CD Projekt vysvětluje, proč se Geralt nikdy neobjevil nahý

Zaklínač 3 explicitním obsahem nešetří, na hlavního hrdinu hry jsou ale kladeny jiné nároky

Zdroj: CD Projekt RED
30. 4. 2020
Název hry: Zaklínač 3: Divoký hon Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 19. 5. 2015 Platformy: , , , , , Žánr:

Nedávný výrok vývojářů z CD Projektu RED, kteří komentovali hodnocení Cyberpunku 2077 ratingovou komisí v Brazílii, jasně naznačuje, jak se studio staví k nahotě, násilí a dalšímu explicitnímu obsahu. „My se s tím ne*ereme,“ řekl vedoucí designér questů Paweł Sasko a poskytl již poněkolikáté odpověď, proč bude připravovaná hra jen pro dospělé a proč tomu tak bylo i v případě Zaklínače. Přesto ale existují hranice, které nemohou vývojáři překročit a které jim v minulosti například zabránily, aby se v některé z mnoha lechtivých scén objevilo nahé tělo Geralta či jeho chráněnky Ciri. Po letech od vydání třetího Zaklínače na to v rámci streamu na kanále MonstersAndExplosions vzpomínali Phillip Weber, Carolin Wendt a Fabian Mario Doehla z CD Projektu a vysvětlili, že se toto omezení zdaleka netýká jen našich západních sousedů.

„Ve všech zemích, kde chcete danou hru publikovat, existuje hustá síť složitých omezení,“ začíná s popisem situace quest designér Phillip Weber. Jak už je uvedeno výše, může tím narážet především na specifické země jako je zmíněné Německo, ale také například Austrálie, které nejsou v hodnocení her za účelem udělení věkového ratingu tak benevolentní jako jiné státy. Přesto ale do rozhodování o přístupnosti dané hry vstupuje i skutečnost, zda se explicitní scény týkají postav, které může hráč ovládat, a právě to postupně ovlivnilo i Zaklínače ve všech regionech, kde hra vyšla. „Ve chvíli, kdy se hodnotí aktivní postava, je k hodnocení vždy přistupováno jinak. Hráči totiž mohou sami vstoupit do hry a tím se současně zvyšuje riziko mravního narušení,“ říkají podle Gamestaru Doehla s Carolin Wendt.

Zásadní je kontext – pokud jsou nazí lidé zobrazování v sexuálním či násilném kontextu, jde o faktor, který může v extrémních případech dokonce ohrožovat mravní vývoj mládeže.

Německý Gamestar, který o citovaném streamu informoval, následně požádal o komentář i ratingovou komisi USK, která hodnotí hry v Německu, a ta vyjádření vývojářů v zásadě potvrdila. „Nahota sama o sobě nemá přímý dopad na ochranu mravního vývoje nezletilých podle zákona o médiích pro mládež. Zásadní je kontext – pokud jsou nazí lidé zobrazování v sexuálním či násilném kontextu, jde o faktor, který může v extrémních případech dokonce ohrožovat mravní vývoj mládeže, a proto je posuzován pečlivěji,“ říká zástupce ředitele USK Lorenzo von Petersdorff. Stejně jako vývojáři pak dodává, že je v hodnocení přihlíženo k tomu, zda jde o hráčem ovládanou postavu, nebo o NPC a v souvislosti se Zaklínačem 3 potvrzuje i rating 18+. Jen díky tomu, že se vývojáři postarali o zakrytí intimních partií Geralta a Ciri proto mohla být hra oficiálně distribuována v daných zemích a je zcela jisté, že přesně takovým způsobem budou přistupovat lidé z CD Projektu i k nahotě v Cyberpunku 2077.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru