Bzzzt, Cinemax, Česká plošinovka Bzzzt vyjde v červenci

Česká plošinovka Bzzzt vyjde v červenci

Karel Matějka dokončuje svůj hold osmdesátkovým hrám, robůtek ZX8000 se chystá do akce

Zdroj: KO.DLL
11. 5. 2023
Název: Bzzzt Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr:
Datum vydání:
13. 11. 2023
2024 (Xbox Series S | X, Xbox One, Switch)

Vývojář a veterán české herní scény Karel Matějka, známý také v rámci svého jednočlenného studia jako Ko.dll, se po mnoha letech práce a usilovného pilování blíží k dokončení své stylové retro pixelartové plošinovky Bzzzt. Jak sám přiznal, zatím je dokončení stále ještě ve fázi „skoro“, což ovšem nebránilo k oznámení data vydání, jež bylo stanoveno na 20. července.

Matějka se v minulosti podílel na mnoha českých titulech, například na Colony 28, Brány Skeldalu, Operace Flashpoint, Memento Mori a mnoha dalších, kromě studia Centauri Productions později působil i v Disney Mobile Games. Jeho současný počin je však trochu něčím jiným. Bzzzt všechny odvážné hráče vezme do roku 4096, kdy je v rámci tajného projektu sestrojen robůtek ZX8000. Mezi jeho přednosti patří mrštnost a také vynalézavost a nejrůznější schopnosti, jež mu umožňují zdolávat jednu překážku a plošinu za druhou. To bude potřeba, jelikož ani v daleké budoucnosti není klid, a tak se bude muset ZX8000 zapojit do zmaření podlých plánů šíleného vědce Badberta a záchrany záchrany lidstva a celé planety Země. Snadné to ovšem nebude.

Hra vzdává hold klasickým plošinovkám z 80. let, jimiž se inspiruje a bere si z nich to nejlepší. Bzzzt nabízí rychlou akci, která vyžaduje preciznost a přesnost, na oplátku však disponuje vyladěným ovládáním na klávesnici i ovladači, aby bylo hraní co nejpříjemnější. K dispozici budou tři úrovně obtížností, aby si každý mohl najít svůj styl a ti nejzdatnější mohli v jednotlivých střetech s nepřáteli i bossy najít tu pravou výzvu. Každá úroveň skrývá i pokořitelné časové rekordy a kdo by si chtěl vyzkoušet autentický osmdesátkový zážitek, čeká na něj i mód s permanentní smrtí. Už na první pohled Bzzzt zaujme svou stylizací, jež navzdory pixelům rozhodně nešetří detaily ani animacemi, propracovaný retro dojem pak podporuje i samotný zvuk. Hudbu ke hře složil Martin Linda, který pravidelně skládal pro hry od Centauri.

Nejen o hře samotné, ale i o mnoha dalších zážitků z herního vývoje, jsme si s Karlem Matějkou povídali loni v rámci Vortexu #234, kde zaznělo mnoho dalších zajímavých informací. Pokud vás hra zaujala a rádi byste si vyzkoušeli, co vás případně čeká, na Steamu je k dispozici i demo. Bzzzt vyjde s českými titulky a nad rámec digitální distribuce bude dostupné i ve fyzické verzi.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru