Bethesda odmítá vyjádření Micka Gordona o Doomu

Bethesda odmítá vyjádření Micka Gordona o Doomu

Šlo o jednostranný a nespravedlivý popis nenapravitelného profesního vztahu, říkají vývojáři

Zdroj: Bethesda
17. 11. 2022

Minulý týden publikoval hudební skladatel Mick Gordon dlouhou analýzu kauzy, která se rozhořela po vydání Doomu Eternal v roce 2020. Jde v ní především o okolnosti kolem vzniku soundtracku, ale jak Gordon podrobněji rozebral, také o přípravu hudby pro samotnou hru a hlavně hlubokou křivdu, kterou mu měl způsobit článek producenta Martyho Strattona. Ten v květnu 2020, tedy nejen po vydání hry, ale také po dokončení soundtracku, svalil veškerou vinu na skladatele, označil jej za důvod odkladu vydání soundtracku a všech souvisejících problémů, což následně poškodilo skladatelovu reputaci. Dva roky poté, údajně po snaze přimět Strattona, id Software či Bethesdu k tomu, aby řekli fanouškům pravdu, přišel Mick Gordon s mnoha argumenty a důkazy, podle kterých za problémy mohli vývojáři, a to zejména kvůli ignoraci jeho zpráv a  přehlížení alarmujících náznaků, že se schyluje ke katastrofě. Velkým problémem pro skladatele byla i nabídka až šestimístné částky za to, že přijme verzi, kterou Stratton popsal ve svém příspěvku na Redditu, vezme na sebe vinu a už nikdy nebude případ komunikovat veřejně. Po Gordonově analýze pak konečně přichází vyjádření Bethesdy, a pravděpodobně už tušíte, že k žádnému smíru rozhodně nedochází.

Příspěvek Bethesdy se objevil na sociálních sítích a víc než článkem Micka Gordona byl očividně vyvolán tím, že fanoušci začali slovně útočit na Martyho Strattona, zaměstnance id Software i společnost Bethesda. Ačkoliv se Gordon ve svém článku snažil vysvětlit, že nesnižuje vklad vývojářů Doom Eternal a nejmenoval nikoho, koho nejmenoval Stratton ve svém vyjádření z roku 2020, přesto hráči zareagovali tak, jak se dalo očekávat. Že se to Bethesdě nelíbí, je pak zcela pochopitelné, nicméně z aktuálního vyjádření je rovněž cítit, že jsou připraveni poskytnout vlastní důkazy a podpořit producentovu, nikoliv skladatelovu verzi příběhu.

„Nedávný příspěvek Micka Gordona nesprávně charakterizoval a zkreslil tým společnosti id Software, vývojáře hry Doom Eternal, Martyho Strattona a [hudebního designéra] Chada Mossholdera,“ začíná vyjádření Bethesdy. Společnost dále označuje Gordonovu analýzu za jednostranný a nespravedlivý popis nenapravitelného profesního vztahu, což je jasný signál, že Bethesda nebude mít v budoucnu zájem dál se slavným skladatelem spolupracovat. Podotýkáme, že se tak děje po přispění Micka Gordona nejen k soundtracku Doomu Eternal, ale také k Doomu z roku 2016 nebo dvěma dílům Wolfensteina. „Jsme si vědomi všech detailů a historie této záležitosti a jednoznačně podporujeme Martyho, Chada a tým společnosti id Software. Odmítáme překrucování pravdy a selektivní prezentací neúplných faktů,“ strhávají pak lidé z Bethesdy Gordonův pohled na věc.

Co je ale na celé věci ještě zajímavější, Bethesda je podle svých slov ochotná zveřejnit kompletní sadu zdokumentovaných důkazů, k čemuž s největší pravděpodobností dojde, pokud Gordon osloví své právníky, s nimiž na věci uplynulé dva roky pracoval. Zdálo se totiž, že Gordon byl ochotný jít i do soudního sporu, pokud by měl dostatek prostředků na zaplacení všech výloh, a právě razantní zpochybnění toho, co dlouhé měsíc připravoval, by jej k tomu nakonec mohlo přimět. Otázkou pak samozřejmě je, kde leží pravda a bude vskutku zajímavé zjistit, jaký pohled má na věc Bethesda. Ačkoliv nechceme předjímat výsledek, Gordonova verze působí velmi kompletním dojmem a navíc přichází se silnými prohlášeními, které by skladatel patrně nezveřejňoval, pokud by o nich nebyl přesvědčen.

Jak už jsme ale uváděli výše, jedním z důvodů, proč Bethesda přišla s vlastním vyjádřením, je také vlna urážek a obtěžujících komentářů, která zamířila na vývojáře bezprostředně po zveřejnění skladatelova článku. „Prohlášení zveřejněná na internetu podněcovala k obtěžování a vyhrožování násilím Martymu, Chadovi a týmu id Software. Jakékoliv výhružky nebo obtěžování namířené proti členům našich týmů budou řešeny rychlými a odpovídajícími opatřeními na ochranu jejich zdraví a bezpečnosti,“ varuje Bethesda. V samém závěru pak uvádí, že je společnost i nadále hrdá na spolupráci s Mickem Gordonem, byť žádá fanoušky, aby se zdrželi vyvozování závěrů na základě jeho výpovědi. I to pak poměrně jasně naznačuje, že Bethesda bude chtít učinit další krok a dát hráčům vědět, jak to bylo doopravdy.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru