Shattered State, Supermassive Games, Autoři Until Dawn neočekávaně vydali novou hru

Autoři Until Dawn neočekávaně vydali novou hru

Politický thriller Shattered State pro mobilní VR z vás udělá ředitele tajné služby

15. 12. 2018
Název: Shattered State Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 14. 12. 2018

Britské nezávislé studio Supermassive Games nás nepřestává překvapovat. Nejen svou produkcí, ale především jejím rozsahem. Tým založený přesně před 10 lety dlouho připravoval především hry pro PlayStation, naplno se mu ale podařilo prorazit teprve s exkluzivním interaktivním hororem Until Dawn z roku 2015. Od té doby se pravidelně spekuluje na konto druhého dílu, ale plnohodnotné pokračování je zatím v nedohlednu. Nicméně za poslední tři roky vychrlili autoři v rychlém sledu dva spin-offy Until Dawn – Rush of Blood a The Inpatient, a pustili se i do úplně nových značek, jakým byla detektivka Hidden Agenda pro PlayLink, Tumble VR nebo taktická akce Bravo Team. Vývojáři hodně experimentovali s virtuální realitou a zkoušeli nové technologie. Jejich tituly po Until Dawn byly ale spíše menšího rozsahu a potýkaly se rovněž s kolísavou kvalitou. Většinu naopak spojovala skutečnost, že těžily ze zkušeností získaných při práci na Until Dawn a šlo často o interaktivní trhillery, které si zakládaly na filmovém pojetí a větvení příběhu.

Navzdory těsnému vztahu se Sony a občasným zavádějícím informacím studio zůstalo nezávislé, a tak byli všichni zvědaví, jaký bude jejich příští velký počin. Těsně před kolínským veletrhem Gamescom se pak letos v srpnu objevila informace, že si Supermassive Games zaregistrovali logo a název Shattered State, což se zdálo být předzvěstí blížícího se oznámení. Sami jsme v novinkovém souhrnu hádali, že by mohlo jít o nějaký politický thriller nebo hru s revoluční tématikou. Zajímavé rovněž bylo, že trademark zaregistrovalo přímo studio a nikoli Sony, takže se začalo mluvit hodně i o tom, že se Supermassive vrátí k multiplatformnímu vývoji, který už dříve naznačovali. Když navíc těsně před Gamescomem začal japonský gigant Bandai Namco lákat na nějakou úplně novou hru od evropského týmu, řada lidí si tyto dvě zprávy spojila. Vývojáři nakonec skutečně představili na německém veletrhu svůj nový projekt pod hlavičkou Bandai Namco, ale všichni byli pořádně překvapení. Nová hororová epizodická série The Dark Pictures Anthology a první představený díl nazvaný Man of Medan patří pod křídla japonského vydavatele, šlo skutečně o novou značku a jedná se současně o multiplatformní titul pro PC, PS4 i Xbox One. Ale s titulem Shattered State neměla ambiciózní nová strašidelná sága pranic společného.

Novinka byla okamžitě uvedena do prodeje. V obchodě Google Play se prodává za necelých 240 korun.

Tahle záhada se vyjasnila až nyní. Cenami ověnčené studio bez dalších varování v pátek oznámilo novou hru nazvanou Shattered State. Interaktivním filmový thriller vyvinutý ve spolupráci s Googlem si Supermassive Games vydávají sami a znovu je na něm znát rukopis týmu. V jeho DNA je totiž opět zakódován důležitý příběh, špičková prezentace a větvící se scénář, který se podle vývojářů má stát benchmarkem podobných titulů ve VR segmentu na mobilních zařízeních. Čtete správně. Shattered State je jednou z vlajkových lodí technologie Daydream, jak Google označuje svou mobilní VR platformu. A novinka byla okamžitě uvedena do prodeje, aby těch překvapení nebylo málo. V obchodě Google Play se prodává za necelých 240 korun.

A o co vlastně tentokrát půjde? Všude panuje chaos, národ je v ohrožení a jen vy můžete zabránit katastrofě. Stanete se ředitelem zpravodajské služby a ocitnete se uprostřed celonárodní krize. Musíte převzít vládu nad situací a učinit těžká rozhodnutí, která určí osud vašich kolegů, veřejnosti a celého národa. Rozhodnutí hráče mají mít jako obvykle dalekosáhlé důsledky a ovlivní průběh událostí i konec hry. Podobně jako v předchozích titulech od Supermassive Games i tady vývojáři hráče povzbuzují, aby se do hry pustili opakovaně a objevili nové způsoby, jak překonat jednotlivé výzvy v období krize. Uvidíme, zda v případě akcí a jejich důsledků nepůjde jen o plané sliby. Cest hrou mát být v každém případě hned několik stejně jako závěrů. Součástí slibovaných vysokých produkčních hodnot mají být rovněž uvěřitelné postavy. Podle studia ne každému půjde věřit a ne všichni budou na naší straně. Koho zachráníme, záleží jen na nás.

Titul navíc podporuje technologii WorldSense, která umí sledovat pozici a pohyby hráče v prostoru. Jednoduše řečeno bez externích senzorů pochopí, když se hráč vyklání, skrčí nebo třeba uhne. Tato funkce je optimalizovaná pro VR headset Lenovo Mirage Solo. Hra kromě angličtiny nabízí i několik dalších jazykových mutací, ale češtinu byste mezi nimi jako obvykle hledali marně. VR novinka pro Android odvážně míří do velice úzkého okruhu potenciálních zákazníků, ale tak už to u podobných projektů bývá. Jejím smyslem zřejmě není ani tak vydělat spoustu peněz, jako spíš nastavit laťku a upozornit na sebe. Na čemž má nepochybně velký zájem i samotný Google.

Shattered State se snaží cílit na trochu jiné publikum, než jsou hardcore hráči na PC a konzolích. V rámci jediného herního dne se podle magazínu Engadget můžeme těšit na témata, jako jsou úniky vládních informací, terorismus, hrozba občasné války a dokonce i vojenský převrat. Steve Goss ze Supermassive Games přiblížil, že se budeme řídit fiktivní agenturu ve fiktivní zemi. Budeme ale řešit “skutečnou” politickou krizi ve společnosti, která je rozštěpená mezi nacionalismem a liberalismem, Do hry navíc vstupuje i otázka menšin. Prožijeme údajně nejhorší den smyšlené země a naše rozhodnutí ovlivní osud celého národa.

Shattered State, Supermassive Games, Autoři Until Dawn neočekávaně vydali novou hru

Kdo jsou Supermassive Games

Britské nezávislé studio Supermassive Games v listopadu oslavilo 10. narozeniny. Na kontě má především hry pro PlayStation, mezi nimiž najdete řadu exkluzivních first party značek, na nichž se rovněž podíleli. Cenami ověnčený tým je kupříkladu držitelem ocenění BAFTA a rád experimentuje s novými technologiemi. Studio zaměstnává přes 100 lidí, kteří pracují na několika projektech současně. Zaměřují se především na interaktivní dramata. V listopadu se výkonný producent Pete Samuels nechal slyšet, že mají stále silné pouto se Sony a pracují hned na několika doposud neoznámených PlayStatition exkluzivitách. Je pozoruhodné, jak se studio v posledních letech rozrostlo a je schopné paralelně vyvíjet několik her. Tým sídlí v Guildfordu.

Drama sledujeme podle magazínu Engadget po většinu času z komorní perspektivy naší kanceláře, což může být údajně občas trochu frustrující. Nikdy prý necítíte, že máte dostatek informací k tomu, abyste udělali kvalifikované rozhodnutí. Ale to je záměr. Cílem prý není dosáhnout klasického vítězství, protože tohle není hra v tradičním slova smyslu. Nejsou tu zjevné správné a špatné odpovědi, morální a amorální volby, smyslem je prostě ponořit se do titulu. Podle Gosse je Shattered State ušit na míru spíše divákům Netflixu. Ale namísto pasivního sledování můžete děj ovlivnit. Podle Engadgetu tomu odpovídá i délka. Shattered State dokončíte přibližně za 45 minut až hodinu. Nic vám ovšem nebrání pustit se do příběhu znovu. Právě naopak.

To potvrzuje i web TheSixthAxis a dodává, že je škoda, že navzdory skromnější délce novinka nevychází také na PlayStation VR, PC a dalších platformách. O politické a špionážní thrillery je totiž mezi hrami nouze. Po pár slabších titulech se prý Supermassive s novinkou vrací zpátky do formy. Pozitivně experiment hodnotí i magazín UploadVR. Podle něj připomíná destilát všeho, čím se tým proslavil smrsknutý do dobrodružství o délce jedné epizody televizního seriálu. Dojmy z překvapivého projektu se obecně nesou v duchu příjemného překvapení, jakkoli spíš než o typickou hru jde o interaktivní příběh s možností ovlivnit jeho průběh.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru