Apple umožní informovat o platbách mimo App Store

Apple umožní informovat o platbách mimo App Store

Snaha ukončit žalobu malých vývojářů dohodou by mohla potenciálně přinést další změny

Zdroj: Apple
27. 8. 2021

V průběhu noci ze čtvrtku na pátek vydala společnost Apple prohlášení o plánované dohodě s vývojáři, kteří společnost žalovali v roce 2019. Nelíbilo se jim z jejich pohledu monopolní chování Applu, nutnost distribuovat aplikace pro operační systém iOS výhradně přes App Store a jedině skrze něj provádět všechny transakce, z nichž si Apple ukrajuje svých 30 procent. Mohlo by se proto zdát, že nabízená dohoda Applu předznamenává výsledek hráči ostře sledovaného sporu s Epic Games, ale to by bylo přinejmenším předčasné. Vývojáři, kteří žalovali Apple před dvěma lety, byli Donald Cameron, autor aplikace Lil‘ BabyNames, a společnost Pure Sweat Basketball, autoři tréninkové basketbalové aplikace. Ani v jednom případě se nejednalo o hry a finální dohoda nereflektuje všechny původní požadavky vývojářů.

Vývojáři nemohou nad rámec oslovení e-mailem použít ve svých aplikacích žádný odkaz vedoucí k dalším – tedy externím – možnostem platby.

„Společnost Apple dnes oznamuje řadu změn v App Storu […], které přinesou lepší obchodní příležitosti a zároveň zachovají míru bezpečí a důvěryhodnosti celého trhu, který uživatelé po celém světě milují,“ předesílá technologická společnost. „Dohoda vyjasňuje, že vývojáři mohou upozorňovat uživatele na další možnosti nákupu ve svých aplikacích pro iOS,“ zní to nejpodstatnější, což ale přímo neodpovídá tomu, čeho chce ve svém sporu dosáhnout Epic. Zjednodušeně řečeno, vývojáři budou moci nyní využít e-mailovou adresu – pokud k tomu dá uživatel při instalaci dané aplikace souhlas – a může být osloven s informací, že platbu za další obsah může provést i mimo ekosystém Applu. Výhodou může být nižší cena nebo třeba jen pohodlnost volby, dosud však nic takového vývojáři udělat nemohli.

Zdroj: Apple

Jak ale upozorňuje Washington Post, i nadále nicméně platí, že si lidé na základě této dohody nemohou stahovat aplikace pro iOS z jiných obchodů s aplikacemi či z webu. Žádný jiný obchod tak logicky ani nemůže prodávat aplikace pro iOS. A vývojáři nemohou nad rámec oslovení e-mailem použít ve svých aplikacích žádný odkaz vedoucí k dalším – tedy externím – možnostem platby. Nezmění se ani výše provize z transakcí provedených v rámci obchodu App Store, čili finální dopad na Apple může být jen velmi malý. Zvlášť, když jakékoliv e-maily s podobnými nabídkami obvykle končí ve složkách se spamem a lidé na ně příliš nereagují. I z tohoto důvodu se postup Applu příliš nezamlouvá lidem, kteří jsou se soudními spory obeznámeni, případně v nich mají vlastní zájem. Například výkonná ředitelka Spotify Meghan DiMuzio tvrdí, že postup Applu je jen zoufalým pokusem vyhnout se soudu či regulačním orgánům a i nadále tvrdí, že Apple Music čerpá výhod, které se Spotify nedostávají.

Pokud tedy k naplnění dohody dojde, může to potenciálně otevřít cestu i k něčemu dalšímu, spor s Epic Games je ale mnohem závažnější.

Opět se tím ale dostáváme k fundamentálním otázkám, nakolik může Apple coby provozovatel diktovat podmínky a nakolik jeho velikost a význam nutí k aplikaci všeobecných pravidel rovné hospodářské soutěže. Je také nutné připustit, že dohoda s sebou potenciálně přináší největší změnu, ke které by Apple přistoupil a stranou nesmí zůstat ani potvrzení, že dojde k ustavení fondu s kapitálem 100 milionů dolarů, který má sloužit pro podporu malých vývojářů v USA a potvrzuje rovněž, že již nebude tlačit na cenotvorbu aplikací či jejich přídavků, které dosud musely končit baťovskými 99 centy. Pokud tedy k naplnění dohody dojde, může to potenciálně otevřít cestu i k něčemu dalšímu, spor s Epic Games je ale mnohem závažnější a požadavky vývojářů nesrovnatelně větší. Epic požaduje, aby bylo možné přímo ve hrách nabízet sekundární možnosti plateb, volá po snížení dosavadní 30procentní provize, chce zamezit jakémukoliv znevýhodňování aplikací vydaných mimo App Store a úsilí směřuje ke spuštění vlastního herního obchodu uvnitř App Storu. V tomto sporu by mělo být rozhodnuto do konce letošního roku.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru