Autor cheatu Elusive do GTA V prohrál spor s Rockstarem

Autor cheatu Elusive do GTA V prohrál spor s Rockstarem

Za porušení pravidel a ničení zážitku ostatním hráčům musí zaplatit pokutu 3,5 milionu korun

7. 2. 2019

Je nevyhnutelným pravidlem, že každá online hra dříve či později přiláká cheatery. Zvlášť, když je daný titul opravdu populární a tvůrci cheatů nebo podvodných modifikací ucítí možnost vydělat nějaký ten peníz. V případě GTA V, resp. multiplayerového GTA Online, je souboj vývojářů s podvodníky na denním pořádku a může se zdát nekonečný, není ovšem bez výsledků. V těchto dnech totiž končí jeden vleklý spor, ve kterém si mateřská společnost Rockstaru – vydavatel Take-Two – vyšlápla na floridského občana Jhonnyho Pereze, který se zasloužil o vznik nechvalně proslulé modifikace Elusive, zpřístupňující hráčům menu s takřka neomezenými možnostmi.

Pomocí modifikace bylo možné získat jakýkoliv předmět, zbraň, či vozidlo, což je sice možné beztrestně dělat v singleplayerové části hry, ovšem nikoliv v multiplayeru. Pravidla jsou nastavená jasně a jakýkoliv zásah do kódu GTA Online je důvodem k zabanování, případně vymáhání pokuty. Elusive navíc nebyl jen prostý nástroj na spawnování věcí, pomocí rozsáhlého menu bylo možné upravovat fyziku hry, počasí na daném serveru, instantně zabít všechny ostatní hráče, libovolně zapínat nesmrtelnost, teleportovat se na vybraná místa, na která se v mnoha případech nelze vůbec dostat a spoustu dalších věcí, které jednoduše dávaly uživateli této modifikace značnou výhodu proti ostatním. Nikoho pak asi nepřekvapí, že Elusive nebyl k dispozici zdarma – zájemci museli podle zvolené verze modifikace zaplatit 10-30 dolarů a tenhle byznys Perezovi v roce 2017 skutečně nějakou dobu fungoval.

Autor cheatu Elusive do GTA V prohrál spor s Rockstarem

Lákavé cheatovací menu

Modifikace Elusive fungovala z technického hlediska skvěle, o čemž se můžete přesvědčit v jednom z mnoha videí na YouTube. Hráči dostali přístup k menu, které v mnoha sekcích umožnilo editovat takřka vše, co hra nabízela. Vedle očekávaných záležitostí, jako je získávání předmětů, mohla herní postava třeba předvádět animace NPC, ovlivňovat chování hry ostatních hráčů na serveru, přidávat neomezené množství peněz na herní účet, nebo upravovat fyziku vozidel. Oblíbeným byl i tzv. mód Supermana, kdy hráči mohli svobodně létat po mapě a děsit okolní hráče. Škoda jen, že okolní hráči tohle chování rozhodně nevnímali jako legraci.

Začátkem roku 2018 se ale začaly objevovat zprávy, že uživatelé modifikace dostávají ban ze strany Rockstaru čím dál rychleji a v únoru 2018 už bylo jasné, že se vývojáři dopátrali k autorovi modifikace a přinutili ho v první řadě zanechat veškeré jeho činnosti, poškozující fungování a stanovené ochranné známky Rockstaru. Ukončen byl provoz webu, na kterém bylo možné modifikaci zakoupit, kanál na Discordu i přidružená diskuzní fóra, na kterých se objevila krátká zpráva, komentující aktuální stav. „Po diskuzi s Take-Two Interactive ukončujeme veškerou údržbu, vývoj i distribuci našeho cheatu. Peníze, které jsme získali prodejem softwaru odvádíme na charitu dle výběru Take-Two. Celé komunitě Grand Theft Auto Online se omlouváme za problémy, které jim náš software způsobil,“ psali tehdy autoři modifikace, nevyhnuli se tím ale dalším dotazům a žádostem ze strany Take-Two, na které ovšem nepřicházely od lidí kolem Pereze žádné odpovědi.

V Take-Two se proto rozhodli, že autora modifikace zažalují, čímž vyslali poměrně jasnou zprávu dalším subjektům, které se rovněž snažily prodávat cheaty do GTA Online. V té době tak velmi rychle ukončili činnost autoři dalších cheatovacích menu jako byl Epsilon, d3sk1ng nebo xenmenu a do dnešních dní se již žádný podobný nástupce neobjevil. Take-Two si tedy mohli připsat významný úspěch v boji proti podvodníkům a dál vést zmiňovaný spor, který končí až v těchto dnech. Soud dal totiž za pravdu zástupcům Take-Two a nařídil Perezovi, aby jednak uhradil soudní výlohy ve výši 70 000 dolarů a jednak zaplatil 150 000 dolarů coby pokutu, což přepočtu činí necelých 5 milionů korun. Soud uvedl, že Perezovo jednání způsobilo pošramocení pověsti Take-Two, kvůli vzniku neférového herního prostředí a následnou finanční ztrátu kvůli odlivu hráčů a jejich neochotě utrácet ve hře peníze.

Autoři modifikace se nevyhnuli dalším dotazům a žádostem ze strany Take-Two, na které ovšem nepřicházely od lidí kolem Pereze žádné odpovědi.

Pokud vás zajímá kompletní rozsudek, můžete se na něj podívat v přiloženém dokumentu a zajímavé na něm je i to, že jde o pravděpodobně nejvyšší pokutu, která kdy ve sporu vývojářů s cheaterem padla. V závěru pak jen dodáváme, že společně s pokutou a nutností uhradit soudní výlohy, je Perezovi soudem zakázáno do budoucna v podobné činnosti pokračovat. Každému je pak asi jasné, že jakýkoliv další problém, do kterého by se Perez namočil, by byl posuzován o to přísněji.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru