The Sinking City, Frogwares, Nacon, Autoři The Sinking City obvinili Nacon z vydání pirátské verze

Autoři The Sinking City viní Nacon z vydání pirátské verze

Frogwares vysvětlují, jak vznikla Steam verze a odkud pochází. Nacon říká, že se jen brání

Zdroj: Frogwares
2. 3. 2021
Název: The Sinking City Vývojář: Vydavatel: , Platformy: , , , , Žánr: , Datum vydání: 27. 6. 2019

Už tak komplikovaný a dramatický spor mezi ukrajinským studiem Frogwares a francouzským vydavatelem Nacon ohledně hry The Sinking City se dál vyostřuje. Obě strany se po pátečním návratu titulu na Steam konečně vyjádřily a vzájemně se obviňují z podvodů. První přišlo velmi obsáhlé vysvětlení od původních autorů ze studia Frogwares, kteří napsali dlouhý příspěvek na blog a doplnili ho množstvím materiálů na podporu svých tvrzení. O celém případu natočili také skoro desetiminutové video.

Nacon měl podle Frogwares koupit digitální verzi dostupnou na Gamesplanet, kterou distribuují samotní Frogwares, a nahrát ji na Steam, přičemž se údajně vydavatel pokusil neúspěšně zamést stopy po tomto kroku.

Stručně řečeno Frogwares obviňují Nacon, že cracknuli a ukradli The Sinking City. Vydavatel měl prý pozměnit obsah a kód hry a nelegálně ji umístit na Steam bez vědomí vývojářů. Autoři hry říkají, že se tak stalo, aniž by dosud soud vynesl definitivní verdikt ve sporu obou společností. Nacon měl podle Frogwares koupit digitální verzi dostupnou na Gamesplanet, kterou distribuují samotní Frogwares, a nahrát ji na Steam, přičemž se údajně vydavatel pokusil neúspěšně zamést stopy po tomto kroku.

Vývojáři předkládají několik argumentů na podporu svých tvrzení. V původní verzi je logo Gamesplanet, na Steamu je nahrazeno logem Naconu. Změnila se i nahrávací obrazovka a menu hry, kde byla opět zmíněna distribuční platforma a původní verze rovněž v základní obrazovce upozorňovala na chystanou hru Sherlock Holmes Chapter One od Frogwares a ve speciální sekci i další tituly. Vývojáři říkají, že jde o hacking a krádež za účelem vydělávání peněz, a tedy jde podle nich o jasný případ pirátství.

Frogwares komplexně vysvětlují, jakým způsobem se Nacon k této verzi dostal a jak ji pozměnil, aby zobrazovala to, co chtěl vydavatel namísto prvků, které byly vlastní výhradně verzi na Gamesplanet. Autoři tvrdí, že Nacon upirátil deluxe verzi, která nabízí obsah vyvinutý po vydání základní hry. Vydavatel za něj prý nezaplatil a jde o něco, co údajně nebylo součástí jejich společné smlouvy.

Stejně jako hráči i Frogwares upozorňují na absenci achievementů, která pochopitelně se všemi zásahy úzce souvisí. Vývojáři přitom zdůrazňují, že Gamesplanet i Steam jsou podle nich ve všem nevinně. Hra byla původně pořízena legálně na první platformě a podstrčena druhé jako legální. Samotné zásahy do hry a její redistribuci měl přitom na podnět vydavatele provést tým Neopica, který patří Naconu.

Byli to prý vývojáři, kdo přišel za Naconem a žádal financování hry. Vydavatel prý dosud autorům vyplatil přes 10 milionů eur, Frogwares spoléhali na marketing Naconu, který do hry investoval tisíce hodin a několik milionů eur.

Ukrajinský tým říká, že Nacon předběhl rozhodnutí soudu a jednal na vlastní pěst, když vytvořil novou verzi The Sinking City, jak bylo popsáno výše, a tyto důkazy chce studio zahrnout do probíhajícího sporu. Celé stanovisko Frogwares ještě lépe a důkladněji vysvětlují ve zmíněném blogovém příspěvku.

Nacon ale na obvinění také zareagoval. Vydavatel podle svých slov lituje, že Frogwares nadále brání distribuci The Sinking City. Byli to prý vývojáři, kdo přišel za Naconem a žádal financování hry. Vydavatel prý dosud autorům vyplatil přes 10 milionů eur, Frogwares spoléhali na marketing Naconu, který do hry investoval tisíce hodin a několik milionů eur. Teď, když je hra hotová a vydaná, z velké části díky penězům Naconu, podle vydavatele chtějí autoři změnit podmínky kontraktu ve svůj prospěch.

Bojuje se i přímo na Steamu

“Je jednoduché hrát oběť, ale vše, o co usilujeme, je, aby Frogwares respektovali své závazky,” tvrdí Nacon. Pokud jde o vyjádření vývojářů, vydavatel říká, že jde o oficiální a kompletní verzi. Ale kvůli tomu, že Frogwares nespolupracují, prý postrádá specifické funkce Steamu, jako je podpora achievementů a ukládání do cloudu. Proto tato verze obsahuje jen základní hru, říká Nacon s tím, že chtěli, aby na Steamu byla hra k dispozici alespoň v této podobě. Vydavatel by podle svých slov upřímně preferoval, aby vztahy s Frogwares zůstaly korektní a firmy spolupracovaly.

Možná zdaleka nejbizarnější situace ovšem panovala znovu přímo v profilu hry na Steamu. V oficiálních novinkách k titulu The Sinking totiž současně figurovala dvě protichůdná vyjádření. Jedno od Naconu a druhé od Frogwares, v němž se obě strany vzájemně obviňují z nelegálních akcí.

Na čí straně je pravda, rozhodne zřejmě až soud. Bylo by předčasné sklouzávat k unáhleným verdiktům. Hráči mají přirozeně tendenci stranit samotným autorům her a argumenty Frogwares jsou skutečně vážné. Nicméně neméně vážná jsou obvinění vydavatele, že Frogwares porušují uzavřenou smlouvu a brání tomu, aby Nacon hru na Steamu vydal.

Více podrobností o tom, jak se celý spor rozjel a jak pokračoval, najdete v našich starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru