Football Coach, PlayWay, Fotbalista Lewandowski představil svůj fotbalový manažer

Fotbalista Lewandowski představil svůj fotbalový manažer

Buďto jde o geniální dílo, nebo přehnaný slib. Za vydáním stojí nechvalně proslulý PlayWay

Zdroj: PlayWay
8. 11. 2021
Název: Football Coach Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Kapitán polské fotbalové reprezentace a dlouholetý hráč Bayernu Mnichov Robert Lewandowski představil první hru, která vzniká v jeho vlastním studiu RL9 Games. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že jde o titul z fotbalového prostředí, designér Lewandowski ale zatím neměl ambice vstoupit do vod simulací a zaměřil se na fotbalový manažer. Hra Football Coach byla představena prostřednictvím prvního videa i obrázků a můžete si ji na Steamu zařadit do seznamu přání. Pokud ale na Steam skutečně dorazíte, dozvíte se jednu potenciálně nepříjemnou informaci – hru vydává polská společnost PlayWay, která je notoricky proslulá vytvářením na oko zajímavých konceptů, z nichž se ale hry nestávají úplně pravidelně a navíc jejich podoba většinou odpovídá prvním videím jen vzdáleně. Stranou rovněž nemůže zůstat, že PlayWay doslova zahrabává ony koncepty pod nejasnou síť nejrůznějších labelů a mikrospolečností, pracujících v jednu chvíli klidně i na pěti hrách a zůstává otázkou, zda takové tituly vůbec existují, nebo vznikají až poté, kdy se na nápad chytí dostatek fanoušků.

Pojďme ale zpět ke slavnému fotbalistovi a jeho hře Football Coach, která se podle prvního videa tváří v mnoha ohledech jako ten nejpropracovanější fotbalový manažer, jenž současně neví, čím chce vlastně být. Jde o simulátor života fotbalového trenéra, včetně stromu schopností, atribut a vztahů s ostatními členy týmu? Nebo o manažerskou hru po vzoru Football Manageru a dalších? Nebo snad o poloautomatickou fotbalovou hru, v níž budou hráči během rozhodujících okamžiků volit trajektorii míče a způsob jeho vystřelení směrem k soupeřově brance? Ve Football Coach od RLG Games bude také možné modifikovat vlastní stadion dresy či loga, vyrážet s vámi ovládaným trenérem třeba do autosalonu pro nový vůz, nebo si jít zahrát poker. Nad tím vším samozřejmě poběží ona manažerská část, na hráče podle popisu z oficiálního webu čekají například interaktivní tréninkové sekvence, podrobná práce s jednotlivými fotbalisty, přepracování taktiky celého týmu nebo karetní systém, přidávající nejrůznější bonusy a perky jednotlivým fotbalistům. To vše navíc bude probíhat online v neutuchajícím klání s hráči z celého světa a za přítomnosti grafiky, za kterou by se před lety nestyděla snad ani série FIFA.

Ač to zní jako počin, který by byl výzvou i pro mnohem zkušenější studia, trojice složená z bývalého novináře Leszka Milewského, nadšeného fanouška sportovních manažerů Mateusze Chrzanowského a autora kultovní polské klasiky Liga Polska Manager 1995 Rafala Cymermana se vytyčeného úkolu ani trochu nebojí. Naopak na stránkách hry do detailu rozebírají jednotlivé herní mechanismy a předkládají výroky Roberta Lewandowského o tom, kterak coby hráč neustále přemýšlí nad tím, jak by asi vypadala hra, kterou by mohl sám navrhnout. „Robertova angažovanost nastavuje ty nejvyšší standardy. Jsme si výše této laťky vědomi,“ říkají vývojáři a v krátkém textu dvakrát za sebou zopakují další odhodlanou větu. Zarážející také je, že video a obrázky neobsahují informaci, že nereprezentují finální podobu hry, z čehož tedy vycházíme a vracíme se na začátek.

K titulům, které PlayWay, například na svém kanále na YouTube, už roky představuje a které vypadají jako přes kopírák, i když se pokaždé mění námět. Výrazným rysem jsou animace, které jednoduše nevypadají jako hry. Barevné kontury zvýrazňující aktivní prvky jsou také častým prvkem, který se ve videích objevuje zřejmě s nadějí, že dá divákovi pocit interakce. A nechybí pochopitelně ani nejrůznější snaha přiřknout v jednom roce třeba tři čtyři tituly vývojářům, o nichž jste dosud možná nikdy neslyšeli. Na druhou stranu je ale férové podotknout, že PlayWay má v portfoliu skutečné hry, které se navíc ve skupině milovníků nejrůznějších simulátorů staly opravdu oblíbené. House Flipper nebo třeba Car Mechanic Simulator je toho zářným příkladem, tak snad to dobře dopadne i v případě Roberta Lewandowského.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru