Half-Life: Alyx, Valve Corporation, Valve údajně chystá Half-Life: Alyx pro VR

Duben byl na Steamu ve znamení virtuální reality

Vydání Half-Life: Alyx navýšilo počet aktivních VR zařízení o více než polovinu

Zdroj: Valve
4. 5. 2020
Název: Half-Life: Alyx Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 23. 3. 2020

V souvislosti s herním hardwarem se v posledních měsících mluví zejména o chystaných konzolích, nicméně to je něco, co nechává komunitu PC hráčů zcela chladnou. Ti z hlediska budoucnosti hraní v poslední době mluvili pravděpodobně spíše o virtuální realitě, která měla s příchodem Half-Life: Alyx zažít přinejmenším boom. Z nejnovějších neoficiálních dat sice aktuálně vyplývá, že nějaké zařízení pro VR aktivně používá méně než 2 % hráčů na Steamu, nicméně k onomu boomu přeci jen došlo.

O ucelený souhrn aktuální situace se postaral web Road to VR, který posbíral data z pravidelně opakovaného hardwarového průzkumu mezi uživateli Steamu. Ten vždy probíhá začátkem měsíce, takže na reálná data týkající se doby po vydání pro tento segment trhu klíčového titulu Half-Life: Alyx bylo nutné počkat alespoň do začátku května. A jak to tak vypadá, ono krátké čekání se určitě vyplatilo, neboť výsledek je viditelný na první pohled. Nutno ale varovat hned předem – jakékoli cifry jsou pouze odhady, byť kvalifikovanými a uváděnými na základě dlouhodobějších pozorování statistik. I přesto je ale nelze brát dogmaticky a jako zcela pravdivé.

Předně platí, že onen hardwarový průzkum je pouze dobrovolný, takže ne všechna VR zařízení mohla být detekována. Navíc platí, že do dat průzkumu spadly pouze ty headsety pro VR, které byly v posledním měsíci aktivní. Pokud tedy například nějací hráči měsíc ze šuplíku svůj headset nevytáhli, tak do statistik započítáni nebyli, nicméně vzhledem k situaci všude ve světě se dá předpokládat, že na hraní a experimentování čas byl. Za další platí, že Valve svá data navíc většinou prezentuje v relativních a nikoli v konkretizovaných cifrách. Nicméně web Road to VR vychází nejen z tohoto průzkumu, ale i z dalších a dlouhodoběji sledovaných dat, takže o vypovídající hodnotu by neměla být nouze.

Celkem to každopádně vypadá, že zařízení pro VR má k dispozici 1,91 % hráčů na Steamu, což by mělo znamenat odhadem až 2,7 milionů hráčů. To se nemusí zdát příliš mnoho, nicméně měsíc předtím to bylo jen 1,29 % a měsíční nárůst tak činí až 950 tisíc zařízení. Hráčská základna Half-Life: Alyx tak mohla celkem výrazným způsobem narůst. Růst je to navíc dokonce tak významný, že pokud to takto půjde i nadále, tak během několika málo týdnů by mohlo mezi hráči na Steamu kolovat více headsetů pro VR, než kolik je mezi nimi 4K monitorů. V tomto kontextu je navíc záhodno zmínit, že Valve Index je dlouhodobě nedostatkovým zbožím a u nových objednávek se na Steamu stále ještě objevuje dostupnost až osm týdnů, situace by tak za jiných okolností mohla být ještě o něco příznivější. Nicméně jak Road to VR na základě onoho hardwarového průzkumu podotýká, nejrozšířenější platformou je HTC Vive. Poté následuje Oculus Rift S a Oculus Rift.

Na serveru Metacritic se hra již dere do dvacítky nejlépe hodnocených her na PC, kde se jen tak mimochodem v první čtveřici nachází hned trojice titulů od Valve.

Závěrem tak jednoznačně platí a lze vyvodit ten důsledek, že Half-Life: Alyx hráče přitahuje, exkluzivitě pro VR navzdory. Jde sice o drahou a kvůli tomu i ne zcela dostupnou technologii, nicméně kvality hry hráče zjevně přesvědčují. Ostatně na serveru Metacritic se novinka již dere do dvacítky nejlépe hodnocených her na PC, kde se jen tak mimochodem v první čtveřici nachází hned trojice titulů od Valve. Netroufáme si ale odhadovat, zda se z pohledu Valve jedná o úspěch. Právě komerční úspěch Alyx by přitom měl pomáhat definovat podobu pokračování, o kterém se mluví prakticky již od oznámení hry a o kterém nedávno něco málo naznačil například i dabér tajemného G-Mana. Nicméně jak již sám Gabe Newell naznačil před vydáním hry v březnu, na komerčním úspěchu zde tentokrát až tak nezáleží, nejdůležitější nyní pro Valve bylo představení jejich vize a následná reakce komunity.

Half-Life: Alyx, Valve Corporation, Duben byl na Steamu ve znamení virtuální reality

SteamVR končí s podporou macOS

Jen o dobrých zprávách týkajících se růstu trhu virtuální reality to dnes ale není, neboť Valve čerstvě oznámili konec podpory jednotné platformy SteamVR pro operační systém macOS. Nově se tak společnost zaměří pouze na Linux a na Windows. Podpora původně přišla v létě 2017, její ukončení ale příliš velkým překvapením není. Apple chystá vlastní řešení, majitelů tohoto operačního systému je na Steamu minimum a navíc platí, že do počítačů s tímto systémem běžně neputují výkonné grafické karty, které jsou pro VR jinak životní nutností. Z dat Road to VR navíc vyplývá, že macOS využívají zhruba 4 % hráčů na Steamu, což ruku v ruce s mírou penetrací trhu technologií VR znamená, že majitele macOS vlastnící i VR by snad bylo možné spočítat i na prstech jedné ruky. Na druhou stranu ale Linux má údajně ještě o polovinu menší zastoupení na trhu, nicméně Linux mají ve Valve rádi dlouhodobě.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru