Cenu nového Xboxu se dozvíme v létě, naznačuje Spencer

Šéf Xboxu tvrdí, že ho prezentace Sony naplnila sebevědomím. Máme plán a zvítězíme, říká

Zdroj: Twitter - FakesForge
2. 4. 2020

Hostem pořadu Unlocked, kterým provádí redaktoři portálu IGN a zaměřují se v něm na novinky ohledně Xboxu, byl v tomto týdnu Phil Spencer. Šéf herní divize a uznávaný manažer v hodinovém rozhovoru promluvil nejen o blížícím se nástupu nové generace konzolí, ale okomentoval i některé chyby, které Microsoft na herním poli učinil v minulosti a poměrně otevřeně se vyjadřoval na konto největších konkurentů ze Sony. V tomto konkrétním bodě reagoval Spencer na nedávnou technickou prezentaci Marka Cernyho a přiznal, že mu pomohla nabýt ve smyslu hardwarové převahy ještě větší sebevědomí. Potvrdil také, že se stále nic nemění na tom, že chtějí uvést Xbox Series X v období letošních Vánoc, zdůraznil však, nakolik je pro něj důležité zdraví všech zaměstnanců a připustil, že se situace mění takřka neustále a nic není vytesáno do kamene.

Co se týče reakce na vystoupení Sony, Spencer na dotaz redaktora Ryana McCaffreyho odpověděl, že z něj měl dobrý pocit. Hned vzápětí ale dodal, že v něm radost narůstá převážně z toho důvodu, když konečně vidí, jak si Xbox Series X v porovnání s konkurencí stojí. Vytvořit novou konzoli je podle Spencera zdlouhavý a složitý proces, v rámci kterého musí daná společnost učinit spoustu dílčích rozhodnutí a ještě se je snažit naslepo stavět proti konkurenci. Pro šéfa divize Xbox je proto úlevou, že všechna tato rozhodnutí a zpracování nové konzole dávají ve finále smysl a Xbox si drží svojí pozici. „Tak trochu jsem to ale očekával. […] V náš hardwarový tým mám obrovskou důvěru a vím, že když jim dám dostatek času a jasný cíl, ke kterému mají směřovat, dokážou ho splnit,“ říká Phil Spencer.

Na žádném plánu B momentálně nepracujeme a nechci se pouštět do úvah – co by, kdyby. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem přežil launch Xboxu One, mohu potvrdit, že odstupňované uvedení nové konzole v jednotlivých regionech nás může poškodit.

Právě čas je ale v tuto chvíli poměrně vzácnou komoditou a v Microsoftu si uvědomují, že může na některých koncích výrobních procesů začít docházet. I proto se redmondská firma ústy šéfa herní divize nechce pouštět do žádných konkrétních predikcí, byť stále počítá s uvedením nového Xboxu o Vánocích. „Neučiním rozhodnutí, a že ho po mě ani nikdo v Microsoftu nežádá, které by ohrozilo bezpečí našich [vývojových] týmů za účelem rychlého zisku či výroby produktu.“ říká Spencer. Bez ohledu na pandemickou krizi nicméně uvádí, že dodavatelé v Číně už opět začínají fungovat a momentálně neexistuje důvod, proč se o předem stanovená data obávat.

Hardware Xboxu Series X

V polovině března učinil Microsoft další důležitý komunikační krok směrem k fanouškům a hráčům, kteří se těší na nový Xbox. V dlouhém blogovém příspěvku informoval Microsoft o stěžejních funkcích chystané konzole, kompletně odtajnil hardwarovou výbavu, některé prvky demonstroval skrze jednoduchá videa a ještě k tomu nechal redaktory vybraných médií konzoli přímo prozkoumat a doslova rozebrat. Od té chvíle je Sony pod palbou těžké kritiky a hráči s napětím čekají, kdy se k podobnému přístupu také odhodlá.

„Na žádném plánu B momentálně nepracujeme a nechci se pouštět do úvah – co by, kdyby. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem přežil launch Xboxu One, mohu potvrdit, že odstupňované uvedení nové konzole v jednotlivých regionech nás může poškodit,“ přiznává Spencer. Vzpomíná tím zejména na odklad prodeje současného Xboxu v Japonsku, a to o rovných devět měsíců, což mu podle jeho slov neustále někdo připomíná a nebylo to dobré rozhodnutí. Navíc, v dnešní době už podle Spencerových slov všichni díky internetu vědí, kde se co začíná prodávat a situace neodpovídá době před třiceti lety, kdy se dojmy z jiných regionů dostávaly k teprve čekajícím zákazníkům jen se zpožděním, nebo vůbec. Jestli to znamená, že nových Xboxů bude v obchodech dostatek, nelze s určitostí říci, dá se však očekávat, že to bude pro Microsoft důležité kritérium a na základě něj se bude finálně rozhodovat.

Logicky musíte nastavit cenu, která bude v souladu s konkurencí a nabídnete za ní to, co zákazníci požadují. V některých případech i mnohem víc, než co očekávají.

Dalším z kritérií pak bude zcela pochopitelně i cena, o které už podle Spencerových náznaků bylo z větší části rozhodnuto. „Jsem spokojený s cenou, na kterou se chceme dostat. Myslím, že nabídneme neuvěřitelně silný balíček. Máme plán a já věřím, že jde o plán vítězný,“ říká Spencer. Logicky ale přiznává, že jak se uvedení konzole přiblíží, budou mít oči na stopkách a začnou posuzovat vše, co dělá konkurence. Ani na tomto místě ale už šéf divize Xbox neposkytl přímou odpověď, zda jsou odhodlaní s cenou Xboxu hýbat na základě toho, jakou částku si řekne Sony za PlayStation 5. „Logicky musíte nastavit cenu, která bude v souladu s konkurencí a nabídnete za ní to, co zákazníci požadují. V některých případech i mnohem víc, než co očekávají. Pak už nezbývá než čekat na reakci, ale tohle mi starost nedělá,“ vysvětluje Spencer. Dále v rozhovoru pak naznačuje, že už někdy v průběhu léta by měly být k dispozici předobjednávky konzole a ty nebudou podle Spencera spuštěny dřív, než bude známa cena.

Je tudíž pravděpodobné, že na období zrušené E3 a její digitální formát chystá Microsoft další novinky o samotné konzoli, které budou následovat informace o hrách. I tuto skutečnost Spencer naznačil, byť z logických důvodů nemohl být prozatím konkrétní. Jako příslib to ale hráčům – soudě podle dosavadních reakcí – bohatě stačí a oceňují Microsoft za jasný a upřímný způsob vystupování a informování o nové konzoli. Míč je tak opět na straně Sony…

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru