Design Xboxu pomáhali vytvářet i vybraní fanoušci

Design Xboxu pomáhali vytvářet i vybraní fanoušci

Už v roce 2017 objížděl Microsoft vytipované hráče a podobu konzole podle nich upravoval

Zdroj: Microsoft
2. 10. 2020

Ačkoliv se nové konzole dostanou k hráčům až v listopadu, pro výrobce existují v podobě protoypů a předfinálních verzí už několik let. Netýká se to jen hardwaru, ale také vlastního designu, který snad v případě nového PlayStationu a dvojice konzolí Xbox Series nemohl být odlišnější. Odvážně zaoblené křivky PS5 jsou přímým kontrastem dvou ostře řezaných schránek Xboxu Series X, resp. Series S a někomu by se mohlo zdát, že mohlo jít jen o jednoduše vytvořený návrh spíchnutý za krátkou dobu. Rozsáhlý článek na webu The Medium však popisuje, jak komplikovaná a promyšlená cesta vedla… No, ke dvěma kvádrům s logem Xboxu.

Velký kruhový prvek vždy hrál velkou roli a již delší dobu byl nedílnou součástí návrhu.

Ze zveřejněné fotky nejrůznějších návrhů je patrné, že Microsoft už od začátku počítal s ostrými hranami. Návrh v popředí nejvíce připomíná současnou podobu Xbox Series X. Nalevo od něj lze vidět něco, co zjevně vychází z designu současných konzolí Xbox One. Na dalších prototypech se objevuje také kruhový výřez, dominující Series S, který očividně hrál velkou roli už od prvních návrhů a byl nedílnou součástí celého designu. Díky značné velikosti poloměru výřezu navíc dochází k efektivnímu odvodu horkého vzduchu a díky tomu si oba modely nového Xboxu zachovávají poměrně kompaktní rozměry. Samotné návrhy přitom nebyly tak utajené, jak by možná mnozí čekali.

Zdroj: Microsoft

The Medium uvádí, že zástupci Microsoftu už ve druhé polovině roku 2017 objížděli vybrané majitele současných konzolí Xbox One v Los Angeles, Chicagu a New Yorku, aby s nimi nad podobu nového Xboxu diskutovali. Nešlo však o rozhovor či dotazník – lidé z Microsoft především zjišťovali, kam hráči své konzole umisťují a jaký na ně udělaly konkrétní návrhy dojem. Celkově také zkoumali zasazení produktů do domácností, a to na sérii odlišných modelů, z jejichž podoby se finální podoba Xboxů odvíjí. „Chtěli jsme vidět jejich reakci, zda v nich model vzbudil nějaký zájem. Určitě jsme nechtěli slyšet, že zařízení vypadá jako mikrovlnná trouba,“ říká v nadsázce hlavní designér Chris Kujawski. „Jako designéři usilujeme o vytváření produktů s vizuálním dopadem, ale víme, že většina hráčů si kupuje Xbox pro hraní her, nikoli pro jeho estetiku,“ doplnil ještě senior designér Nicolas Denhez a poukázal na to, že funkčnost byla pro Microsoft důležitější než výsledná podoba.

Celý koncept jsme pojmenovali Slice, protože to vypadá, jako kdybychom Xbox Sereis S vytvořili z řezu Xboxu Series X.

Reakce oslovených hráčů proto hrály podstatnou roli a tým designérů se jimi skutečně řídil. „I když hráči nutně nemluvili o mikrovlnce, některé z tvarů přirovnávali například k videu či set-top boxu. I mezi těmito komentáři se ale našlo několik překvapených reakcí, které dodaly týmu sebevědomí vyzkoušet různé formy chlazení, jež nakonec pomáhalo definovat podobu Xbox Series X,“ dodávají zástupci designérského týmu a přeci jen potvrzují, že zčásti jde i o to, jak konzole vypadá. „Když vypnete hru, zbyde vám kus hardwaru. A naši fanoušci zbožňují hardware,“ říká další z designérek Erika Kelter.

Takže zatímco část týmu chtěla maximální splynutí s obývacím pokojem a minimálně rušivý element, mělo jít zároveň o elektronika, která je v pokoji i po vypnutí vidět. Odtud koneckonců také pramení dvojbarevná kombinace použitá u Xbox Series S. Jen bílá nebo jen černá konzole byla údajně až příliš nudná. I proto patrně Xbox Series X na horní straně svítí zeleně, což ale není vidět z dálky. A zajímavá je i informace, která zřejmě odhaluje význam písmenka „S“ za názvem méně výkonného modelu. „Celý koncept jsme pojmenovali Slice (česky řez, pozn. red.), protože to vypadá, jako kdybychom udělali řez Xboxem Series X,“ vysvětluje Kujawski.

Zdroj: Microsoft

Jak moc se povedlo zkombinovat maximální funkčnost s estetickým dojmem a zda konzole nepřijde s nepříjemnými kompromisy v podobě rušivého chlazení, to budou moci hráči posoudit už 10. listopadu. Konzole Xbox Series X v ten den dorazí na trh a u nás bude stát 13 499 korun. Levnější a bezdiskový Xbox Series S vyjde na 7 999 korun.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru