Epic obdržel další pokutu kvůli Fortnite

Epic obdržel další pokutu kvůli Fortnite

Opět se týká nekalých obchodních praktik cílících na děti. Epic naráží na chyby a odvolává se

Zdroj: Epic
15. 5. 2024

Na konci roku 2022 americká Federální obchodní komise (FTC) rozhodla o udělení pokuty společnosti Epic v rekordní výši 275 milionů dolarů (přibližně 6,29 miliard korun) a navrch dalších 245 milionů dolarů (zhruba 5,6 miliard korun). První pokuta padla kvůli porušení zákona o ochraně soukromí dětí v online prostoru (COPPA), ta druhá pak kvůli využívaní tzv. „dark patterns“ a neúmyslných nákupů ve hře ze strany dětských hráčů, přičemž v obou případech se společnost dopustila pochybení ve Fornite. Epic se tehdy vyjádřil, že jejich systém nefunguje tak, jak FTC udává, ale obě částky se rozhodl zaplatit. Samozřejmostí bylo, že učiní vše pro to, aby se nic z toho už neopakovalo. Nyní však přichází další pokuta, tentokrát z Nizozemska.

Nizozemský Úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) 14. května oznámil, že ukládá společnosti Epic Games International pokutu za nekalé obchodní praktiky cílené na děti, a to opět ve hře Fortnite. Přesněji řečeno se jedná o dvě pokuty v celkové výši 1 125 000 eur, v přepočtu něco málo přes 27,8 milionů korun. Částka je tedy podstatně nižší než v případě zmíněných pokut od FTC, rozhodně však nelze znevažovat další prohřešek ze strany Epicu, navíc podobného ražení. „Společnosti musí podnikat s maximální opatrností, zejména pokud nabízejí své produkty dětem. ACM při svém šetření zjistila, že děti, které hru hrály, mohly několika způsoby zažít nátlak k nákupu, například pomocí reklam přímo nabádajících děti k nákupu a pomocí zavádějícího odpočítávání nabízených položek. ACM také zjistila, že společnost Epic různým designem nabídek v Items Shop zneužívala zranitelnosti dětí,“ stojí ve vydaném prohlášení.

K situaci se již vyjádřila i sama společnost Epic ve svém vlastním prohlášení vydaném jak v angličtině, tak i v nizozemštině. Epic opět tvrdí, že ani ACM nerozumí přesně tomu, jak jejich systém a herní obchod funguje, a jejich stížnost obsahuje významné faktické chyby. „ACM nařizuje změny, které by měly za následek špatný komfort pro hráče. Proti tomuto rozhodnutí se odvoláme,“ udává Epic. Odvolání zatím čeká na vyřízení, ale drobnou úpravu učiní Epic už nyní. Počínaje 24. květnem v Nizozemsku hráči mladší 18 let v obchodě neuvidí položky novější než 48 hodin, stejně tak si je nebudou moci zakoupit. Epic rovněž dodává, že minulý měsíc oznámili změny v obchodě, které se týkají právě i odstranění odpočtu. Zároveň vysvětluje hráči mladší 16 let mají v Nizozemsku omezené možnosti nákupu, kromě toho poskytují nástroje pro rodičovskou kontrolu. Tak uvidíme, jak dopadne odvolání.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru