Shenmue III, Deep Silver, Epic vrátí peníze zklamaným fanouškům Shenmue 3

Epic vrátí peníze zklamaným fanouškům Shenmue 3

Nechceme finančně zatěžovat vývojáře, v budoucnu situaci pohlídáme, říká Sweeney

3. 7. 2019
Název: Shenmue III Vývojář: , Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 19. 11. 2019

Představení Shenmue 3 na červnové PC Gaming Show sklidilo, diplomaticky řečeno, velmi rozpačité ohlasy. A nutně se teď nemusíme bavit o tom, že nám tým kolem designéra Suzukiho ukázal v novém traileru jenom další cut-scény. Důvodem negativních reakcí totiž bylo oznámení exkluzivního partnerství s Epic Games Store a hlavně necitlivá komunikace vydavatele Deep Silver směrem k nejvěrnějším fanouškům hry. Nemálo z nich totiž podpořilo Shenmue 3 na Kickstarteru s vidinou, ze jim hra bude k dispozici na Steamu, podle necelý měsíc starých vyjádření jim ale v případě nezájmu o klíč na Epic Games Store zbývalo – bez možnosti zažádat o vrácení peněz – roční exkluzivní období přečkat.

Vývojáři z Ys Net nicméně dali krátce po PC Gaming Show na vědomí, že se připomínkami fanoušků budou zabývat hned, jak kolotoč kolem E3 utichne, a nyní už máme konečně jasno, jak vyjednávání nejen s vydavatelem, ale také se zástupci Epic Games Store a Steamu dopadlo. Nejdůležitější zprávou je, že se Shenmue 3 objeví na Steamu skutečně až poté, co vyprší roční exkluzivita pro Epic Games Store. Ti, kdo hru podpořili, však mohou nyní zažádat o vrácení peněz, případně o změnu platformy z PC na PS4.

Koordinace obchodních pravidel všech zainteresovaných firem byla neúspěšná a výsledkem je to, že jsme distribuci klíčů pro Steam nedokázali zajistit.

„Epic Games s námi byli od samého začátku, kdy jsme se rozhodli využít Unreal Engine 4, a poskytovali nám podporu v průběhu celého vývoje,“ píší vývojáři v updatech na Kickstarteru. Přidávají nicméně také krátký odstavec o tom, co selhalo při komunikaci se Steamem a zdá se, že Valve už v případě podobných incidentů došla trpělivost: „Možnost, uvolnit hru v den vydání na Steamu pro ty, kdo nás podpořili, jsme samozřejmě řešili. Nicméně koordinace obchodních pravidel všech zainteresovaných firem byla neúspěšná a výsledkem je to, že jsme distribuci klíčů pro Steam nedokázali zajistit.“ Abychom tedy byli konkrétní, nově si budou moci backeři po přihlášení na Kickstarter vybrat ze čtyř variant – fyzická PC verze s přibaleným EGS klíčem, digitální verze v podobě EGS klíče, fyzická PS4 verze, nebo kód pro digitální verzi na PSN s tím, že v případě PC verze ještě půjde zvolit možnost pozdějšího dodání klíče pro Steam navíc. Pokud by ani tyto varianty přání fanoušků neuspokojily, přichází ke slovu již zmiňovaná žádost o vrácení peněz, kterou ale momentálně ještě nejde podat.

Jediné, co jsme se na konto celého procesu dozvěděli, je skutečnost, že všechny náklady spojené s refundy bude hradit Epic. Na svém twitteru to oznámil šéf společnosti Tim Sweeney, který uvedl, že nechce zatěžovat rozpočet Ys Net na dokončení hry. V navazujícím tweetu ale dodal, že už by tuto situaci v budoucnu rád neopakoval: „Až se některé další projekty s již specifikovanými crowdfundingovými odměnami rozhodnou [pro exkluzivní vydání na EGS], zajistíme součinnost s ostatními distribučními platformami a zajistíme vrácení peněz už na samém začátku.“

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru