Asus ROG Ally bude uveden 13. června

Asus ROG Ally bude uveden 13. června

Oficiální česká cena činí 19 490 korun. Méně výkonný model bude k dostání později

Zdroj: Asus
11. 5. 2023

Společnost Asus v průběhu dnešního dne uspořádala avizovanou prezentaci u příležitosti blížícího se uvedení herního handheldu ROG Ally. Termín jsme znali už několik dní a těšili se zejména na dva do dnešního dne neznámé údaje. Od kdy bude možné ROG Ally zakoupit a hlavně, za kolik si ho budou moci hráči pořídit. Ačkoliv přicházely náznaky od insiderů a novinářů, oficiálně tyto informace komunikoval Asus až dnes, a to včetně českého zastoupení, které zveřejnilo cenu pro naší zemi. Nebudeme vás déle napínat – zařízení bud možné celosvětově koupit od 13. června a v Česku za něj zaplatíte 19 490 korun. Cena se týká dražšího z dvou chystaných modelů s tím, že levnější a méně výkonný bude v Česku dostupný také, ovšem až později v průběhu letošního roku za dosud neoznámenou cenu.

Přenos sestával z přibližně dvacetiminutového vystoupení, během kterého produktový manažer Shawn Yen detailně celé zařízení představil a odpověděl tak na většinu dotazů, které mohli mít zájemci před tím, než se začnou objevovat první podrobné testy, včetně toho našeho. Za hlavní výhody ROG Ally považuje společnost Asus možnost hrát v rozlišení Full HD „všechny oblíbené hry“, podporu nejrůznějších launcherů od Steamu, přes Epic Games Store, až po Game Pass, který je ve verzi Ultimate k dispozici zdarma na tři měsíce pro každého majitele zařízení. Zmíněn byl samozřejmě i čip AMD Ryzen Z1 Extreme, který silnější Ally pohání a předinstalované Windows 11 v edici Home, které po spuštění budou čekat jen na finální nastavení.

Pokud bychom se měli zastavit u zmíněného čipu, Asus doplnil, že je založen na architektuře Zen 4 a v APU kombinuje grafický čip AMD RDNA 3. Nabízí rozdělení na 8 jader, resp. 16 vláken a celkový výkon lze přepočítat na hodnotu 8,6 teraflopů. Druhý model Ally bude vybaven základním čipem Z1 s 6 jádry, resp. 12 vlákny, přímé porovnání výkonu ale momentálně není k dispozici. Oba modely nicméně podporují technologii FidelityFX a Radeon Super Resolution ke zvýšení výkonu pomocí propracovaného zvětšování obrazu renderovaného v nižším rozlišení. Další věc, kterou pak zástupci Asusu probírali i během debaty po prezentaci, je chlazení celého zařízení. Ally využívá systém ROG Zero Gravity se dvěma ventilátory a společnost Asus slibuje, že handheld zůstane „chladný v jakémkoliv režimu“.

Zdroj: Asus

Co se týče paměti, Ally spoléhá na LPDDR5 RAM s kapacitou 16 GB a frekvenci 6400 MHz. Hráčům nabízí úložiště o velikosti 512 GB, a jak už bylo zmíněno dříve, jedná se o PCIe Gen 4 SSD, které můžete ještě rozšířit prostřednictvím paměťové karty microSD. V rámci konektivity podporuje Ally Wi-Fi 6E a komunikovat dokáže i s dokovací stanicí XG Mobile, které využívá externí grafickou kartu GeForce RTX 4090. Devizou má být samozřejmě i displej, který v porovnání se Steam Deckem nabídne již uvedené Full HD rozlišení namísto 720p. To všechno by pak mělo zvládnout pohánět všechny moderní hry přes uvedené, ale i další launchery, včetně EA App nebo GOGu. Asus dále spolupracuje se společnostmi jako Capcom, 505 Games, Team 17, Nacon, Techland nebo Fetshark, co všechno spolupráce ovlivňuje ale bude jasné až s odstupem času.

Za Vortex připomínáme, že máme zařízení už od včerejšího dne k dispozici, natočili jsme rozbalení, jehož vydání plánujeme na pondělí 22. května a do té doby budeme pilně testovat a porovnávat. Před recenzí se můžete těšit na první dojmy a nepochybně dojde také na streamování přímo ze zařízení, abychom vám i živě demonstrovali, jak na tom Ally je.

Nahlásit chybu v článku

11

Napsat komentář

Další články
Nahoru