FIFA 22, EA Sports, FIFA naznačuje ukončení výhradní spolupráce s EA

FIFA naznačuje ukončení výhradní spolupráce s EA

V novém prohlášení nabízí partnerství dalším vývojářům i vydavatelům. O sérii FIFA mlčí

Zdroj: FIFA
18. 10. 2021
Název: FIFA 22 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 1. 10. 2021

Kauza kolem možného přejmenování fotbalové série FIFA od vývojářů z Electronic Arts dospěla do dalšího důležitého bodu. K celému případu, v rámci kterého jsme informovali nejen o možném přejmenování, ale také o případném názvu EA Sports FC, nyní vydala své prohlášení také samotné asociace FIFA. Nepřímo, ale poměrně jasně, reaguje na aktuální dění a otevřeně uvádí, že hodlá spolupracovat s dalšími vývojáři a vydavateli na hrách vznikajících pod zmiňovanou hlavičkou FIFA. „Budoucnost videoher a e-sportu v rámci fotbalového segmentu musí zahrnovat víc než jednu stranu, která kontroluje a využívá všechna práva,“ tvrdí asociace a s největší pravděpodobností tak můžeme o přejmenování nejslavnější fotbalové videohry začít mluvit v ještě konkrétnější rovině.

Zástupci asociace FIFA totiž otevřeně mluví o tom, že zaujmou novou obchodní pozici, která jim umožní přijímat rozhodnutí, z nichž budou těžit všichni hráči na poli fotbalových her. Těmi ale myslí ony zainteresované strany z řad herních vývojářů a vydavatelů, kterým už ale nebude FIFA nadále poskytovat exkluzivní práva, aby se k licenci dostalo více subjektů. „Spolupracujeme s vývojáři, investory i analytiky, abychom si vytvořili komplexní pohled na odvětví videoher, e-sportu a interaktivní zábavy obecně,“ zaznělo od asociace FIFA před tím, než její zástupci explicitně potvrdili navazování nových partnerství s kýmkoliv, kdo projeví vážnější zájem. Mluví o technologických firmách i mobilních společnostech, takže je pravděpodobné, že se her může po vypršení licence s EA objevit hned celá řádka.

Důvodem ukončení spolupráce jsou podle informací New York Times finance, když si FIFA – zřejmě se zájmem Electronic Arts odradit – měla za licenci naúčtovat více než dvojnásobek stávající ceny.

Asociace FIFA pak stejnojmennou herní sérii ve svém prohlášení nezmiňuje, což chápeme jako další důkaz výrazného ochladnutí vztahů a neochotu uzavřít partnerství na další cyklus. Ten aktuální, desetiletý, skončí po mistrovství světa v Kataru, které se uskuteční příští rok od 21. listopadu do 18. prosince. Důvodem ukončení spolupráce jsou podle informací New York Times finance, když si FIFA – zřejmě se zájmem Electronic Arts odradit – měla za licenci naúčtovat více než dvojnásobek stávající ceny. Ta má činit 150 milionů dolarů ročně, tedy 600 milionů dolarů za čtyřletý cyklus orámovanými mistrovstvími světa. Ve výsledku by proto měli vývojáři platit přes 1 miliardu dolarů za zmiňovaný cyklus, což zrcadlí i skutečnost, že je série FIFA velmi úspěšná a i přes vysoké platby se vývojářům z EA vyplatí.

Zůstává však otázkou, která ze stran potřebuje svůj protějšek více – jen přejmenování a změna identity videohry ukáže, jestli u ní fanoušci zůstanou, zdá se však pravděpodobné, že natolik silný odkaz změnou názvu nezmizí. Ze hry jsou i licence na týmy, které získává EA z dílčích partnerství s vedením ligových soutěží a rovněž licence na jména, resp. podobu hráčů, které pro změnu vychází z již obnoveného partnerství s FIFPro. A aby byl obsah kompletní, na pohárových soutěží, včetně Ligy mistrů či Evropské ligy, spolupracují EA přímo s organizací UEFA. Z druhé strany hraje asociace FIFA o nemalé finanční prostředky, pro jejichž získání bude muset v případě vícero partnerství vynaložit větší úsilí a roztříštit svou pozornost, což naznačuje, že FIFA je paradoxně tím, kdo je ve vztahu podřízený.

Určitý plán zřejmě vidí asociace v e-sportových soutěžích, které ve svém prohlášení zmiňuje se závazkem věnovat se jim v ještě větší míře. Už při zmiňovaném mistrovství v Kataru a následně i ženském mistrovství v Austrálii a na Novém Zélandě chce FIFA uspořádat oficiální soutěž, kterou zaštítí pod hlavičkou nově vytvořené iniciativy FIFAe s podporou jednotlivých turnajů a fotbalových asociací členských zemí.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru