Fortnite se zatím na App Store vrátit nesmí, rozhodl soud

Fortnite se zatím na App Store vrátit nesmí, rozhodl soud

Unreal Engine ale zůstává na iOSu plně podporován. Změny přijdou až po soudním řízení

Zdroj: Epic Games
25. 8. 2020

Další den přináší také další pokračování sporu mezi společnostmi Epic Games, Apple a Google. Aktuálním stavem, který způsobilo porušení pravidel distribučních platforem App Store a Google Play zavedením přímých plateb ve hře Fortnite, se poprvé zabýval soud a z pondělního slyšení odcházeli spokojenější zástupci Epicu. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers totiž rozhodla, že Apple nemůže kvůli popisovanému incidentu hrozit plošným odstavením vývojářských účtů Epic Games, které mělo přijít na konci tohoto týdne. Hrozilo tím, že do budoucna přijde o podporu na iOSu a potenciálně i macOSu celý Unreal Engine, což by se nedotklo pouze Epicu, ale také mnoha subjektů třetích stran.

Jde o zachování rovnováhy do chvile, než se rozběhne soudní řízení a záruka, že do sporu nebudou zavlečeny vedlejší aktivity všech tří společností.

„Epic Games a Apple mají právo vystoupit proti sobě, ale jejich spor nemůže dopadnout na vedlejší účastníky,“ rozhodla soudkyně v pondělí. Dále uvedla, že by postup Applu mohl způsobit značné škody nejen platformě Unreal Engine, ale především celému segmentu videoher, což se sporem o výši provize z transakcí učiněných na App Storu nesouvisí. V opačném případě by pak musel podle soudkyně Apple velmi složitě dokazovat, že odstavení účtu a pozvolné ukončení podpory Unreal Enginu nezpůsobilo Epic Games žádnou škodu, včetně poškození reputace.

Na druhou stranu ale nelze chápat toto dílčí rozhodnutí jako výhru v pravém slova smyslu. Jak Rogers uvádí, jde o zachování rovnováhy do chvíle, než se rozběhne soudní řízení a záruka, že do sporu nebudou zavlečeny vedlejší aktivity obou (resp. všech tří) společností. Až s případným rozsudkem tedy bude plně zřejmé, zda může Apple obdobným způsobem vystupovat proti Epicu, jejich hrám i Unreal Enginu, což bude tématem nadcházejících několika týdnů a měsíců.

Obě strany mají v tuto chvíli čas do 28. září, aby připravily veškeré podklady, kterými se bude nadále zabývat soud. Jádro sporu tedy zůstává neměnné a je jí hra Fortnite, která novými platebními možnostmi porušila pravidla obou digitálních obchodů a podle Rogers se přinejmenším na App Storu nesmí v aktuálním stavu vrátit. „Soud shledal, že Epic Games neutrpěl nenapravitelnou škodu. Aktuální stav stojí na základech vlastních kroků, když se společnost Epic rozhodla strategicky porušit pravidla s úmyslem narušit status quo,“ uzavírá další kolo kauzy Rogers.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru