FIFA 21, EA Sports, FIFA 21 měla podle prezentace ještě víc tlačit na loot boxy

FIFA 21 měla podle prezentace ještě víc tlačit na loot boxy

Mluvčí vývojářů to ale popírá. Tvrdí, že došlo k překroucení faktů a interpretaci bez kontextu

Zdroj: Electronic Arts
27. 4. 2021
Název: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 9. 10. 2020

Televizní stanice CBC získala anonymně 54stránkový dokument, který má být prezentací loňského ročníku FIFA a přidruženého módu FIFA Ultimate Team. Získala ho od nejmenovaného insidera, který žádal, aby CBC informace zveřejnila vzhledem k závažnosti některých bodů popisované prezentace. Domnívá se totiž, že vývojáři z Electronic Arts chtěli ještě posílit význam loot boxů a mikrotransakcí a navzdory probíhajícím kauzám ohledně dopadu těchto mechanismů zejména na mladší hráče v jejich rozšiřování pokračovat. Režim FUT je v prezentaci popisován jako stavební kamen celého zážitku a jeden z bodů vysloveně říká, že všechny cesty vedou k Ultimate Teamu.

Zdroj: Electronic Arts

„Lákání na obsah a zacílené zprávy budou ovlivňovat zapojení a přesun hráčů z ostatních módů k FUT,“ zmiňuje například prezentace. Nechybí samozřejmě poznámka k tomu, že ke vstupu do Ultimate Teamu mají hráči obdržet uvítací balíček, jehož podoba i obsah byla v porovnání s loňskými lety ještě vylepšena. Součástí celého procesu byla rovněž letní marketingová akce Summer Heat, do které byli zapojeni partneři z řad influencerů a zřejmě vás nepřekvapí, že jejím výsledkem byla – opět – konverze hráčů do režimu FUT. „Děláme všechno, abychom hráče [do Ultimate Teamu] dostali,“ zmiňují vývojáři a s ohledem na příjmy, které skrze tento režim proudily do EA v uplynulých letech, se není čemu divit.

Mluvčímu Electronic Arts se ale nelíbí, jak o úniku média informují a ve svém prohlášení pro CBC tvrdí, že došlo k překroucení celého sdělení.

Prezentace ale pochopitelně vyvolala mezi fanoušky značnou bouři a na autory série se snesla značná kritika s přihlédnutím k tomu, jak predátorsky mnohdy vývojáři a vydavatelé přistupují k mikrotransakcím a loot boxům. Uniklé informace proto mohou působit jako špatný vtip a utvrzení, že FIFA a například NBA od 2K zachází až příliš daleko. Mluvčímu Electronic Arts se ale nelíbí, jak o úniku média informují a ve svém prohlášení pro CBC tvrdí, že došlo k překroucení celého sdělení. „Interní dokumenty jsou veřejně posuzovány bez kontextu a jsou dezinterpretovány. Všechny hry od EA je možné hrát, aniž by v nich hráči utratili peníze a většina tak skutečně postupuje,“ říká Charlie Fortescue z EA. Dodává také, že Ultimate Team je jeden z nejpopulárnějších režimů na světě a součástí série FIFA je už více než deset let, proto Fortescuemu přijdou zprávy zbytečně skandální a překroucené.

Zdroj: Electronic Arts

Nesmývá to však skutečnost, že mód FUT si v minulosti prošel už celou řadou kauz a snášela se na něj kritika zejména proto, že platící hráči mají proti těm, kdo skutečné peníze ve hře neutrácí, značnou výhodu, kterou jde dohnat jen nesmyslným grindováním. Tvrzení, že hru jde hrát bez dalších investic, tak sice platí, ale realita této tezi příliš neodpovídá, z čehož ostatně pramení i celá kritika. Zvlášť, když se do ní zapojí i nepříjemné incidenty, jako bylo neoprávněné obohacování některých členů vývojářského týmu na prodeji speciálních karet do FUT koncovým hráčům.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru