Apple se odvolá proti výsledku soudu s Epic Games

Apple se odvolá proti výsledku soudu s Epic Games

Nechce se smířit s externími platbami v aplikacích pro iOS. Potřebuje prý chránit uživatele

Zdroj: Epic Games
11. 10. 2021

Společnost Apple podala odvolání proti rozhodnutí soudu ve sporu s Epic Games, které se týká možnosti vývojářů přidávat do svých aplikací na App Storu odkazy vedoucí k externím formám plateb. Nařízení soudu je platné od 9. prosince, odkdy se mohou v aplikacích objevovat odkazy, tlačítka či jiné podobné výzvy k akci, které z pohledu Applu povedou k využívání takových platebních metod, z nichž neplyne provozovateli App Storu žádný poplatek. Vývojáři mohou rovněž už v tuto chvíli zasílat uživatelům jednotlivých aplikací pomocí kontaktních údajů získaných při registraci v iOS informace o platbách mimo ekosystém App Storu například v newsletterech. Jde v podstatě o jediný důležitý bod, v němž uspěly nároky Epic Games, ale Apple nyní přichází s argumenty, proč rozhodnutí soudu nechce akceptovat.

Podle agentury Reuters požádala společnost Apple americký federální soud, aby pozastavil výše popisovaný příkaz. Výrobce iPhonů tvrdí, že možnost externích plateb by mohlo způsobit škodu jeho vlastnímu podnikání, stejně jako spotřebitelům. Tvrdí také, že pracuje na řešeních, která by vývojářům umožnila informovat uživatele o alternativních možnostech platby, ale přesto nadále vybírat provizi – která aktuálně činí 30 procent z jakékoliv platby – a nadále uživatele App Storu chránit před podvody. Právě poslední bod je pro Apple velmi důležitý a dle svých vyjádření vidí za externími možnostmi platby rizika, která by se zpětně mohla promítnout do stížností a žalob na samotný Apple. Protože by ale provozovatel App Storu neměl kompletní přehled o všech možnostech plateb ve všech aplikacích, nemohl by zaručit stoprocentní funkčnost a bezpečnost, což je v přímém rozporu s tím, co chce App Store zákazníkům nabízet.

Odvolání podává Apple v těchto dnech proto, aby nové rozhodnutí soudu mohlo začít platit ještě před vyměřenou lhůtou a právní zástupci společnosti věří, že mohou uspět. „Požadované zrušení dosavadního rozhodnutí umožní společnosti Apple chránit spotřebitele a zabezpečit svou platformu, zatímco společnost bude pracovat na složitých a rychle se vyvíjejících právních, technologických a ekonomických otázkách,“ řekl právní tým agentuře Reuters. Ve výsledku by se tedy v porovnání se stávajícím stavem nic nezměnilo a Apple by mohl i nadále počítat s přibližně 6 miliardami dolarů, které získal Apple na provizích z plateb v loňském roce. Analytická společnost Gene Munster odhadovala, že pokud by byl Apple přinucen externí platby vývojářům a vydavatelům aplikací na App Storu povolit, přišla by společnost odhadem o 1-4 miliardy dolarů v závislosti na tom, kolik aplikací by možnost vlastních plateb využilo. Na druhou stranu ale Gene Munster dodal, že celkový příjem Applu má v letošním roce činit kolem 360 miliard dolarů, takže v celkovém ohledu by Apple k závažné újmě nepřišel, kdyby s odvoláním neuspěl.

Analytická společnost Gene Munster odhadovala, že pokud by byl Apple přinucen externí platby vývojářům a vydavatelům aplikací na App Storu povolit, přišla by společnost odhadem o 1-4 miliardy dolarů.

Proti rozhodnutí soudu se nicméně už před časem odvolala i společnost Epic Games, která sice dosáhla zpřístupnění externích plateb – o což šlo především v případě Fortnitu – ale nedosáhla na souhlas s možností zprovoznit v rámci App Storu vlastní obchod s hrami, případně snížení výše uváděného poplatku za používání služeb Applu. V dopise, který adresoval Tim Sweeney zástupcům Applu, zazněla žádost, že po vyhovění všech nároků stanovených soudem – tedy zejména zaplacení vyměřených 6 milionů dolarů ušlého zisku – by Epic rád umístil zpět na iOS a pozdějí také na MacOS svůj Fortnite, což ale Apple blokuje právě s odvoláním na probíhající soud a narušení vzájemné důvěry.

Nahlásit chybu v článku

11

Napsat komentář

Další články
Nahoru