Cyberpunk 2077, CD Projekt, CD Projekt zaznamenal po finanční stránce rekordní rok

CD Projekt zaznamenal po finanční stránce rekordní rok

Problémy Cyberpunku se na příjmech nepodepsaly. Jsou třikrát vyšší než u Zaklínače 3

Zdroj: CD Projekt
16. 4. 2021
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020

Ačkoliv bude společnost CD Projekt zveřejňovat finanční výsledky za uplynulý rok až 22. dubna, už nyní zveřejnila očekávanou výši tržeb a z ní odvozený zisk. Čísla jsou v porovnání s předchozími lety rekordní a je na nich možné dobře demonstrovat, nakolik se může situace na poli financí lišit od skutečného stavu daného produktu, v tomto případě Cyberpunku 2077. Bez ohledu na značnou kritiku, objektivní nedostatky hry a nutnost přepracovat časový plán dalšího vývoje se CD Projekt chlubí bezmála trojnásobně vyššími příjmy nežli v době, kdy vycházel Zaklínač 3. Ačkoliv nejde o finální data – o nich rozhodne až formální audit – tržby CD Projektu činí přibližně 2,1 miliard zlotých, z čehož více než polovina – 1,1 miliardy zlotých – tvoří zisk.

Zdroj: CD Projekt

Přepočteno na koruny vykazuje CDPR přibližně 12 miliard v příjmech a přes 6 miliard zisku, což na grafu zachycujícím výsledky uplynulých let působí dost jednoznačně. Jak uvádí například analytik Daniel Ahmad, v roce 2019 se tržby pohybovaly kolem 500 milionů zlotých, rok předtím ještě níže a v době, kdy vycházel Zaklínač 3 – tedy v roce 2015 – zaznamenala polská společnost „jen“ necelých 800 milionů zlotých. Aktuální nárůst je tedy téměř trojnásobný a podtrhuje tak finanční úspěch Cyberpunku 2077. Otázkou samozřejmě zůstává, kam by se tržby vyšplhaly v případě, kdyby uvedení hry proběhlo bez vážnějších problémů a vyřazení z PlayStation Storu, těmito úvahami se ale CD Projekt očividně veřejně nezabývá.

Zajímavé nicméně bude sledovat finanční výsledky za aktuální rok 2021 – jak upozorňuje Ahmad, po vydání Zaklínače byl pokles jen velmi pozvolný a něco takového se nemusí v případě Cyberpuku 2077 opakovat. Pravděpodobně i z toho důvodu a s očekáváním razantnějšího poklesu tržeb oznámilo vedení společnosti změnu ve strategii vývoje – tedy zejména souběžný vývoj dvou her najednou a zkrácení marketingových kampaní – aby se mohlo studio pochlubit novým titulem dříve nežli za 4-5 let, které dělí poslední dva díly Zaklínače, resp. Zaklínače 3 od Cyberpunku 2077. Kompletní finanční výsledky a finální projekci tržeb zveřejní CD Projekt příští pondělí.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru