Autor Prince z Persie vydal knihu, která mohla být další hrou

Autor Prince vydal knihu, která mohla být další hrou

Při práci na pokračování série se seznámil s perským příběhem, který chtěl přinést světu

Zdroj: Broderbund
1. 9. 2021

Autor Prince z Persie Jordan Mechner vydal v angličtině novou knihu Samak the Ayyar: A Tale of Ancient Persia. Jak už podtitul napovídá, jedná se o původní perský příběh, který přeložil Freydoon Rassouli a Mechner ho adaptoval. V rozhovoru pro vidcast Wassup Conversations prozradil, že její příběh mohl původně posloužit pro novou hru ze série Prince of Persia. Ale z projektu nakonec bohužel sešlo, a tak je z něj kniha.

Jde o první úplnou anglickou verzi, která se opírá o zápis z 12. století.

Samak má být takový perský “Robin Hood”. Má prý skvělé schopnosti a ideály rytíře, zažije spoustu dobrodružství a jde o ukázku světa, který inspiroval Prince z Persie. Má jít o tisíciletý příběh, který se dlouho předával z generace na generaci jen ústně. V Íránu jde o populární legendu, která údajně připomíná i samurajské příběhy, ale vše je pochopitelně ovlivněné perskou kulturou a folklorem. Jakkoli jde o proslulého hrdinu, mimo Írán je skoro neznámý.

Proto byl zmíněnou dvojicí znovu přeložen a adaptován. Nemá nicméně jít jen o napínavé dobrodružství, ale také pohled do historie, protože na pozadí dramatu jsou osudy obyčejných lidí. Jde o první úplnou anglickou verzi, která se opírá o zápis z 12. století. Mechner v rozhovoru přiznává, že sám příběh ještě před pár lety vůbec neznal, a vysvětluje, že i když hry o Persii dělal tolik let, nikdy současnou oblast ani osobně nenavštívil.

Zdroj: Jordan Mechner

Pak se během přípravy nové hry seznámil se zmíněným překladatelem Rassoulim. Ten mu představil Samaka a jeho příběhy Mechnerovi neobyčejně připomněly jeho hrdinu. Chtěl si přečíst celou knihu, ze které mu Rassouli překládal, ale ten mu vysvětlil, že nikdy nebyla přeložena do angličtiny. A tak se Mechner rozhodl, že ať se se hrou stane cokoli, musí tohle napravit. A tak se také stalo.

Na webu Jordana Mechnera si můžete stáhnout i ukázku v podobě prvních 24 stránek z knihy Samak the Ayyar. Obnáší úvod a první dvě kapitoly. Nejde přitom ani zdaleka o první knihu Mechnera. Na kontě má nejen making of svých her, ale třeba také komiks Princ z Persie, který vyšel před deseti lety také u nás.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru