Star Citizen, Cloud Imperium Games, Autoři Star Citizenu dostali napomenutí od britských úřadů

Autoři Star Citizenu dostali napomenutí od britských úřadů

Problémem je netransparentní prodej lodí, které neexistují a existovat nikdy nemusí

Zdroj: Cloud Imperium Games
10. 9. 2021
Název: Star Citizen Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: ,

Před týdnem se na Redditu komunity hráčů, kteří žádali o vrácení svých peněz za transakce ve stále nedokončené hře Star Citizen, objevil příspěvek od uživatele s přezdívkou Mazty. Pod screenshoty reklamních e-mailů od vývojářů z Cloud Imperium Games, lákající na časově omezenou možnost koupě skvěle vypadajících lodí, vyjádřil svůj odmítavý postoj k této praktice a naznačil, že už je mu celá situace velmi nepříjemná. „Mám dost společnosti CIG a neustálých lží, a proto jsem jejich e-maily o lodi Gatac Railen nahlásil britskému Úřadu pro reklamní standardy (ASA),“ napsal rozhořčený hráč. Těžko zpětně soudit, jakou šanci své stížnosti dával, ale o několik týdnů později přišla ze strany ASA reakce, která skutečně klepla CI Games přes prsty. Výsledkem totiž je, že vývojáři musí nově u nabídky jasně uvést, že si hráči nekupují hotovu loď, kterou mohou v dostupné verzi hry používat, ale pouze koncept, jenž bude dostupný až někdy v budoucnu.

Za iniciativu zmíněného hráče ostatní děkují v komentářích, o žádném velkém vítězství ale nemůže být řeč. Dáme-li stranou, že CI Games zřejmě nikdo nezakáže koncepty prodávat, zejména dokud tady budou hráči, kteří je budou nadšeně kupovat i v časově omezené lhůtě, vysvětlivka o podobě teprve budoucích lodí je uvedena jen malým písmem kdesi hluboko pod konkrétní nabídkou. To znamená, že ji bude jen stěží někdo skutečně číst a hlavně, že stačí k předejití možným problémům. „Lodě jsou nabízeny jako limitovaný příslib konceptu plavidla. To znamená, že loď je ve vývoji, ale ještě není připravena k vystavení ve vašem hangáru a létání ve hře Star Citizen,“ zní část zmiňované poznámky. Následuje slib, že obsah bude k dispozici v pozdějším patchi a náznak možného zvýšení ceny či doživotní pojistky a doplňků. „Pokud se k nákupu lodi […] rozhodnete, obdržíte zápůjčkou plavidlo pro použití ve hře Star Citizen do doby, než budou do hry vámi nakoupené lodě dodány,“ říkají dále vývojáři Star Citizenu.

Na Maztym popisovaný postup se následně zeptala zmiňovaného úřadu redakce britského Eurogameru, zda jde skutečně o zavádějící formu reklamy a zástupce ASA to potvrdil. Mělo by být podle něj průkazněji uvedeno, že jde pouze o koncept, nikoliv hotový a pro hru připravený produkt, což ale lze z druhé strany vyřešit jen popisovaným sdělením kdesi hluboko pod čarou. Postup, jakým ASA přiměla Cloud Imperium Games k této akci, byl prý zcela standardní a obešel se bez jakýchkoliv pokut. Podstatné ale podle mluvčího ASA bude, aby autoři Star Citizenu zveřejňovali upozornění i v budoucnu a nikoliv jen u inzerátu, který Mazty kritizoval. Fanoušek ale nadále tvrdí, že upozornění je svým způsobem i nadále zavádějící a naráží právě na onen příslib, že lodě nepochybně budou hratelné, i když pro to neexistuje žádná záruka. Přesto jde ale o formu financování, které se Star Citizen a lidé z CIG nechtějí vzdát a je tu mnoho hráčů, kterým dává absolutní smysl, což je z druhé strany nutné respektovat a spíše si v pozitivním duchu přát, aby byla hra po více než deseti letech ve vývoji konečně dovedena do stavu základní verze a nadále nepůsobila jako černá díra na peníze.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru