CD Projekt je největší společností na polském trhu

CD Projekt je největší společností na polském trhu

Díky krizi překonala bankovní institut PKO. V Evropě zaujímá druhé místo za Ubisoftem

Zdroj: CD Projekt RED
3. 4. 2020

Ačkoliv pandemická krize drtí ekonomiky jednotlivých států světa, segment videoher a jemu přidružené části trhu alespoň prozatím částečně odolávají. Bez ohledu na to, že dochází k prvním odkladům her – včerejší posun The Last of Us Part II na neurčito nevyjímaje – a krize se v delším časovém rámci s velkou pravděpodobností dotkne řady dalších, internetové služby fungují, peníze se utrácí a spoustu herních studií zůstává v klidu. Patří mezi ně i polský CD Projekt RED, jehož zaměstnanci z domácích kanceláří dokončují Cyberpunk 2077 a chtějí stihnout slíbený zářijový termín. Pokud se tak stane, renomé i hodnota společnosti poletí vzhůru, už nyní ale přichází tzv. tržní kapitalizace CD Projektu RED na přetřes a v Polsku se o ní mluví s velkým vzrušením.

Pokud bychom se měli bavit v rovině nominálních částek, o žádný velký rozdíl nejde – hodnota CD Projektu RED činila včera odpoledne 27,1 miliardy zlotých, kdežto PKO BP spadlo na 26,8 miliardy.

Ve čtvrtek odpoledne totiž součin počtu vydaných akcií CD Projektu a jejich aktuální ceny překonal dosud vedoucí subjekt na polské burze – bankovní institut PKO – a herní vývojáři se rázem stali tou největší společností, která na zmiňované burze se svými akcemi obchoduje. Pokud bychom se měli bavit v rovině nominálních částek, o žádný velký rozdíl nejde – hodnota CD Projektu RED činila včera odpoledne 27,1 miliardy zlotých, kdežto PKO BP spadlo na 26,8 miliardy. Přesto je porážka o 300 milionů zajímavých ekonomickým úkazem a autoři Zaklínače, resp. Cyberpunku 2077 jej mohou zařadit po bok svého postupného růstu až na úroveň druhé největší herní společnosti v Evropě za Ubisoftem.

Zdroj: Bankier.pl

Portál Bankier pak zcela pochopitelně dodává, že bez ohledu na tržní hodnotu obou zmiňovaných společností, rozdíly mezi nimi zůstávají poměrně značné a jako měřítko používá poslední dostupné výroční zprávy o hospodaření. V případě PKO činil zisk v roce 2019 přes 4 miliardy zlotých, kdežto CD Projekt za rok 2018 (data za loňský rok ještě nejsou k dispozici) vydělal pouhých 109 milionů zlotých. I když se tedy stane Cyberpunk 2077 hitem, jen těžko se bude vyrovnávat výsledku PKO a trh se po opadnutí krize zřejmě vrátí do zaběhnutých kolejí.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru