FIFA 22, EA Sports, Děláme maximum, aby měla FIFA českou ligu, říká LFA

Děláme maximum, aby měla FIFA českou ligu, říká LFA

Ligová fotbalová asociace navazovala kontakt s EA od nuly. V cestě stojí nízká atraktivita ligy

Zdroj: Electronic Arts
21. 10. 2021
Název: FIFA 22 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 1. 10. 2021

Ačkoliv se v souvislosti s fotbalovou sérií FIFA od vývojářů z Electronic Arts řeší v posledních dnech její možné přejmenování kvůli údajně velmi vysokým finančním požadavkům ze strany Mezinárodní federace fotbalových asociací, české hráče už dlouhé roky zajímá jiné téma. A sice, kdy se ve hře opět objeví domácí nejvyšší fotbalová soutěž, aby navázala na období, které skončilo před dlouhými 11 lety. Ano, FIFA 11 vydaná v roce 2010 byla posledním dílem, ve kterém bylo možné hrát i za další české kluby nad rámec nabídky ze záložky Zbytek světa a hráči se každoročně ptají, kde je problém a proč nemohou být věci takové, jaké byly dřív. Určitou roli v tom sehrálo střídání orgánů, které mají v gesci vyjednávání o licenci – z agentury STES přešla odpovědnost na Ligovou fotbalovou asociaci – přesto se může zdát, že už se několik let nic neděje a absenci české ligy začínají hráči brát jako stav, se kterým už zřejmě nejde hnout. Na detaily jsme se proto zeptali ředitele komunikace a PR v LFA Štěpána Hanuše, abychom zjistili, jak je na tom vyjednávání s Electronic Arts, ale také s Konami, a jak pravděpodobně se návrat české ligy do fotbalových simulací jeví.

Zdroj: Electronic Arts

Vstoupili jsme do druhého desetiletí, ve kterém není česká liga zastoupena v sérii FIFA. Co brání dohodě s Electronic Arts?
Osobně mohu hodnotit vývoj za poslední dva až tři roky, kdy mám tuto záležitost na starost a zajímám se o ni z pohledu vlastní agendy. Co se dělo před tím, vím pouze zprostředkovaně, takže bych to nerad jakkoliv komentoval. Nicméně mohu říct, že osoby na straně EA Sports, které jsou na svých místech delší čas, mají naší ligu zaškatulkovanou a ne zrovna v pozitivním slova smyslu. To nám pochopitelně nehraje do karet, ale ani na tomto místě bych se nechtěl pouštět do detailů, co je k tomu vede. V minulosti nastaly nějaké okamžiky, ale toto téma bych dále nerozebíral. Pokud mám mluvit o letech, po které licenci spravuje LFA, bereme vrácení české ligy do série FIFA za svůj dlouhodobý cíl. Pro nás je to samozřejmě klíčová věc z pohledu strategie a marketingu, ať už jde o oslovení komunity hráčů nebo prestiže. To jsou jednoznačně pozitivní věci, které by návrat české ligy do série FIFA přinesl.

Jak tedy probíhá vyjednávání s EA Sports, v jaké se nachází fázi?
Kontakt s vývojáři jsme museli navázat prakticky od nuly, protože s přechodem pravomocí pod LFA došlo ke zpřetrhání všech stávajících linek. To nebylo vůbec snadné, vzhledem k tomu, že společnost EA Sports má nesmírně komplikovanou strukturu a ne vždycky jsme narazili na správné lidi na správných místech. Nicméně poslední tři roky pro to děláme maximum, i když to může znít jako fráze. Apelujeme na EA Sports, že zájem z naší strany stále trvá, například i s ohledem na pandemii koronaviru, během které význam segmentu videoher narůstal a je tudíž větší, než byl například před třemi lety.

Jde o finanční i kapacitní otázku, protože je do toho například zahrnuto i skautování hráčů, ale i když jsme jim nabízeli maximální součinnost, tak je to pro ně stále práce navíc.

Bude pro nás ale nesmírně obtížné přesvědčit vývojáře stran zahrnutí české ligy, pokud v tom oni sami neuvidí obchodní potenciál. Druhou zásadní věcí je momentální vyjednávání EA Sports o licenci FIFA, což nám sami několikrát naznačili. Dokud nebudou mít vývojáři tuto záležitost spojenou s budoucností značky vyřešenou, zdráhají se investovat do dalšího vývoje, ať už by šlo o jakoukoliv soutěž. Poslední věcí jsou samozřejmě náklady, které jsou s implementací nové ligy spojené. Jde o finanční i kapacitní otázku, protože je do toho například zahrnuto i skautování hráčů, ale i když jsme jim nabízeli maximální součinnost, tak je to pro ně stále práce navíc. A to by se týkalo třeba i řecké ligy, nad kterou uvažují, nebo soutěží z Jižní Ameriky. Tím chci říct, že neberou naší ligu jako bezvýznamnou, ale obecně je pro ně v této době komplikované přinést do hry něco nového.

Lze tedy očekávat, že v době konání mistrovství světa v Kataru, kdy má být již vyřešena otázka hlavní licence pro EA Sports, bude konečně prostor věnovat se i obsahu ve smyslu nových soutěží?
Já cítím, že přijde okamžik, po kterém bychom na tom ve smyslu vyjednávání o české lize mohli být lépe. Jednání vývojářů s fotbalovou asociací probíhají už několik let nebo minimálně několik měsíců a rozhodnuto bude stoprocentně ještě před mistrovstvím světa v Kataru. Na toto téma jsme ostatně už vedli nějaká další jednání – ať už s vývojáři hry nebo právě s asociací FIFA – protože tam jde pro změnu o napojení na fotbalové asociace jednotlivých zemí a i do toho EA Sports vstupují. Ať už to ale dopadne jakkoliv, mohlo by nám [ukončení jednání o globální licenci] pomoct.

Zdroj: Electronic Arts

V sérii NHL je nejvyšší česká soutěž zastoupena pravidelně. Agentura BPA, která má na starosti záležitosti spojené s licencí k tomu podle předchozích informací přistupuje jako k barteru. Za licenci nechce žádný poplatek, takže výměnou za to dostává od vývojářů samotnou hru, která slouží pro další marketingové účely. Nebyla by i toto cesta, jak jít české lize v sérii FIFA naproti?
Veřejně komentovat podmínky vzájemného vyjednávání s Electronic Arts přirozeně nemohu. Na druhou stranu, i kdybychom se bavili o nějakém licenčním poplatku, který by měl logicky směřovat od EA k nám, tak ani v takovém případě by nešlo o sumu, která by pro nás byla nějak extra zajímavá. Finanční otázka hraje až druhotnou roli a není impulsem pro snahu dostat českou ligu do hry. Nevím, jak to má agentura BPA s EA Sports, ale bavíme se jednoduše o tom, že hodnota naší ligy [pro použití ve videohře] je v celkovém měřítku tak nízká, že bychom ani neočekávali nějaké velké finanční plnění.

Zastupuje LFA při jednání s Electronic Arts vedle jednotlivých týmů a možnosti použít jejich názvy, loga či dresy také licence na jednotlivé fotbalisty? Nebo se o ně starají jiné subjekty, případně kluby samotné?
V rámci českého prostředí jsou všichni ligoví hráči smluvně vázaní se svým klubem. Ten pak v drtivé většině případů nakládá i s licencí při použití jejich jmen či podob například pro účely videohry. My jako LFA ale máme vlastní smluvní vztah s kluby, kde definujeme, že i my můžeme tato práva a licence poskytnout dalším subjektům. Ve vztahu k EA proto zajišťujeme kompletní balíček, ale to by se týkalo české ligy jako celku. Aktuálně tedy přítomnost Sparty, Slavie a Plzně ve hře FIFA podléhá přímému vyjednávání EA se zmiňovanými kluby. Teoreticky si tímto způsobem může zajistit všechny kluby, což nás ale vrací k otázce, jak moc je pro EA zajímavá celá liga ve chvíli, kdy tam ty nejzajímavější či nejatraktivnější kluby vlastně už má. Pak je to o debatě, zda jsou ty samotné kluby spokojené s momentálním stavem, nebo zda by ocenily své zařazení do celé soutěže a třeba o tom i nějakým způsobem komunikovaly s EA Sports.

Není tu pouze jedna fotbalová hra, je tu například i eFootball od Konami. Tam česká liga nebyla oficiálně nikdy, ale i s ohledem na změny, kterými série prochází, jste ochotní s japonskými vývojáři o naší nejvyšší soutěži jednat?
Do kontaktu s Konami jsme přišli naposledy přibližně před dvěma lety. Pokud si ale dobře vybavuji, jejich reakce byla rychlá a stručná, že se tehdy strategicky soustředili na zajištění licencí pro EURO a jiné poháry a nabídku soutěží chtěli nechat tak, jak je. Historicky také vím, že jedinou možností, jak se do hry dostat, bylo vytlačit již jinou zahrnutou soutěž, a to podle posledních ohlasů z Japonska nebylo v plánu. Podle našich informací a průzkumů ale není eFootball tak atraktivní pro české hráče a od té doby s nimi už v pravidelném kontaktu nejsme a primárně se soustředíme na FIFU. Pro nás je FIFA důležitá i z toho pohledu, že jsme se před třemi lety začali angažovat také jako organizátor e-sportové ligy, kterou považujeme za velmi zajímavý projekt. Takže ve vztahu k EA a zapojení do Global Series zatím vše funguje velmi dobře. A právě to by nám mohlo potenciálně otevřít dveře pro budoucí vyjednávání.

Zdroj: Electronic Arts

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru