FIFA 20, EA Sports, FIFA 20 opět nenabídne českou fotbalovou ligu

FIFA 20 opět nenabídne českou fotbalovou ligu

Jedinými zástupci budou Plzeň, Slavia a Sparta, vedení Ligové asociace chce situaci změnit

27. 8. 2019
Název: FIFA 20 Vývojář: , Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 27. 9. 2019

Jedním z nejčastějších dotazů domácích hráčů před uvedením nového ročníku série FIFA není, jak se nový díl hraje nebo co nového přináší, ale zda se konečně po dlouhých letech dočkají kompletního zpracování české nejvyšší soutěže. A podobně jako v loňském roce ani letos bohužel nejsme posli dobrých zpráv. Podle informací Deníku N totiž bude jediným českým zástupcem trojlístek klubů AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň a SK Slavia Praha, čímž se situace z roku 2019 opakuje a doba již 9letého čekání se prodlužuje o další sezónu. Poslední hrou, ve které se česká liga objevila, byla totiž FIFA 11, doplněná tehdy i českým komentářem Jaromíra Bosáka a Petra Svěceného. Od následujícího ročníku se však objevují české kluby jen sporadicky ve výběru evropských celků, pravidelně navázaných na účast v Lize mistrů či Evropské lize.

Jednání se bohužel nedaří dotáhnout do konce a EA si ze středoevropských soutěží hýčká raději nejvyšší soutěž našich severních sousedů.

Deník N vychází z informací od jednotlivých tiskových mluvčí uvedených klubů, kteří přítomnost týmů ve FIFA 20 i PES 20 potvrdili, a také od obchodního a marketingového ředitele Ligové fotbalové asociace Daniela Hajného. Tento subjekt totiž od poloviny roku 2016 drží licenční práva profesionálních českých soutěží a má pravomoc vyjednávat s vývojáři o možném zpracování české ligy do hry. Podle Deníku N přitom taková jednání probíhají a Hajný několikrát uvádí zájem být znovu součástí série FIFA. Důvodem je samozřejmě nesporný marketingový potenciál a také snaha dostat k fotbalu i prostřednictvím videohry mladé lidi. Bohužel se ale jednání nedaří dotáhnout do konce a EA si ze středoevropských soutěží hýčká nejvyšší soutěž našich severních sousedů. Bez ohledu na koeficienty či zvuk konkrétní soutěže pak pro Polsko hraje i velikost tamějšího trhu, který je přibližně čtyřikrát větší než náš, a to je něco, co z druhé strany zajímá Electornic Arts.

Přesto zůstává Hajný optimistou, a i když nechce nic neuváženě slibovat, věří, že už v případě FIFA 21 k dohodě s Electronic Arts dospějí: „Byl bych strašně rád, kdyby v ročníku FIFA 21 už byla i kompletní česká liga, ale nechci predikovat, že to tak bude. Každopádně se snažíme, abychom se do hry dostali v nejkratším možném časovém horiozntu,“ uvádí pro Deník N. Hráčům tedy nezbývá než s naději čekat do dalších let a doufat, že se obě strany dohodnou. Určitým návodem by mohla být série NHL, kde se naopak daří českou ligu zachovávat a každoročně ji aktualizovat, což pro Deník N komentuje Petr Nitsche z marketingové agentury BPA. Uvádí navíc, že spolupráce nestojí na poplatcích za licenci, ale jde o barterový obchod s EA. Výměnou za poskytnutí práv tak BPA dostává od vývojářů neurčité množství her, které pak slouží pro další marketingové účely v Česku.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru