Fortnite, Epic Games, Apple hrozí Epicu definitivním koncem na iOS a macOS

Apple hrozí Epicu definitivním koncem na iOS a macOS

Blíží se zrušení vývojářských účtů Epic Games. Bitva o Fortnite se dotkne i Unreal Enginu

Zdroj: Epic Games
18. 8. 2020
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Minulý týden se rozhořela monstrózní kauza mezi Epic Games a provozovateli předních mobilních distribučních platforem, tedy společnostmi Apple a Google. V předem připravených krocích zpřístupnili vývojáři z Epicu přímé platby za prémiovou měnu v mobilní verzi hry Fortnite, čímž obešli pravidla obou obchodů s cílem poukázat na 30procentní podíl, který náleží oběma provozovatelům z každé transakce uvnitř vlastního ekosystému. Reakcí bylo zamezení dalšího stahování hry z App Storu i Play Storu, na což odpověděl Epic dvojicí žalob, které tento postup napadají. Hru však je možné stále hrát a využívat i ony přímé platby, což se nelíbí zejména Applu. Nově tak hrozí Epicu definitivním zamezením přístupu k vývojářským účtům, což může mít za následek ukončení veškeré podpory dalších aplikací, včetně těch, které nevznikly v Epic Games, ale využívají Unreal Engine. Týkat se to přitom nemá pouze prostoru mobilního operačního systému iOS, ale také desktopového macOS.

„Po odstranění Fortnitu z App Storu kvůli možnosti přímých plateb teď bitva eskaluje. Apple hrozí odstraněním Epic Games z programu Apple Developer, čímž zamezí další vývoj [aplikací] pro iOS a Mac, pokud Epic nesloží své zbraně do 28. srpna,“ informuje Forbes. Následky přitom mohou být zničující, vzhledem k množství aplikací, které využívají nástroje Epicu a staví na nich svůj byznys. To si společnost Tima Sweeneyho plně uvědomuje a pochopitelně se proti stanovenému ultimátu brání žádostí o dočasný soudní zákaz tohoto konání, aby nedošlo podle slov právníků Epicu k nenapravitelnému poškození reputace a obchodních aktivit. „Nejen, že byl Fortnite odstraněn z App Storu, teď hrozí také útok Applu na celý byznys Epic Games ve zcela nesouvisejících odvětví. Pokud zůstane [útok] bez povšimnutí, způsobí nenapravitelnou škodu na reputaci Epicu u hráčů Fortnite a může být katastrofou pro budoucí oddělené fungování Unreal Enginu,“ píše se v dokumentu.

Tato situace navíc může nastat bez ohledu na budoucí verdikt soudu ohledně celé záležitosti kolem Fortnitu a přímých plateb, tedy i za předpokladu, že by spor Epic Games vyhrál.

Pokud soud nevyhoví žádosti Epic Games, může skutečně dojít na bezprecedentní situaci, kdy bude kvůli jediné hře v ohrožení nedozírný počet aplikací a navázaných podnikatelských aktivit. Neznamená to sice, že by 28. srpna mělo přestat fungovat vše, co běží na Unreal Enginu, stačí však jakýkoliv další update iOSu nebo macOSu, který do fungování takových aplikací vstoupí a vývojáři už nebudou mít pravděpodobně možnost, jak svůj software opravit a zpřístupnit i v budoucnu. Tato situace navíc může nastat bez ohledu na budoucí verdikt soudu ohledně celé záležitosti kolem Fortnitu a přímých plateb, tedy i za předpokladu, že by spor Epic Games vyhrál. Vše se totiž může táhnout dlouhé měsíce a mezi tím už budou vývojáři nuceni v zájmu zachování vlastního příjmu přejít na jiný, plně podporovaný engine, což opět dopadne na Epic Games v podobě ztráty.

Nahlásit chybu v článku

17

Napsat komentář

Další články
Nahoru