Časopis Level se dočká kompletního digitálního archivu

Autoři žádali fanoušky o podporu, částku 150 000 korun se podařilo vybrat za několik hodin

Zdroj: LEVEL
19. 10. 2021

Autoři časopisu Level spustili kampaň na Startovači, prostřednictvím které chtějí zrealizovat dlouhé roky probíraný nápad – převést všechna vydaná čísla do digitální podoby a vytvořit z nich kompletní archiv, jako se už podařilo s videi z Level DVD. Cílovou částkou bylo 150 000 korun, na kterou je vyčíslena spolupráce se společností EXON, specializující se právě na skenování a převod dokumentů do digitální podoby, a jak jste zřejmě vytušili, už se ji podařilo vybrat. Za několik hodin od svého spuštění dosáhla kampaň svého cíle a nyní s přibližně 290 000 korunami spěje k dalším připraveným bodům kampaně. Už nyní je jisté, že archiv bude mít pokročilé vyhledávání a dojde i na jeho napojení na zmiňovaná videa z Level DVD – tento cíl byl podmíněn částkou 220 000 korun. A pokud se podaří vybrat necelý dvojnásobek, mohou se fanoušci těšit také na knihu s vybranými rozhovory s legendárními vývojáři i osobnostmi české herní scény, které byly v uplynulých letech publikovány na stránkách Levelu.

„Na časopisu Level vyrostla celá generace českých hráčů a posledních 7 let jej vydávají na vlastní pěst jeho bývalí šéfredaktoři a redaktoři,“ připomínají úvodní slova kampaně aktuální stav. „Nová čísla stále přibývají, ale na stará se spíše práší ve skříních a půdách,“ dodává redakce a snaží se přiblížit, jak může být někdy těžké něco konkrétního v tištěném archivu najít, je-li to právě třeba. „Proto jsme se rozhodli, že všechna čísla, všechny recenze, články, témata a rozhovory, zkrátka vše, do poslední stránky, převedeme do strojově čitelné digitální podoby,“ zní závazek, který se vzhledem k úspěchu kampaně začne již brzy zhmotňovat. O výsledné kvalitě skenů si mohou zájemci udělat obrázek už nyní prostřednictvím ukázky z Levelu č. 170, která už částečně splňuje také příslib převodu textu do digitální podoby. Vyřazeny jsou alespoň prozatím méně čitelné části či nadpisy rubrik, což je ale omezení dané samotnou povahou zdroje pro finální skeny jednotlivých stránek a zájemci o archiv s tím zřejmě musí počítat. Jeden z předních autorů a dlouholetý šéfredaktor Levelu Martin Bach navíc Vortexu potvrdil, že archiv zůstane ve formě PDF a nebude převeden na text: „Problém by byl s infoboxy a grafikou obecně, bez které některé články ani nedávají smysl.“

Za příspěvek ve výši 300 Kč náleží zájemci přístup k archivu od roku 2013 do roku 2020 po dobu trvání jednoho roku, zatímco kompletní historii časopisu budou moci procházet pouze fanoušci, kteří zaplatí na Startovači dvojnásobek.

Co se týče oné cílové částky 150 000 Kč, má podle Bacha pokrýt platbu zmiňované firmě Exon a o její zaplacení se mají postarat fanoušci z toho důvodu, aby bylo dopředu jasné, že o archiv bude dostatečně velký zájem. Nicméně náklady spojené s umístěním archivu na web, základním vyhledáváním a přihlašováním už bude hradit redakce časopisu. Právě na způsob přihlašování a dostupnosti starších čísel Levelu jsme se rovněž ptali, vzhledem k tomu, že příhozy na Startovači mluví o rozdělení archivu na bloky několika ročníků, resp. o časovém omezení přístupu. Za příspěvek ve výši 300 Kč tak například náleží zájemci přístup k archivu od roku 2013 do roku 2020 po dobu trvání jednoho roku, zatímco kompletní historii časopisu budou moci procházet – opět po dobu jednoho roku – pouze fanoušci, kteří zaplatí na Startovači dvojnásobek. „Každý rok bude přibývat další ročník. Dejme tomu v polovině roku 2022 přibude celý ročník 2021,“ vysvětluje důvody časového omezení přístupu Martin Bach a dodává, že se o archiv budou muset redaktoři průběžně starat a upravovat ho. Povzbudivou zprávou nicméně je, že by se částka za přístup do archivu ve druhém roce jeho fungování – tedy již po vypršení možnosti získat přístup skrze kampaň – neměla příliš lišt od výše aktuálních příhozů. „Jasno o ceně ještě nemáme. Bude to možná o pár korun víc než teď na Startovači, ale opravdu ještě nevíme,“ říká Bach.

Jak je na tom konkurenční Score?

Pokud se ptáte, jak k digitálnímu archivu přistupuje největší tuzemská konkurence Levelu - o rok déle vycházející časopis Score - pak máme dobré i špatné zprávy. Přístup ke starším číslům Score mají všichni zájemci bezplatně, nejedná se však o kompletní databázi, o kterou se snaží Level pomocí Startovače. Ve formátu PDF lze přímo z oficiálních stránek Score číst jednotlivá vydání, a to až do čísla 202. Několik dalších ročníků pak nabízí ke zhlédnutí pouze náhledy obálek, dále od ročníku 2015 přichází možnost přečíst si alespoň obsah a všechna čísla vydaná od roku 2017 až do současnosti je možné si zpětně objednat v tištěné formě za cenu 199 korun plus poštovné.

Vzhledem k úspěchu kampaně se tedy mohou fanoušci těšit na další důležitý milník v historii časopisu, a jak nám autoři potvrdili, také na další odměny, které by měly být doplněny v nejbližší době. Přesto nad celým projektem visí jedna nepříjemnost, které se v dnešní době zřejmě nejde vyhnout – po pracné a nákladné digitalizaci totiž může celý archiv uniknout bezplatně na internet. „S tím nic nenaděláme, takže se toho nemá smysl obávat. Doufáme, že čtenáři, kteří mají Level rádi, si ten přístup do archivu koupí, i kdyby byl někde na internetu. Bez jejich podpory by naše snaha neměla žádný smysl,“ říká v pozitivním duchu Martin Bach. Zmiňuje pak ještě jednu podstatnou věc, která by mohla motivovat ke koupi přístupu, a tou je vyhledávání a uživatelská přívětivost prohlížení jednotlivých stránek i vydání Levelu: „Když budete mít na disku 300 velkých PDFek, bude se vám s archivem pracovat stejně obtížně, jako když budete mít časopisy ve skříni.“

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím