Resident Evil 4, Capcom, Facebook zcenzuroval Resident Evil 4 VR

Facebook zcenzuroval Resident Evil 4 VR

Prezidentově dceři už se hráči nesmí koukat pod sukni a ze hry zmizely i lechtivé dialogy

Zdroj: Capcom
21. 10. 2021

VR verze slavného survival hororu Resident Evil 4 pro headset Oculus Quest 2 neprošla jen samotným převodem a některými vylepšeními, ale část obsahu z ní byla také vystřižena nebo přinejmenším pozměněna. Titul, který vychází právě dnes, se zbavil například obsahu, který měl nevhodně sexualizovat prezidentovu dceru Ashley, kterou Leon zachraňuje. Hráči už například nemohou Ashley koukat pod sukni jako dřív a byla upravena animace, kde si zakrývá nohy s tím, že Leon je zvrhlík. Spodní prádlo Ashley už nezahlédnete ani ve chvíli, kdy na konci hry leze na vodní skútr.

Facebook připouští změny v dialozích i animacích, aby byl Resident Evil 4 i pro “moderní publikum”.

Vystřiženy byly i některé dialogy. Luis třeba dříve komentoval její poprsí, což se prezidentově dceři ani trochu nelíbilo. A to přitom také není žádný svatoušek. Ashley zase na konci hry naznačila Leonovi, že by si mohli dopřát společný “přesčas”. Zmizely ale také nevinnější poznámky. Třeba Leonův komentář, že Ingrid Hannigan je mladší, než myslel. Nebo že jí to sluší bez brýlí. Podobně zmizel potitulkový flirt Leona a Ingrid.

Facebook potvrdil, že k zásahům do obsahu došlo. Byly podle něj nezbytné, aby hra odpovídala dnešním standardům. Připouští změny v dialozích i animacích, aby byl Resident Evil 4 i pro “moderní publikum”. Nutno zdůraznit, že zásahy určitě nevznikly jednostranně a bez vědomí původního vydavatele. Na projektu se podílely společnosti Oculus Studios, Armature i Capcom.

Ze hry zmizely i bonusové módy. A jak to bude s remakem?

Vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejoblíbenějších her vůbec, ale není divu, že fanoušci reagují na zásahy různě. Cenzura přirozeně komunitu rozděluje. Záběry pod sukni nejsou v této sérii ničím výjimečným a platí to pro japonské hry obecně. Ashley je navíc sex symbolem pro fanoušky bez ohledu na to, co se ve hře objeví. Stačí se ponořit do hlubin internetu. V této souvislosti stojí za připomenutí spekulovaný remake Resident Evilu 4 a otázka, zda by prošel podobnými úpravami také, anebo u VR verze vycházelo stříhání především z požadavků Facebooku.

Jak se ale ukázalo, střihy a změny se netýkají jen potenciálně lechtivých či nevhodných narážek. Resident Evil 4 VR neobsahuje ani režim Mercenaries a další bonusový obsah, který bylo možné si odemknout. Nedojde tak ani na módy Separate Ways a Assignment Ada, které rozšířily PS2 verzi i pozdější porty a edice. Facebook to potvrdil, ale nevysvětlil, proč je vystřihl.

Pokud vás téma cenzury ve hrách zajímá, určitě vám doporučujeme naše starší materiály na toto téma.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru