EA Sports College Football, EA Sports, EA se po 8 letech vrací k univerzitnímu fotbalu

EA se po 8 letech vrací k univerzitnímu fotbalu

Fanouškům se splnil sen, který se zdál marný. Titul se ale musí obejít bez skutečných hráčů

Zdroj: EA
3. 2. 2021

Z pohledu průměrného Evropana možná nejde o nejdůležitější oznámení, pokud se ale zajímáte o americký fotbal nebo jste někdy slyšeli o sérii NCAA Football od EA Sports, zřejmě si dokážete představit, jaké pozdvižení Electronic Arts vyvolali, když oznámili návrat téhle značky. Fanoušci si opět budou moci zahrát vysokoškolský a univerzitní americký fotbal. První díl téhle série se přitom zrodil už v roce 1993 pod názvem Bill Walsh College Football, ale ten poslední vyšel před dlouhými osmi lety. Šlo o NCAA Football 14 pro PlayStation 3 a Xbox 360. Celou jednu konzolovou generaci tu série chyběla.

Problémem byly právní spory o podobu sportovců, protože licence na NCAA nepokrývala všechny části soutěže a další náležitosti by bylo nutné vyjednávat individuálně. Studentům se zase nelíbilo, že jsou zobrazeni ve hře a nic z toho nemají. Petr se této problematice věnoval ve Vortexu #134 v rámci tématu o soudních sporech herních firem. Stručně řečeno, vypadalo to, že univerzitní fotbal se v podobě videohry jen tak nevrátí.

Electronic Arts vyjednali možnost použít skutečné týmy, loga, dresy a stadiony, ale dohoda nezahrnuje jména hráčů a jejich podobu.

O to větší radost udělala fanouškům zpráva, NCAA Football se vrací, ale pod názvem EA Sports College Football. V prohlášení pak vývojáři uvedli, že Electronic Arts vyjednali možnost použít skutečné týmy, loga, dresy a stadiony, ale dohoda nezahrnuje jména hráčů a jejich podobu. To se však v budoucnu může ještě změnit, protože nejvyšší soud má na jaře projednávat, zda bude možné, aby studenti dostávali za tyto náležitosti zaplaceno. EA budou podle svých slov vývoj bedlivě sledovat.

Vývoj titulu je teprve na začátku a zatím neznáme ani přibližné datum vydání. Podle ESPN hra míří na PlayStation 5 a Xbox Series a bude obsahovat více než stovku týmů. EA Sports College Football musí nepochybně sdílet know-how se sérií Madden NFL, která už dříve obsáhla i některé univerzitní týmy, nicméně to oficiálně nikdo nepotvrdil.

Po návratu série NCAA podle EA volaly miliony fanoušků a jednalo se prý o jednu z nejčastějších žádostí adresovaných sportovní divizi Electronic Arts. Autoři slibují autentickou atmosféru i prvotřídní hratelnost. Na sérii NCAA Football dříve pracovalo floridské studio EA Tiburon, tedy stejný tým, který dělá Madden NFL. Právě k této značce se řada původních autorů přemístila. I když EA neřekli, kdo bude novou hru dělat, je pravděpodobné, že se jí opět ujme právě Tiburon.

Abyste si dokázali představit, jaké překvapení to pro fanoušky amerického fotbalu bylo, stačí se podívat na oficiální účet EA Sports na Twitteru, který oznámení glosoval slovy: “Pro ty, kteří nikdy nepřestali věřit…” Přirovnat to do určité míry jde k čekání na PC verzi NHL. Důležitost tohoto kroku podtrhuje i skutečnost, že cena EA akcií po oznámení výrazně stoupla. Aby také ne, série NCAA Football prodávala miliony kopií.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru