Autoři Someday You’ll Return chtějí do hry český dabing

Nahrání a implementace dabingu je nákladný a zdlouhavý proces. Nemusí se vyplatit

Zdroj: CBE Software
3. 6. 2020
Název: Someday You’ll Return Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 5. 5. 2020 Platformy: , , Žánr: ,

Čeští vývojáři ze studia CBE Software od vydání psychologického hororu Someday You’ll Return neustále svůj titul vylepšují. Hra se dočkala několika updatů, které přinesly nejen opravy chyb a klasická vylepšení, ale i poměrně zásadní novinky. Autoři zohledňují zpětnou vazbu od fanoušků, kterým bedlivě naslouchají, a tak přepracovali na základě prvotní kritiky třeba druhou část hry, aby byl zážitek plynulejší. Někteří hráči si rovněž stěžovali na stealth pasáže a i těm je nyní možné se volitelně vyhnout, respektive si je výrazně usnadnit. Pokud použijete dodatečný lektvar Smlouva s ďáblem, obětujete sice malé množství pozitivní karmy, ale schováte se před takzvanými dětmi mlhy. Na dalších vylepšeních přitom tým pracuje a těšit se můžeme třeba na lepší podporu gamepadů.

Kdy bude hra na konzolích a uslyšíme český dabing?

Dvě otázky se ale opakují nejčastěji. Ta první se týká konzolové verze. Vývojáři na ní původně chtěli začít pracovat hned po vydání hry na PC. Zatím se ale na port nevrhli právě kvůli tomu, že počin neustále vylepšují. Nakonec si tím podle svých slov práci spíš ušetří, pokud počkají, až bude originál vyladěný. To naneštěstí na druhé straně znamená, že v tuto chvíli nám nemohou CBE slíbit žádné konkrétní datum, ale jakmile budou připravení, podělí se o další informace.

A to asi nejzajímavější jsme si nechali fikaně až na závěr. Hráči z celého světa by si přáli více jazykových mutací a vývojáři by jich rádi přidal co nejvíc. Stále je ale nutné počítat s tím, že jde o malý tým s omezenými zdroji, který musí dobře vážit, jakou lokalizaci zvolit a kdy ji přidat. To české hráče titulky trápit nemusí. Jsou součástí od samého začátku, hru z angličtiny přeložil Filip Ženíšek. Velmi často se ale tuzemští fanoušci ptají na dabing a autoři souhlasí, že by česká hra měla nabídnout také český dabing. CBE vzkázali hráčům, že ho chtějí do titulu přidat.

„Vzniká tu celkově finanční náklad, který zatím o dost převyšuje českou kupní sílu.“

V příspěvku na oficiálním profilu na Facebooku autoři vysvětlují, že přidání českého dabingu může nějakou dobu trvat, ale už o něm začali jednat s jedním studiem. Pokud vše půjde dobře, hráči se ho dočkají. S tím jsme se pochopitelně “nemohli spokojit” a požádali jsme CBE o další podrobnosti. Jan Kavan nám prozradil, že český dabing zvažovali dokonce už před vydáním Someday You’ll Return ve spolupráci se zmíněným Filipem Ženíškem, který jej dokáže zařídit a zrežírovat.

“Kombinace financí, časové tísně a COVID-19 nás ale zastavila, protože implementace dabingu u tak složité hry skutečně není jen nahrání a nakopírování nějakých audio souborů do adresáře, jak by si mohl někdo představovat,” upozornil Jan Kavan. Náklady na dabing obnášejí pronájem studia, zaplacení herců, režie i zpracování zvuku. A následně je třeba podle Jana celý dabing implementovat do hry a otestovat, což je práce minimálně na měsíc. “Jinými slovy, vzniká tu celkově finanční náklad, který zatím o dost převyšuje českou kupní sílu,” vysvětluje.

Vývojáři mají obavy, že hráči český dabing odmítnou

“Moje největší obava spočívá v tom, že po tom všem, co na dabing vynaložíme a celé to zadotujeme, pak hráči dabing odmítnou,” popisuje úskalí českého dabingu z pohledu malého nezávislého studia. „Z těchto důvodů jsme dabing odložili do momentu, kdy se budeme moci implementaci věnovat, a kdy si ho budeme moci finančně dovolit. Proto zatím neslibujeme žádný konkrétní termín, ale chtěli jsme hráčům vyslat signál, že s dabingem zatím počítáme,” doplnil.

A tím samozřejmě práce na hře neskončí. Nad rámec už zmíněných vylepšení Jan Kavan láká, že mají v plánu další úpravy, které mohou i hráčům, kteří již titul dohráli, dát důvod se do lesa vrátit. “Víc zatím nechci prozrazovat. Bude se jednat o sadu postupných updatů, přičemž první z nich plánujeme již na konec června,” dodal.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru