroj: GameStop
9. 3. 2021

Ačkoliv u nás herní řetězec GameStop nepůsobí, díky své velikosti slouží jako významný ukazatel aktuálního trendu kamenných prodejen s videohrami, aplikovatelný zpětně i na lokální prodejce. I z tohoto důvodu jsme vás o GameStopu v minulosti mnohokrát informovali, tedy zejména o jeho problémech souvisejících s nárůstem zájmu o digitální, namísto fyzický prodej a prostřednictvím rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou jsme shrnuli také nedávnou situaci kolem akcií. Nyní se ke GameStopu vracíme se zprávou, která oficiálně potvrzuje již dříve nabízenou možnost – tedy transformaci celého obchodního záměru a adaptaci na aktuální vývoj způsobu prodeje a nákupu her.

Samotná tisková zpráva není příliš obsáhlá a na první pohled by vás pravděpodobně příliš nezaujala. GameStop informuje o složení nového výboru z řad členů představenstva, konkrétně Alana Attala, Kurta Wolfa a také Ryana Cohena, který bude současně plnit roli předsedy. Popis činnosti zmiňovaného výboru dále odhaluje, že dojde na vyhodnocování kroků, které by mohly transformovat aktivity GameStopu směrem k technologickému odvětví, což zahrnuje vyhodnocení oblastí jako jsou obchodní zaměření, struktura kapitálu či obecné možnosti, které skýtá digitální prostředí. Pokud bychom však dosadili kontext zejména ke jménu Ryana Cohena, je z aktuálních kroků patrný záměr převést prodej her čistě do online prostředí a s největší pravděpodobností také nabídnout nové funkce a mechanismy, které by pomohly udržet stávající zákazníky a pochopitelně přivést další.

Nad rámec Attala a Wolfa je nutné zmínit zapojení Matta Francise, který stál u zrodu Amazon Web Services a nově plní roli technického ředitele GameStopu.

Ryan Cohen je totiž bývalým CEO a jedním ze zakladatelů obchodu Chewy s potřeby pro domácí mazlíčky, který v roce 2017 úspěšně prodal společnosti PetSmart za tehdy rekordní částku 3,4 miliard dolarů. Postupem let navíc Chewy nabídlo i funkci internetové lékárny, zaměřené na domácí mazlíčky, která je koordinována týmem lékárníků a veterinářů, působících přímo v Chewy. Vzhledem ke Cohenově úspěchu se proto předpokládá, že se mu podobný zvrat podaří i s GameStopem, zvlášť když na tak specifický úkol nebude sám. Nad rámec Attala a Wolfa je nutné zmínit zapojení Matta Francise, který stál u zrodu Amazon Web Services a nově plní roli technického ředitele GameStopu. Hledá se rovněž nový finanční ředitel poté, co v únoru rezignoval Jim Bell a podle Bloombergu by se jím mohl stát sám Ryan Cohen.

Pro akcionáře GameStopu tak začíná poměrně vzrušující období, na jehož konci může být platforma, která může začít konkurovat Steamu či Epic Games Storu. Ačkoliv jsou tyto úvahy pravděpodobně roky vzdálené, nejsou zcela nepředstavitelné, vzhledem k tradici a značce, o kterou se může GameStop opřít. Přesun prodeje do online prostředí je už relativně blízko k vytvoření vlastního launcheru pro nakupené hry, těžko ale v tuto chvíli usuzovat, jak daleko nově ustavený výbor hledí. Nejprve je totiž nutné úspěšně provést onu transformaci, a až pak naplno využívat schopností lidí, kteří se pozvolna přesouvají ke kormidlu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru