Saints Row (2022), Deep Silver, Saints Row se vrací v novém rebootu

Autoři Saints Row vydali pod tíhou kritiky nové video

Fanoušci odmítají reboot a novinka má víc palců dolu než nahoru. Tým nechce nic měnit

Zdroj: Volition
28. 8. 2021
Název: Saints Row (2022) Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 23. 8. 2022

Už ve včerejším novinkovém souhrnu jsme se alespoň v krátkosti dotkli tématu přijetí nově oznámeného rebootu Saints Row. Nyní se k této situaci vrátíme, protože se dál zajímavým způsobem vyvíjí. Představení nového dílu od studia Volition nevzbudilo takové nadšení, v jaké autoři doufali. Diplomaticky řečeno. Řada hráčů včetně skalních fanoušků nový koncept odmítá a nezamlouvá se jim stylizace, postavy ani některé plánované změny. Na hlavu vývojářů se především na sociálních sítích a v komentářích pod oznamovacím videem snesla značná kritika.

Fanouškům vadí také způsob, kterým autoři na kritiku třeba na Twitteru reagovali.

První trailer se pochopitelně objevil na různých místech, ale hlavní pozornost se věnuje oficiálnímu kanálu hry a kanálům PlayStationu a Xboxu. Poměr palců nahoru a dolů tu v součtu vychází v neprospěch autorů, přestože se jinak video těší velké pozornosti z hlediska zhlédnutí. Nemá smysl citovat jednotlivé příspěvky, na názory diváků už se můžete podívat sami. Podstatné je, že reboot nepranýřují jen nějací náhodní pozorovatelé, ale z větší části i skalní fanoušci, kteří se od Volition odvracejí a říkají, že nové Saints Row není vlastně žádné Saints Row a nelíbí se jim, jak se prezentují hrdinové i celý titul.

Vývojáři nejprve na tuto kritiku reagovali s tím, že se nechtějí vzdát své vize. Chápou, že je to něco nového a že jsou hráči překvapení rebootem, který je jiný. Fanouškům ale vadí také způsob, kterým autoři na kritiku třeba na Twitteru reagovali. Na tom, že nechce tým hru měnit, není nic špatného. Vzhledem k tomu, že má vyjít už v únoru, je to celkem pochopitelné. Jistě, studio by mohlo komunitě vyhovět, ale to nejde vždy a Volition si jsou prostě novinkou jistí.

Hráči ventilují své zklamání mnohdy dost nevybíravě až ostře, ovšem je riskantní jim oplácet podobnou mincí. Třeba gifem Haters gonna hate nebo reagovat na přirovnání k Fortnite tím, že pisatel neví, jak Fortnite vypadá. Ale chápu, odkud tato frustrace pramení. Nicméně začít válčit se skalními fanoušky není ideální strategie, jak je dostat na svou stranu u rebootu.

Zdálo se, že tak to nějakou dobu bude mezi autory a fanoušky vypadat, ale pak udělalo studio další krok. Pravděpodobně neplánovaně až pod tíhou kritiky se vývojáři rozhodli vydat další video, které nabízí nabízí mnohem důkladnější pohled na hru včetně samotné akce. Sedm a půl minuty dlouhou prezentaci nevytáhli jen tak z klobouku. Jedná se o stejné video, které jsme už před pár týdny viděli my v rámci demonstrace pro novináře.

Samotného mě překvapilo, že toto video původně autoři nezveřejnili a kladl jsem si otázku, na kdy si ho asi šetří a proč.

Důkladně znovu představuje celou hru a i když v něm, domnívám se, nezazní nic, co by už fanoušci nevěděli, naprosto chápu, proč se autoři takhle rozhodli. Jedná se totiž o mnohem bližší pohled na hru, díky němuž si lze udělat zase o fous lepší představu. Ostatně samotného mě překvapilo, že toto video původně autoři nezveřejnili a kladl jsem si otázku, na kdy si ho asi šetří a proč.

I když ani nové video neudělalo díru do světa a i tady je poměr lajků a dislajků v neprospěch studia – 10 tisíc palců dolů a přes 9 tisíc palců nahoru – alespoň už to není taková propast jako u prvního CGI traileru. Tomu dalo na oficiálním kanálu Saints Row palec dolů 26 tisíc lidí, zatímco nahoru jen 17 tisíc lidí.

Jestli z toho plyne nějaké ponaučení, tak především, že by vývojáři neměli spoléhat jen na CGI trailery a vždy je doprovodit nečím přímo ze hry. Když už tedy musí CGI trailery stále dělat, což vzhledem ke kvalitě in-game grafiky skoro není třeba. Oznámení Saints Row nebylo bleskem z čistého nebe. Vedle nejrůznějších náznaků z posledních dní vydavatel otevřeně už dlouho mluvil o tom, že Volition na nové hře z této série dělají. Bylo ale možná chybou nedat fanouškům roky čekajícím na další hru to, co chtějí. Na druhé straně, kdyby tým neexperimentoval, zase by mohl čelit kritice, že značka stagnuje a všechny díly jsou na jedno brdo.

O to zvědavější jsem, jak celý spor nakonec dopadne. Zda si autoři věří právem a hra nakonec komunitu obměkčí a přesvědčí o svých kvalitách, anebo jde o první znamení, že se vydali vývojáři špatným směrem.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru