Epic Games Store byl potichu spuštěn v Číně

Epic Games Store byl potichu spuštěn v Číně

Šéf obchodu už dříve tvrdil, že se chtějí vyhnout šedé zóně, jeho slova zřejmě neplatí

16. 5. 2019

Pokud chtějí videoherní společnosti podnikat na území Číny, musí hrát podle čínských pravidel. V praxi to znamená zejména spřažení s některým z lokálních partnerů, kteří mají oprávnění žádat u vlády o vydavatelskou licenci a zaručit tak, že následná distribuce bude probíhat legálně a bez dalších restrikcí. Pokud ale znáte cestu, všechna pravidla se dají obejít a není pravděpodobně žádným velkým tajemstvím, že nejrůznějších kliček využívá například Apple Store nebo Steam. Obě tyto služby na území Číny fungují a nabízí tamějším zákazníkům v podstatě neomezený přístup do své knihovny, jen se tím příliš nechlubí a ve svém vlastním zájmu chtějí zůstat pod radarem, co nejdéle to půjde. Není proto překvapivé, že se o to stejné aktuálně snaží Epic Games Store, který byl na území Číny v tichosti spuštěn, nabízí vše, co byste na EGS našli pohledem z ČR a některé hry jsou navíc o poznání levnější. Jen kdyby tahle stealth mise Epic Games neodehrála v přímém rozporu s tím, co na letošní GDC tvrdil šéf obchodu Steve Allison…

To, co očividně platilo v březnu, už o dva měsíce později s největší pravděpodobností neplatí, vzhledem k tomu, že ke spuštění čínské verze zatím neexistuje žádná oficiální tisková zpráva

Na dotaz, proč ještě Epic Games Store neoperuje v Číně, odpověděl: „To je velice komplikovaná otázka… Způsob, jakým naši konkurenti fungují v Číně, není legální, nemají tam žádnou svou pobočku. My tam naše zaměstnance máme a proto se k tomu, co legální je a co už ne, stavíme hodně obezřetně zejména v souvislosti s jejich bezpečím. Nechceme tedy nic riskovat a vystavovat je případným problémům.“ Jenže to, co očividně platilo v březnu, už o dva měsíce později s největší pravděpodobností neplatí, vzhledem k tomu, že ke spuštění čínské verze zatím neexistuje žádná oficiální tisková zpráva a jediné vyjádření, které Epic Games na toto konto dali webu PCGamesN, hlásá, že obchod je globální službou a je v zájmu provozovatelů zpřístupnit ho hráčům ve všech regionech. Je ale stále nasnadě ptát se, proč se Epic Games otevřeně chlubili například spuštěním EGS v Koreji, ale o Číně zarputile mlčí?

Jistě, každého asi napadne, že se to prostě lidé z Epic Games rozhodli risknout, vzhledem k velikosti čínského trhu a pravděpodobně i posíleni vědomím, že Steam zatím funguje a přináší značnou část z celkových příjmů. Stejně tak za tím ale ještě může stát probíhající jednání se společností Tencent, která je jednak 40procentním majitelem Epic Games a jednak stávajícím distributorem Fortnite na území Číny prostřednictvím svého launcheru WeGame. Bez ohledu na cokoliv ale aktuálně platí, že je Epic Games Store i se svou nabídkou přeložen do čínštiny, zpřístupněn bez nutnosti používat VPN a s možností platit prostřednictvím WeChatu a AliPay. Dostupný je i offline mód, tvorba vlastního účtu, hry zdarma a co se týče cen, jsou skutečně o poznání nižší nežli ve Spojených státech nebo Evropě. Jen namátkou – World War Z stojí 17 dolarů namísto 40, The Sinking City 31 dolarů namísto 54, Metro za 50 dolarů a Borderlands 3 lze sehnat ve standardní edici o polovinu levněji, tedy za 30 dolarů.

Stále ale zůstává nevyřešen postoj Epic Games, náhlé odmlčení jindy jinak velmi vokálního Tima Sweeneyho na sociálních sítích a samozřejmě i oficiální stanovisko Tencentu. Situaci nadále sledujeme.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru