Česká hra Teletext prověří vaše mozkové závity

Česká hra Teletext prověří vaše mozkové závity

Autor meme počinu Starting The Game se pustil do logické adventury s netradičním stylem

Zdroj: David "div" Sousedik
10. 2. 2024

Loni jsme zde měli hraní Doomu v teletextu, ale co takhle z teletextu udělat skutečnou hru? Přesně tak učinil český nezávislý vývojář David „div“ Sousedik, jenž před pár dny na Steamu vydal stejnojmennou hru, tedy Teletext. Sám ji popisuje jako logickou adventuru s nádechem detektivky a zároveň jako svůj pokus o seriózní herní projekt, který by se pojetím vzdálil od jeho předchozí meme hry Starting The Game z roku 2018. Obě hry mají nicméně společnou netradiční výtvarnou stylizaci, v tomto případě nepřekvapivě vycházející přímo z prostředí samotného teletextu.

Děj hry je zasazen do dávné minulosti, přesněji do roku 1995, a do teletextu televizní stanice v klidném městečku, které však už klidným dlouho nezůstane. Ačkoli je i dnes teletext stále využíván, tehdy se těšil podstatně větší přízní a pro mnohé šlo o významný informační kanál. Zde však během pročítání zpráv narazíme na nesrovnalosti, mnoho toho chybí, některé zprávy se nezobrazují a zdá se, že údržba není nic moc. Celé je to zkrátka více než zvláštní. Stránky teletextu ale i tak mohou odhalit a prozradit mnohé…

Na hráče a uživatele herního Teletextu čekají hádanky a unikátní puzzly, přičemž vývojář slibuje, že donutí přemýšlet i mimo hru, ale zároveň nevyžadují žádné skutečné znalosti IT. Průchod nabízí vícero možností, přičemž se hra postupně dočká i dalších aktualizací, které dodají další části příběhu či nové hádanky. Každá akce s sebou navíc nese následky a pokud o to stojíte, může dojít i na prolomení čtvrté stěny. Víc už snad (ne)prozradí samotný trailer.

David Sousedik během tvorby využil kvůli zvolenému zasazení i rad redakce teletextu České televize. S nimi během vývoje řešil společně s designem nejrůznější technické záležitosti a celkově možnosti teletextu jako omezení barev, vrstev nebo fontů. „Chtěl jsem jít do nějakého neohraného artstylu a obecně ‚settingu‘ té hry. To, že to bude logická hra, jsem věděl ještě, než jsem měl vybraný styl. Obecně mám trochu problém se složitou grafikou, takže styl teletextu mi stoprocentně seděl,“ uvedl ke zvolené stylizaci, která svým zpracováním rozhodně zaujme.

Teletext je k dispozici na Steamu v české a anglické lokalizaci.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru