Ovladač nového Xboxu přinese lepší odezvu

Cena Xbox Series X se má odvíjet od ceny PS5

Michael Pachter a Peter Moore tvrdí, že Microsoft chce být levnější, a proto vyčkává

Zdroj: Microsoft
11. 5. 2020

Ve spojitosti s chystanými konzolemi každý řeší samozřejmě to, jak budou hry vypadat, jaké tituly budou k mání a samozřejmě i to, zda pandemie nezdrží jejich vypuštění na trh. Vedle toho ale ve vzduchu samozřejmě visí ještě jeden zásadní otazník – cena nového hardwaru. Microsoft zatím vede z pohledu množství zveřejněných informací, nicméně v případě cenovky zatím mlčí a nic konkrétního nevypouští. Není přitom kdovíjakým tajemstvím, že pro výrobce není v tomto případě důležitá cena hardwaru jako takového. Důležitější je totiž následný prodej softwaru a služeb a pořizovací cena konzole tak jen plní jistou formu nástroje v konkurenčním boji. A to je i údajně tím hlavním důvodem, proč ji například jinak v poslední době velmi sdílný Microsoft ještě neprozradil.

Novinka v podání Microsoftu by mohla stát něco okolo deseti tisíc korun.

Michael Pachter, analytik zaměřující se na videoherní průmysl a Peter Moore, dlouholetý manažer Microsoftu a Electronic Arts a dnešní manažer fotbalového klubu Liverpool F.C., společně v podcastu hostovaném Geoffem Keighleym minulý týden naznačovali, že Microsoft z taktických důvodů aktuálně volí vyčkávací taktiku. Cílem společnosti přitom není nic jiného než počkat si na to, s čím se vytasí konkurence v podobě Sony. Plánem Microsoftu je dle úsudku citovaných manažerů počkat si na zveřejnění ceny PlayStationu 5 s tím, že Microsoft následně plánuje svoji cenu stanovit nižší, a to údajně až o sto dolarů. Michael Pachter a Peter Moore nadále odhadují, že v případě zájmu o PS5 si hráči budou muset připravit až 500 dolarů, což by dnes v přepočtu znamenalo něco málo přes 12,5 tisíce korun. Pokud by tomu tak skutečně bylo a pokud by zároveň Xbox Series X byl skutečně o 100 dolarů levnější, tak novinka v podání Microsoftu by mohla stát něco okolo deseti tisíc korun. Nezapomínejme ale na to, že jakkoli jde v podání těchto dvou pánů o kvalifikované odhady, tak jde jen o navrhované maloobchodní ceny. Konzole k nám budou importované a místní obchody si také něco uzmou, takže reálné ceny budou zcela jistě vyšší.

Je zde přitom nutné zdůraznit právě ten fakt, že v tomto případě jde skutečně jen o odhady. Konkrétně Pachter se přitom ale v souvislosti s odhadem hodnoty PS5 odvolává na analýzu jednotlivých hardwarových komponent. A oněch sto dolarů, o které by mohl být Xbox Series X následně levnější, je pak opět jen dalším z předpokladů, smysl by to ale určitě dávalo. Xbox One byl v době uvedení na trh dražší z dvojice konzolí (což bylo způsobené mimo jiné i povinným Kinectem) a Microsoftu se tehdy vstup na trh příliš nepovedl. Snaha přinést levnější hardware by se tak mohla jevit jako logický krok. Pachter ale dodává, že pokud tomu tak bude, tak Microsoft bude na každé konzoli tratit výrazně více a dohánět to bude muset hrami či dodatečnými službami.

Oba výrobci aktuálně propočítávají, nakolik se jim může vyplatit cenu nového hardwaru dotovat.

S tím Moore souhlasí a nadále k tomu dodává, že situace patrně ještě není jistá ani u jedné z konzolí. Dle něj oba výrobci aktuálně propočítávají, nakolik se jim může vyplatit cenu nového hardwaru dotovat. Moore nadále uvádí, jak dlouhé by takové ztrátové období mohlo být z hlediska času: „Michael má pravdu, čím si nyní obě společnosti aktuálně prochází, je to, že se ptají, kolik mohou během prvních dvanácti až osmnácti měsíců ztratit? Jaký bude poměr prodaného softwaru vůči hardwaru? Co jsou schopni během prvních let snést, než pokoří 10 milionů prodaných konzolí?“ Moore nadále podotýká, že trh je Microsoftu v tomto ohledu nakloněn o něco více a do karet společnosti hraje hodnota akcií i celková velikost trhu.

Jak to ale dopadne, to se dozvíme snad již brzy. Sony patrně plánuje odhalení PS5 na začátek června. A pokud už tehdy zazní cena, tak nedlouho poté by s ní určitě měl přijít i Microsoft.

Nahlásit chybu v článku

14

Napsat komentář

Další články
Nahoru