Diablo IV, Blizzard Entertainment, Diablo IV nebude pay-to-win, slibuje opět Blizzard

Diablo IV nebude pay-to-win, slibuje opět Blizzard

Za peníze se budou kupovat jen kosmetické předměty. Sílu si nekoupíte, říkají vývojáři

Zdroj: Blizzard
19. 8. 2022
Název: Diablo IV Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: , Datum vydání: 6. 6. 2023

Stín Diabla Immortal dopadl na Diablo IV. Tak by se dala popsat situace kolem jedné z nejslavnějších akčních her na hrdiny, která v průběhu let propůjčila svůj název k určení celého žánru. Jenže namísto radosti, že Blizzard vyplnil dlouhé čekání na čtvrtý díl plnohodnotnou mobilní hrou a že záběry z Diabla IV vypadají k světu, řeší fanoušci přístup k monetizaci, který byl v případě Diabla Immortal mírně řečeno nešťastný. Prvky pay-to-win se ve hře i přes předchozí sliby objevily – byť nepřímo skrze drahokamy ovlivňující statistiky výstroje a zbraní – a v živé paměti zůstávají články hovořící o nutnosti platit desetitisíce dolarů za vymaxování postavy. Logicky pak hráči mají strach, že v případě Diabla Immortal šlo jen o zkoušku a to samé čeká hráče Diabla IV, vývojáři z Blizzardu už ale poněkolikáté ubezpečují, že tomu tak nebude a chystaná prémiová hra pro PC a konzole bude v tomto ohledu čistá.

Tentokrát se k fungování live service obsahu Diabla IV vyjadřuje game director Joe Shely v článku na oficiálních stránkách hry a chce se – podobně jako Wyatt Cheng před ním – zasloužit o to, aby hráči nevnímali systém jako problém spojený s nákupem síly. „Chcete-li hrát novou sezónu, vytvoříte si novou postavu a pustíte se do sezónních prvků a obsahu, zatímco budete zvyšovat svou úroveň společně s dalšími hráči,“ říká Shely na úvod. Z jeho slov jde vytušit, že každá sezóna přinese restart, resp. nutnost zahájit ji s novou postavou, což vychází zejména s přesvědčení, že díky tomu nebudou diskvalifikováni hráči, kteří nebudou hrát hned po vydání. Pak ale Shely dodává, že design přímo počítá s tím, že veškeré zdroje síly hráčovy postavy budou pocházet výlučně z hraní samotné hry a onu sílu nebude možné získat jinak, tedy ani skrze mikrotransakce a na ně napojené dalších mechanismy.

Tím ovšem vývojáři Diabla IV nevylučují, že ve hře bude zastoupena prémiová měna a že k mikrotransakcím nebude docházet. Podle zástupce Joea Shelyho – dalšího game directora Joea Piepiory – však budou použity jen pro nákup kosmetických předmětů, které žádným způsobem neovlivní statistiky hráče či jeho výstroje. K těmto předmětům se pak budou moci hráči dostat i skrze Season Passy, které budou po vzoru jiných her dostupné ve dvou verzích. Bezplatný battle pass přinese drobnější odměny, ale také herní boosty, které všem spravedlivě na základě vlastního hraní Diabla IV umožní rychleji stoupat do vyšších pater. Placená verze pak nabídne pouze kosmetické odměny – byť lákavější nežli z bezplatného Season Passu – a prémiovou měnu, kterou budou moci hráči utratit dle své libosti, resp. přidat jí k již nakoupené měně a dostat se třeba k nákladnějším předmětům v herním obchodě.

K vysvětlování se pak přidal i produktový ředitel Kegan Clark, který rovněž vymezil, že herní obchod nenabídne nic, co by i nepřímo ovlivnilo statistiky. Jde prý pouze o vzhled postav, který sice může být pro mnoho hráčů lákavý a přinutit je k dalšímu utrácení, ale neovlivní sílu postavy a nedá nikomu konkurenční výhodu. Jestli tomu tak skutečně bude, nebo chystají vývojáři z Blizzardu nějaké kličky, není v tuto chvíli férově možné posoudit, stále se ale přikláníme k tomu, že přístup k prémiové, nikoliv free to play hře bude jiný a i s ohledem na exces vyvolaný Diablem Immortal nebude Blizzard tlačit na platby příliš. Jinak totiž hra vypadá opravdu k světu, pokud máte rádi umírněnější barvy, a zajímavý by mohl být konečně i vývoj příběhu, který se ani díky Immortalu nikam příliš neposunul.

Nahlásit chybu v článku

22

Napsat komentář

Další články
Nahoru