Shrot, Bavil vás HROT? Je tady Shrot!

Bavil vás HROT? Je tady Shrot!

Spytihněv vzdává hold české RTS Paranoia! Láká na boj o chmel, traktory i dabing mámy

Zdroj: Spytihněv
23. 2. 2024
Název: Shrot Vývojář: Platformy: Žánr: Datum vydání: 20. 6. 2024

Pamatujete si na dávnou českou strategii Paranoia! z roku 1995? Případně na její pokračování, které vyšlo o rok později? Pokud ne, nevadí. V paměti ji totiž velice dobře i po téměř 30 letech uchovává talentovaný český vývojář Spytihněv, jenž se po velice zdařilém a úspěšné retro střílečce HROT pustil do vývoje dalšího titulu a zároveň návratu do minulosti. Jeho nový počin nese název Shrot (jak poetické) a jedná se o real-time strategii pokukující právě po devadesátkových zástupcích tohoto žánru, s především pak již zmíněné Paranoie!

 

„Shrot je komorní akční RTS ze staré školy zasazená na písečnou planetu s koňmi, traktory a techno hudbou,“ popisuje Spytihněv svůj nejnovější projekt na Steamu a neopomněl ani historické okénko a vysvětlení své inspirace. „Hra vychází ze staré české real-time strategie Paranoia, vydané pouze v Česku v roce 1995. Paranoia byla remakem Dune 2 a šlo o historicky třetí real-time strategii na světě,“ dodává. Nutno podotknout, že trailer i obrázky skutečně hned na první dobrou dokonale Paranoiu evokují. I bez přečtení popisku, minimálně v mém případě. Shrot či Šrot má pak ve výsledku představovat svižnější a akčnější Paranoiu.

Jde tu o chmel!

Děj hry a zápletka se točí kolem nově objevené panenské planety Scheeza. Ta představuje významný zdroj divoce rostoucího chmele, což přiláká obchodníky ze všech koutů galaxie. Planeta se ovšem stane předmětem konfliktu, jelikož se ji pokoušejí zabrat hned tři hvězdné rody, mocichtivé a znesvářené, které tento kosmický ráj uvrhly do válečných plamenů. „Ale v temnotách vesmíru ukrývá planeta ještě jedno tajemství, o kterém dobyvatelé zatím nevědí,“ nastiňuje Spytihněv. V Paranoii!, což byl zároveň název samotné planety v hvězdném systému Beretta, úlohu oné chtěné a strategické rostliny mimochodem zastávaly hopsinky.

Hra nabídne procedurálně generované bitvy, přičemž některé z nich mají být natolik velké, že zaberou hodiny a vyžádají si stovky jednotek i ztrát. Zahrát si pak budeme moci za všechny tři rody, dojde také na stavbu základen, těžbu chmele a můžeme se těšit i na LAN. A aby to bylo zajímavější, hudební podkres obstará techno soundtrack a nebude chybět ani český dabing, který ve výsledku též odkazuje k předloze – dle Spytihněva se jej ujaly jeho máma a její kolegyně z práce – přičemž v roce 1995 se o dabing postarali sami vývojáři a jejich blízcí. Výčet vlastností na Steamu navíc doplňuje i fotografie bramboráku, ale pro to osobně už vysvětlení nemám…

Vydání je naplánováno na 20. června 2024 s už nyní si můžete Shrot přidat do seznamu přání na Steamu. Hra kromě češtiny nabídne i anglickou lokalizaci.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru