Evropská unie posvětila spojení Microsoftu a ZeniMaxu

Evropská unie posvětila spojení Microsoftu a ZeniMaxu

Znovu se objevují spekulace o chystané prezentaci her. Mělo by na ni dojít už ve čtvrtek

Zdroj: Microsoft
9. 3. 2021

Přibližně od poloviny února se Evropská komise zabývala spojením Microsoftu a ZeniMaxu a zjišťovala, zda tím na trhu videoher nevznikne nežádoucí monopol. Jak už jsme ale naznačovali, bez ohledu na hodnotu akvizice ve výši 7,5 miliard dolarů mělo jít o formalitu, což se v těchto dnech stvrdilo udělením souhlasu k dalším krokům. „Evropská komise dospěla k názoru, že navrhovaná akvizice nenaruší pravidla hospodářské soutěže, vzhledem k omezené pozici subjektu na trhu a přítomnosti silných konkurentů v oblasti distribuci videoher,“ zní oficiální stanovisko Evropské unie. Dá se tedy bezpečně mluvit o tom, že spojení už nestojí nic v cestě a i z toho důvodu se po dvou týdnech opět přetřásá možnost blížící se prezentace, na níž Microsoft, resp. jeho herní divize poodkryje plány do budoucna.

Koncem února o chystané akci promluvil novinář Jeff Grubb z portálu VentureBeat, resp. GamesBeat a odhadoval, že na ni dojde v polovině tohoto měsíce. V podcastu GamesBeat Decides řekl, že nemá představu o podobě prezentace, ale byl si jistý, že na ni zástupci Microsoftu budou mluvit o tom, co akvizice znamená pro hráče a jak se jich dotkne v budoucnu. Nyní se Grubb k záležitosti vrací v návaznosti na zelenou od Evropské komise a uvádí, že se prezentace uskuteční již tento čtvrtek. „Microsoft začne odpovídat na otázky [ohledně akvizice] video prezentací tento čtvrtek, 11. března,“ říká Grubb ve svém článku a opírá se informace, které měl získat od zdrojů obeznámených s interními plány.

Měly by přijít na přetřes starší tituly, které by mohly skokově doplnit už tak lákavou nabídku zmiňovaného Game Passu, jak o tom ostatně v náznacích mluvili zástupci Xboxu v uplynulých týdnech.

„Microsoft s největší pravděpodobností nebude zacházet do detailů ohledně chystaných projektů Bethesdy. Místo toho vysvětlí, jak se akvizice dotkne předplatitelů služby Xbox Game Pass,“ říká novinář dál. Je si však i nadále jistý, že v průběhu letošního roku na výhled do vzdálenější budoucnosti nepochybně přijde a v průběhu léta bychom se podle Grubba měli konečně dozvědět víc o hře Starfield. Teď by však měly přijít na přetřes starší tituly, které by mohly skokově doplnit už tak lákavou nabídku zmiňovaného Game Passu, jak o tom ostatně v náznacích mluvili zástupci Xboxu v uplynulých týdnech. Grubb si je navíc jistý, že se ve čtvrtek dočkáme informace, že všechny budoucí hry od studií spadajících pod ZeniMax budou na GamePassu dostupné v den jejich vydání, což by bylo s přihlédnutím ke zmiňovaným 7,5 miliardám dolarů očekávané, byť stále příjemně překvapivé.

V závěru pak Jeff Grubb vysvětluje, že by měly bez ohledu na spojení obou společností proběhnout v létě samostatné prezentace Xboxu a Bethesdy, jako tomu bylo v uplynulých letech a jistou dvojkolejnost by měl Microsoft zachovávat i nadále. Ostatně, vychází to i z dřívější zprávy o vytvoření nového interního subjektu Vault, pod který budou spadat studia ZeniMaxu v rámci interní struktury. Nejedná se však o přejmenování ZeniMaxu či Bethesdy, jak mylně informovala řada médií, ale pouze o běžný firemní postup, který chrání zejména kupující stranu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru