Blizzard opět mění své nejvyšší vedení

Prezidentka Jen Oneal odchází po 3 měsících od nástupu do funkce. Firmu vede Mike Ybarra

3. 11. 2021

Když jsme se na začátku srpna dozvěděli, že společnost Blizzard Entertainment opouští dosavadní prezident J. Allen Brack, šlo o překvapivý, ale s ohledem na probíhající kauzu pochopitelný krok. Do nejvyššího vedení byli dosazeni dlouholetí veteráni Mike Ybarra a Jen Oneal, kteří se měli postarat o zlepšení podmínek na pracovišti a zaručit bezpečnost i férový přístup pro všechny zaměstnance. Tisková zpráva tehdy zmiňovala, že jde o přirozené lídry s velkým charakterem a hlubokým odhodláním vést společnost s péčí, soucitem a oddaností, což s sebou nepochybně přinášelo i vlnu naděje, že se Blizzard konečně vydá správným směrem. Jen málokdo si ale představoval, že si pod tímto závazkem představuje Blizzard další dramatické změny, které přichází pouhé tři měsíce po nástupu nového prezidentského dua a rozhodně ne v době, kdy by byla soudní pře o podmínky ve společnosti ukončena. Bez dalšího napínání – společnost Blizzard má po nečekané rezignaci Jen Oneal znovu jen jediného prezidenta, kterým je od včerejšího dne zmiňovaný Mike Ybarra.

Zpráva o změně ve vedení přišla včera v podvečer a nepředcházely ji žádné spekulace či náznaky. Jen Oneal sepsala dlouhý vzkaz, ve kterém se snaží fanouškům vysvětlit, co ji ke změně vedlo a tvrdí, že tyto kroky nečiní proto, že by ztratila víru v Blizzard, ale naopak jsou motivovány zájmem ještě aktivněji pracovat na smysluplných a trvalých změnách. „Tahle energie mě přinutila rezignovat a zabývat se tím, co dalšího lze udělat pro spojení her a diverzity. Doufám, že to bude mít širší dopad na celé odvětví, i když si v tuto chvíli nejsem úplně jistá, jakou formu budou změny mít. Vydávám se na novou cestu, abych to zjistila,“ řekla Jen Oneal. Důležité je doplnit, že její rezignace znamená i odchod z Blizzardu, tedy nikoliv přechod do vedení některého z oddělení, které se má zabývat podmínkami na pracovišti. Oneal se totiž stala členkou představenstva organizace Women in Games International, která má podle slov Oneal kultivovat společnost a podporovat rovnost i rozmanitost v celém herním odvětví. Pro podporu budoucích plánů pak skrze Oneal získala zmiňovaná nezisková organizace od Blizzardu grant ve výši 1 milionu dolarů, se kterým bude v souladu se svými plány operovat.

Připravovali jsme s Mikem Ybarrou mnohá opatření, která budou přijímána, abychom ze společnosti Blizzard nadále dělali bezpečnější, silnější a inkluzivnější pracoviště.

„Ve zbývajícím čase, který mi zde zbývá, předám své povinnosti Mikovi a přejdu do nové role, v níž budu i nadále úzce spolupracovat se společností Activision Blizzard,“ slibuje veteránka. Partnerství má podle ní velký potenciál a hlavně – zůstává ve shodě s dlouholetým závazkem zlepšit postavení žen v herním odvětví. Na tomto místě se Oneal odkazuje k vlastním slovům ze začátku srpna, kdy nastupovala společně s Ybarrou po J. Allenovi Brackovi, jen se o tyto změny už nezasadí coby prezidentka Blizzardu. „Mike mě během celého procesu rozhodování o tomto kroku neuvěřitelně podporoval a mám v něm plnou důvěru. Připravovali jsme společně mnohá opatření, která budou přijímána, abychom ze společnosti Blizzard nadále dělali bezpečnější, silnější a inkluzivnější pracoviště,“ dodává odcházející prezidentka a slibuje, že již brzy se veřejnost dozví víc konkrétních informací o připravovaných plánech. K samotným hráčům pak Jen Oneal vysílá vzkaz, že se nemají bát o jednotlivé hry a herní série – ty zůstávají podle jejích slov v dobrých rukou a hlavně, Blizzard má prý ty nejlepší dny ještě před sebou. V závěru zprávy děkuje Oneal všem, kdo projevili v uplynulých měsících Blizzardu svou podporu a apeluje na všechny, aby se třeba i na základě jejího rozlučkového dopisu zamysleli nad tím, co mohou udělat pro to, aby se všichni kolem – bez ohledu na pohlaví, rasu či identitu – cítili vítání.

Co se týče reakce veřejnosti, hráči se alespoň prozatím nechtějí s přísliby Jen Oneal zcela spokojit. Ačkoliv na konto jejího odchodu přichází vzkazy plné podpory a přání do budoucna, fanouškům vadí neustálé řešení podobných kauz a ptají se na jednotlivé hry. Ne všichni jsou podle vyjádření na sociálních sítích přesvědčeni o upřímnosti slov odcházející prezidentky a poukazují na to, že po všech snahách něco změnit je ve vedení opět muž. Změny, ale stejně tak i vyjádření Bobbyho Koticka během rozpravy nad finančními výsledky za uplynulé čtvrtletí, měly za následek také propad ceny akcií, a to v jednu chvíli až o 10 procent. Důvodem může být i vysvětlení Mika Ybarry, že odklady Diabla IV a Overwtache 2 až na rok 2023 měly být způsobeny právě výše popisovanými změnami ve vedení. Více o nich v samostatném článku.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru