Evropská rada chce výměnné baterie v handheldech

Evropská rada chce výměnné baterie v handheldech

Nové nařízení se týká baterií obecně, platí ale i pro nový Switch nebo další Steam Deck

Zdroj: Valve
18. 7. 2023

Evropská rada přijala v průběhu pondělí nařízení, které má zpřísnit pravidla týkající se udržitelnosti pro baterie a odpad, které vytváří. Hlavním smyslem je zaměřit se na celý životní cyklus baterií, včetně jejich likvidace či recyklace, a to na celém spektru úrovní průmyslu a spotřebního zboží. Jak uvádí tisková zpráva Evropské unie, nařízení se bude od roku 2027 vztahovat na všechny baterie v přenosných zařízeních, elektrických vozidlech, dále startovacích, osvětlovacích či zapalovacích baterií a baterií lehkých dopravních prostředků, kam spadají například jízdní kola, mopedy nebo elektrické skútry.

Jak obratem poznamenal britský Eurogamer, nařízení se tudíž dotkne i herních zařízení či příslušenství, které by mělo nabídnout snadnou výměnu ze strany uživatele. Jak už je uvedeno výše, nařízení by mělo v plnou platnost vstoupit až v roce 2027, díky čemuž by podle EU měli mít výrobci dostatek času se na nová pravidla připravit. Ačkoliv nejsou například handheldy zmíněny v tiskové zprávě přímo, magazín Overkill získal vyjádření jednoho ze zástupců Rady a ten mu potvrdil, že se to právě zařízení jako je například Switch nebo Steam Deck týká, byť s největší pravděpodobností nikoliv retroaktivně, ale pouze v souvislosti s novými zařízeními. Pro uživatele by tak mělo být snadné za pomoci volně dostupných nástrojů – typicky šroubovák – akumulátor vyjmout a vyměnit za nový, případně mít takovou možnost provést bezplatně v obchodě či servisu.

Důvodem, proč se Evropská rada tímto problémem zaobírá, je však stále narůstající potřeba řešit situaci na poli baterií do elektro aut, a i z toho důvodu se tisková zpráva ve větší míře zaměřuje na recyklaci látek jako je lithium, kobalt, olovo nebo nikl. Dalším cílem nových opatření je zlepšit fungování vnitřního trhu s bateriemi a zaručit spravedlivější hospodářskou soutěž a stím spojený větší výběr možností pro zákazníka. Současně s tím pak chce EU kontrolovat používání nebezpečných látek, jako je rtuť nebo kadmium a přimět výrobce, aby poskytovali informace o uhlíkové stopě jejich baterií. „Cílem nařízení je snížit enviromentální a sociální dopady během celého životního cyklu baterie. Za tímto účelem stanoví nařízení přísná pravidla náležité péče pro hospodářské subjekty, které mají povinnost ověřovat zdroj surovin,“ dodává pak tisková zpráva.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru