Electronic Arts představují „poslední“ ročník série FIFA

Těšit se můžeme na cross-play, vylepšený HyperMotion, ženskou ligu a next-gen na PC

Zdroj: Electronic Arts
20. 7. 2022
Název hry: FIFA 23 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 30. 9. 2022 Platformy: , , , , , Žánr:

Jak vývojáři z Electronic Arts avizovali před několika dny, tak se dnes v podvečer stalo. Svého představení se dočkala FIFA 23 – poslední díl této série v podání EA, který ponese toto jméno. Vývojáři připravili pro hráče první trailer, který v rychlém střihu prochází jednotlivé prvky, představuje novinky a slouží jako rozehrávka k informacím, které se souběžně s premiérou videa objevily na oficiálních stránkách. Podle nich můžeme potvrdit nedávné spekulace, které se týkaly ženského ligového fotbalu nebo cross-play hraní, přidat pak můžeme také zmínku o nové generaci pohybového systému HyperMotion, next-gen verzi na PC, inovované zahrávání standardních situací i vlastních střel na branku, vylepšenou fyziku hráčů, ale třeba i sítí a v neposlední řadě také propracovanější degradaci trávníku v závislosti na průběhu zápasu.

Video v mnoha ohledech hovoří za vše a kromě stylizovaných záběrů přímo z trávníku nabízí i několik prostřihů na skutečnou hru. Jak už jsme psali v uplynulých dnech, je to vítaná změna od trailerů z uplynulých let, které byly většinou zaměřeny na jednotlivé fotbalisty a hned od začátku jsme se z nich příliš nedozvěděli. To se ale mění a jako první si po úvodních animacích před zápasy vybírají vývojáři zmíněný HyperMotion 2. Technologie, která se má starat o co nejplynulejší pohyby fotbalistů a fotbalistek, prošla značnou inovací a vývojáři tvrdí, že se letos dočkáme více než 6000 nových autentických pohybů, které zaručí realismus při každém kroku na hřišti. Na tomto místě ale přidávají vývojáři upozornění, že se informace samozřejmě týká jen next-gen verze, což ale můžeme spojit i s další novinkou. Pokud hrajete sérii FIFA na počítači, na konci letošního září se dočkáte next-gen verze i na vaší platformě. A aby toho spojování informací nebylo málo, musíme také doplnit detaily ke cross-playi.

V online přátelácích, sezónách či zápasech v rámci módu FIFA Ultimate Team budete párováni s hráči z ostatních platforem, na zřetel ale musíte brát právě ono rozdělení na next-gen a verzi, která stále vychází z podoby hry na konzolích předchozí generace. Ve výsledku to znamená, že první skupinu utvoří hráči na PS5, Xboxu Series a PC, a druhou hráči na PS4 a Xbox One. A kdybyste se ptali, kde je verze pro Switch, v ní cross-play nebude fungovat vůbec, protože opět půjde o tzv. Legacy edici, která se už roky výrazně nemění, je zastaralá a zcela oddělená od ostatních verzí.

Další velkou, leč avizovanou novinkou je rozšíření ženského fotbalu za hranice reprezentačních celků. FIFA 23 poprvé nabídne dvě ženské klubové soutěže – anglickou a francouzskou – takže v případě vašeho zájmu budete moci hrát celou ucelenou sezónu a sledovat progres na delší ploše, než nabídly mezinárodní turnaje. I na ten letos ale samozřejmě dojde, protože FIFA 23 plně využívá možnosti licence a přinese světový šampionát mužů i žen. Ve hře se objeví formou bezplatné aktualizace, až se šampionáty přiblíží a podíváte se jejich prostřednictvím do Kataru, resp. do Austrálie.

Pokud bychom se měli přesunout na trávník, vývojáři ve videu naznačili nový způsob zahrávání standardek. V komentáři jen lakonicky zaznělo: „Tohle je novinka,“ takže se k rozhraní budou vývojáři ještě vracet. Už z krátkého pohledu je ale jasné, že dostaneme živý výpočet pravděpodobnosti skórování branky, jinam umístěný ukazatel vzdálenosti a trochu jinak zpracovaný ukazatel, kam s fotbalistu, v tomto případě s fotbalistkou, vlastně kopete. Během hry pak budete moci využít nový systém střelby, který by měl stát vždy na tenké hranici mezi rizikem a odměnou, případně využívat nový fyzikální model, ovlivňující míč i pohyb soupeřů.

Už z krátkého pohledu je ale jasné, že dostaneme živý výpočet pravděpodobnosti skórování branky, jinam umístěný ukazatel vzdálenosti a trochu jinak zpracovaný ukazatel směru.

Vývojáři rovněž zmínili herní módy v čele s FIFA Ultimate Team, pro který připravili nový systém souhry. V ostatních módech ale, zdá se, žádné velké změny neudělali, takže se dočkáte kariéry, hry za jednoho fotbalistu v Be-A-Pro, chybět nebude ani Volta, a to vše spojí už loni představená prezentace zápasových dnů s rozšířenými animacemi před startem utkání. Pokud se vám informace zdají trochu děravé, je to dáno zejména tím, že vývojáři slibují jednotlivé části odhalovat postupně a směřovat vše k datu vydání, které bylo stanoveno na 30. září. Samozřejmě stále platí, že předplatitelé EA Play se budou moci dostat ke hře o pár dní dřív a vybudovat si případný náskok před ostatními, zejména ve FUT.

Poslední, co je třeba v tuto chvíli zmínit, je cena hry, která už kopíruje nový prémiový model a v případě next-gen verzí budete muset zaplatit 2099 Kč za standardní edici a 2699 Kč za ultimátní edici. V obou případech dostanete přístup k verzi pro předchozí generaci a dražší edice vám přihraje 4600 FIFA bodů, 3denní předběžný přístup a bonusy převážně do režimu FUT. Pokud budete chtít jen verzi pro předchozí generaci konzolí, zaplatíte na Xboxu a PlayStationu 1849 Kč, zatímco verze na PC vás bude stát 70, resp. 90 eur. Hra vychází na Steamu, Epic Games Storu či přes EA App.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru